הגרף היומי | המזומן עשה קאמבק בקורונה - עד מתי הוא יישאר איתנו?

כמות המזומן שבידי הציבור בישראל עלתה מ-2.4 מיליארד שקל בפברואר 2020 ללא פחות מ-23.3 מיליארד שקל בדצמבר ■ מה יכול להביא לצמצום השימוש במזומן, וממה מפחדים הבנקים המרכזיים?

סמי פרץ
סמי פרץ
בן ארי נמלט מישראל, כשהוא מותיר את משקיעיו חסרי אונים
בן ארי נמלט מישראל, כשהוא מותיר את משקיעיו חסרי אוניםצילום: אוליבייה פיטוסי
סמי פרץ
סמי פרץ

פעם בכמה שנים מפציע בחיינו רעיון מסוג "משרד ללא נייר", "עולם ללא מזומן", "רכב ללא נהג" או ורסיות שונות - שכל תכליתן להפוך את הכל לאוטומטי ודיגיטלי. אלא שהמהפכות האלה מתרחשות לאט, על אחת כמה וכמה בזמן מגפה עולמית. בתקופת הקורונה חזרנו למזומן: הסגרים, האבטלה הגבוהה וחוסר הוודאות הקיצוני גרם לציבור להצטייד בכסף פיזי. הריבית הנמוכה כל כך והעובדה שהכסף לא צובר תשואה בפיקדון רק הגבירו את המגמה.

על פי נתוני בנק ישראל, בפברואר 2020 כמות המזומן שבידי הציבור היתה בסך הכל 2.4 מיליארד שקל. עם העלייה בתחלואה והטלת הסגר הראשון, יתרות המזומן שבידי הציבור קפצו במהירות ל-9.9 מיליארד שקל (מאי 2020), ל-18 מיליארד שקל (אוגוסט) ולבסוף ל-23.3 מיליארד שקל (דצמבר). ההצטיידות במזומן מנוגדת למגמה שניסה להוביל בשנים האחרונות הבנק המרכזי, מה שמעורר את השאלה - האם הנסיגה היא זמנית, עקב הנסיבות החריגות, או שהרעיון הכללי של חיים בלי מזומן פשוט לא תופס בציבור הרחב. ייתכן שנוכחותו של המזומן בחיינו בנסיבות הנוכחיות משקפת גם הסטת פעילות לכלכלה שחורה, שאינה מדווחת לשלטונות המס.

וזה לא רק אצלנו. על פי סקירה של דויטשה בנק, כמות המזומן ביורו זינקה ב-12% בשנת הקורונה - הגידול השנתי הגבוה ביותר בעשור האחרון, כפול מזה שנרשם ב-2019. הגידול מוסבר בחלקו בתוכניות הסיוע הממשלתיות, שהזרימו כסף לאזרחים והביאו לשיעור חיסכון גבוה יותר. תוצאה דומה התרחשה גם בארה"ב: משקי הבית שם צברו חיסכון בהיקף של 1.6 טריליון דולר מאז תחילת המגפה, ושיעורו עומד כעת על כ-20% מההכנסה הפנויה.

בסקר נוסף של דויטשה בנק, שנערך בקרב 3,600 איש בבריטניה, ארה"ב, גרמניה, צרפת ואיטליה, דירגו שליש מהאמריקאים והאירופאים את המזומן כאופציית התשלום המועדפת עליהם. יותר ממחצית מהציבור במדינות המפותחות מאמין שמזומן תמיד יהיה חלק מהסביבה. נקודת המבט הזאת נותרה יציבה לפני ובמהלך משבר הקורונה בקרב כל משתתפי הסקר, ללא קשר למוצא, מגדר וגיל.

מה יכול בכל זאת להביא לצמצום השימוש במזומן? העלאת ריבית שתחזיר את הכדאיות שבהשקעת הכסף, וגם חדירה מאסיבית של מטבעות וירטואליים למשק. הבנקים המרכזיים חוששים מהצלחה מוגזמת של מטבעות וירטואליים, שכן היא תקטין את ההשפעה שלהם על הכלכלות. זוהי אינה סיבה מספקת לא להעלות ריבית בזמן שהעולם עדיין מתמודד עם טלטלת הקורונה, ובשעה שסכנת המיתון הכבד לא חלפה, אך זהו שיקול שוודאי יוכנס בטווח הקרוב למערכת השיקולים של בנקים מרכזיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"