לפי דו"חות הבנקים - אפשר לחזור ולחלק דיווידנדים

המפקח על הבנקים בחר בגישה שמרנית מדי כלפי הבנקים ■ לפי הדו"חות שלהם, הם הצליחו לתת אשראי במגזרים שבהם היה ביקוש, ליצור כריות בטחון הוניות, לבצע השקעות ריאליות - ועדיין נשארו עם עודפי הון משמעותיים

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן
המפקח על הבנקים, יאיר אבידןצילום: דוברות בנק ישראל

בתחילת השבוע הודיע המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, כי בעקבות משבר הקורונה החליט בנק ישראל להאריך בחצי שנה נוספת (עד סוף ספטמבר 2021) את מרבית ההקלות לבנקים בדרישות הון וכן בדחיות בתשלומים ללקוחות.

ההקלות האלה ניתנו בזמן שבמשק מורגשת התקדמות בקצב החיסונים נגד קורונה, נרשמת ירידה קטנה בשיעור האבטלה וירידה בשיעור הלווים - משקי בית ועסקיים - שנטלו הלוואות, ועדיין מצויים בדחייה של תשלומים מול הבנקים.

ואולם אבידן החליט כי לפחות עד תחילת הרבעון הרביעי, כלומר עד אוקטובר 2021, הבנקים לא יוכלו לחזור ולחלק דיווידנדים או לבצע רכישות עצמיות של מניותיהן – צעד שדומה במהותו לחלוקת דיווידנדים. גם לאחר אוקטובר 2021 אין ודאות שהבנקים יקבלו אישור לחלק דיווידנדים.

בנק לאומיצילום: Ahikam Seri/ Bloomberg
מניית לאומי

חלוקת דיווידנדים, שנאסרה על הבנקים לפני כשנה, היא מהשיקולים הבולטים לתמחור מניות הבנקים - שבמהלך 2020 הפגינו ביצועי חסר מול מרבית הענפים האחרים בבורסה. בבנק ישראל הסבירו השבוע כי המשק, וכנגזר מכך הבנקים שמשקפים את תמונת הראי של הפעילות הכלכלית, עדיין נמצא בסביבה של אי ודאות גדולה, ולכן עדיף שהבנקים ישתמשו בעודפי הון שנצברו אצלם לצורך מתן אשראי למשקי בית ולעסקים.

האם המפקח על הבנקים בחר בגישה שמרנית מדי, במקום לאפשר לבנקים לשוב ולחלק דיווידנדים כבר כעת? לפי הדו"חות הכספיים השנתיים ל-2020 שפירסמו אתמול לאומי ומזרחי טפחות - התשובה לכך חיובית.

לפי הדו"חות, הבנקים הצליחו לתת אשראי במגזרים שבהם היה ביקוש (בעיקר משכנתאות ואשראי עסקי), ליצור כריות בטחון הוניות באמצעות הפרשות קבוצתיות גבוהות להפסדי אשראי, לבצע השקעות ריאליות - ועדיין נשארו עם עודפי הון משמעותיים.

מניית מזרחי טפחות

כך, מהדו"חות עולה כי יחס הלימות הון (היחס בין ההון העצמי של הבנק לסך נכסי הסיכון שלו) של לאומי היה 11.87%, נכון לסוף 2020. זאת, לעומת דרישה של בנק ישראל לעמידה ביחס של 9% בתקופת משבר הקורונה ו-10% בעת שגרה. בהתחשב בכך שהונו העצמי של לאומי הוא כ-37.7 מיליארד שקל, לבנק יש עודפי הון של מיליארדי שקלים.

העודפים האלה הצטברו גם אחרי שהבנק ביצע ב-2020 הפרשות גבוהות להפסדי אשראי של כ-2.5 מיליארד שקל (כ-74% מתוך זה קבוצתיות) , הגדיל את תיק האשראי שלו בכ-5% וגם הגדיל את ההשקעות הריאליות. בנוסף לכך, מתוך תיק אשראי של כ-295 מיליארד שקל, ללאומי נותרו הלוואות שבדחייה בהיקף כספי של כ-7.5 מיליארד שקל.

גם במזרחי התמונה דומה. הבנק צמח באשראי בכ-8%, יצר כריות ביטחון באמצעות הפרשות להפסדי אשראי של כ-1.05 מיליארד שקל ועדיין סיים את 2020 עם יחס הלימות הון של 10.04% - זאת לעומת דרישה של בנק ישראל ל-8% בעת משבר הקורונה ו-9% בשגרה, כשחלק ניכר מנוטלי המשכנתאות שבדחייה חזרו לשלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"