התנועה לאיכות השלטון: הלוואה בערבות מדינה לאל על בעייתית נוכח קשריה עם ש"ס

התנועה לאיכות השלטון מבקשת את תגובת השר ישראל כ"ץ והחשב הכללי, לידיעות על הכוונה לתת הלוואה בערבות מדינה של 230 מיליון דולר לאל על ■ "עולה חשש כבד ביחס להיתכנות הכלכלית של מתן ההלוואה ולמניעים שבבסיסה"

יורם גביזון
יורם גביזון
אלי רוזנברג, הרוכש של אל על
אלי רוזנברגצילום: בן חורין ואלכסנדרוביץ
יורם גביזון
יורם גביזון

התנועה לאיכות השלטון מבקשת את תגובת שר האוצר, ישראל כ"ץ, והחשב הכללי במשרד האוצר, רו"ח יהלי רוטנברג, עד 30 במארס לידיעות בתקשורת על כוונתו של משרד האוצר לתת הלוואה של 230 מיליון דולר לחברת אל על, באמצעות הקדמת השתתפות המדינה בהוצאות הביטחון של חברות התעופה.

התנועה לאיכות השלטון מזכירה שההחלטה על אישור ההלוואה התקבלה על רקע משבר חסר תקדים בחברת אל על, שהחל לפני משבר הקורונה ושהועמק במשבר עצמו. הלוואה קודמת כבר ניתנה ובעקבותיה רכשה המדינה 15% ממניות אל על, במסגרת ההנפקה והחלפת השליטה. בתוך כך, הועברה הלוואה על ידי המדינה לאל על בסכום של 15 מיליון דולר על חשבון השתתפותה בהוצאות הביטחון של החברה.

מניית אל על

אריאל ברזילי, מנהל האגף הכלכלי, ועו"ד חן שופן, מהאגף הכלכלי של התנועה לאיכות השלטון, מציינים שמשרד האוצר כבר הודיע לאל על שהוא בוחן הפחתה משמעותית של השתתפות המדינה בהוצאות הביטחון של אל על, שעומדת כיום 97.5% מההוצאות. עתה מתברר שמשרד האוצר בוחן את האפשרות לתת הלוואה נוספת על חשבון הוצאות אלה.

"על פני הדברים, הלוואה זו לא תאפשר את הפחתת התמיכה שתוכננה טרם פרוץ מגפת הקורונה אלא רק תעמיק אותה", מסרו ברזילי ושופן. בתנועה לאיכות השלטון מביעים חשש שנוכח הסכומים הגבוהים שעליהם מדובר, ההלוואה היא מסוכנת ביותר וצפויה להיפרש לשנים רבות קדימה. בנוסף, קיים ספק רב ביחס לפירעונה בעתיד.

שר האוצר ישראל כ"ץ בוועדת הכספים של הכנסתצילום: עדינה ולמן / דוברו

ברזילי ושופן מציינים שגם פתרון אחר שהוצע לפי הפרסומים, ולפיו המדינה תערוב ל-82.5% מהלוואה של 300 מיליון דולר שתיקח אל על מגוף פיננסי בריבית גבוהה, בעייתי ועשוי לסכן את ערבויות המדינה. "הבעייתיות שבמתן ההלוואה מודגשת לאור הקשרים הרבים לכאורה שיש לחברת אל על עם אחת ממפלגות השלטון המרכזיות, קרי מפלגת ש"ס".

אל על נשלטת על ידי אלי רוזנברג, באמצעות הלוואה שקיבל מאביו קני רוזנברג, המקורב לרב פנחס אבוחצירה שמקורב לש"ס. בנוסף, עמיקם בן צבי, המשמש כסגן יו"ר אל על ושולט בה בפועל, אף הוא מקורב לרב אבוחצירה.

אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטוןצילום: אילן אסייג

"מכך עולה חשש כבד ביחס להיתכנות הכלכלית של מתן ההלוואה ולמניעים בבסיס מתן ההלוואה", חותמים ברזילי ושופן את מכתבם לשר האוצר ולחשב הכללי, בשמה של התנועה לאיכות השלטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"