יצרנית המדפסות מאסיבית תצא להנפקה בתל אביב לפי שווי של 600 מיליון שקל

מאסיבית מייצרת מדפסות תלת־מדד להדפסת גופים גדולים במהירות רבה, תוך שימוש בג'ל ייחודי שפיתחה ■ הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2020 הסתכמו ב-2 מיליון דולר בלבד, והיא נפגעה משמעותית ממשבר הקורונה

יוסף חרש
יוסף חרש
בית באיטליה, מחומרים ניתנים למחזור, שהודפס במדפסת תלת־ממד
בית באיטליה, מחומרים ניתנים למחזור, שהודפס במדפסת תלת־ממדצילום: TECLA 3D by WASP/רויטרס
יוסף חרש
יוסף חרש

מאסיבית (Massivit 3D), יצרנית מדפסות תלת־ממד, פירסמה אתמול תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור בבורסת תל אביב. ההערכות הן כי החברה מעוניינת לגייס כ-200 מיליון שקל לפי שווי של כ-600 מיליון שקל.

מאסיבית הוקמה ב-2013 על ידי גרשון מילר, ממייסדי אובג'ט, יצרנית מדפסות תלת-ממד שנמכרה לסטרטסיס ב-2012. מנכ"ל החברה ארז צימרמן הגיע גם הוא מאובג'ט. עם המשקיעים הבולטים בחברה נמצאים סטרטסיס, יצרנית מדפסות התלת־ממד הישראלית שנסחרת לפי שווי של 2.9 מיליארד דולר בנאסד"ק; דדי פרלמוטר, שלעבר סגן נשיא באינטל; וצורי דבוש, בעל השליטה בקליל תעשיות.

נכנסת לשוק החומרים המרוכבים

מאסיבית מייצרת מדפסות גדולות המיועדות לייצור של גופים תלת־ממדיים גדולים. שוק ההדפסה בתלת־ממד הוערך בכ-12 מיליארד דולר ב-2019 והתחזיות הן כי הוא יגדל בקצב שנתי של 20% לכ-47.7 מיליארד דולר ב-2025.

מוצרי החברה משמשים חברות בתחום הפרסום והבידור וחברות בתעשיית הרכב כמו מארי, חברה צרפתית המייצרת רכיבים למרצדס, ואלסטום, העוסקת בתחום הרכבות. החברה השיקה את המדפסת הראשונה – מדפסת 1,800 – ב-2016. סדרת מדפסות זו משתמשת בטכנולוגיה שפיתחה מאסיבית בשם GDP – Printing Dispensing Gel– שמזריקה חומר ג'ל פלסטי על בסיס אקרילי, שמתקשה בחשיפה לאור אולטרה־סגול.

לטענת מאסיבית, השימוש בג'ל הייחודי מאפשר להדפיס מוצרים חלולים ללא צורך בהדפסת תמיכות נוספות למוצר, מה שמוזיל את עלות ההדפסה ומצמצם את זמן ההדפסה.

מאז פיתחה המחברה מדפסות נוספת, וכיום היא נמצאת בשלבים מתקדמים של פיתוח מדפסת בשם "מאסיבית 10,000", שבאמצעותה ניתן יהיה להדפיס תבניות, כלי עזר לייצור ודגמים במידות גדולות לתעשיית החומרים המרוכבים.

שוק החומרים המרוכבים, הכולל בין היתר פיברגלאס וקבלר, פונה לתעשיות רבות וצפוי לגדול לשווי של 133 מיליארד דולר עד 2024. מאסיבית מעריכה כי מדפסת 10,000 עשויה לפנות ל-18% משוק זה, וקיבלה עד כה 8 הזמנות למדפסת 10,000.

הפסידה 7 מיליון דולר ב-2019, לאחר הפסד זהה ב-2018

מאסיבית מכרה 140 מדפסות עד היום. הכנסות החברה ב-2019 הסתכמו ב-10.7 דולר. הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2020 ירדו ל-1.8 מיליון דולר בלבד, בעקבות מגפת הקורונה.

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על עולם הדפוס היא תערוכת דרופה (Drupa) – תערוכה בינלאומית שמתקיימת אחת לארבע שנים והייתה אמורה להתקיים ביוני 2020. חברות הפועלות בתעשייה זו מתאמות את מועד ההכרזה על מוצרים חדשים למועד העלאת התערוכה. לפיכך, לקוחות נוטים לדחות את החלטות הרכישה שלהם, מחשש שירכשו מוצר שאיננו החדש והמתקדם ביותר. מגפת הקורונה הובילה לביטול התערוכה ושיבשה תוכניות של חברות ולקוחות בתחום.

התפשטות הקורונה הובילה לאי־ודאות בקרב לקוחות החברה, שחלקם דחו רכישות מתוכננות. כמו כן, חלק מבסיס הלקוחות מושפע באופן ישיר מעולם הפרסום ותעשיית הבידור, ובהם פארקי שעשועים כמו דיסנילנד, שעצרו את פעילותם ולכן לא צרכו חומרי גלם ממאסיבית.

במסגרת התשקיף פורסמו גם הדו"חות הכספיים של מאסיבית ל-2019. לדו"חות אלה צורפה הערת "עסק חי", מכיוון שהחברה דיווחה על הפסד נקי של כ-7 מיליון דולר ב-2019 וגם ב-2018. נוסף על כך, לחברה היה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 5 מיליון דולר ב-2019 ושל 9 מיליון דולר ב-2018.

עם זאת, החברה גייסה מאז מארס 2020 כ-6.3 מיליון דולר, מהם כ-3 מיליון דולר בגיוס SAFE – הלוואה המירה – שהומרו למניות בדצמבר 2020; ו-3.2 מיליון דולר בגיוס שנערך באחרונה בדצמבר־ינואר. גיוסים אלה נעשו לפי שווי חברה של 100 מיליון דולר. בתשקיף נכתב כי "גיוסים אלה תורמים באופן משמעותי לרמת הביטחון של החברה להמשך קיומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"