רשות ני"ע הטילה קנס של מיליון שקל על בית ההשקעות אקסלנס

הקנס הוטל במסגרת הסדר שאליו הגיעו שני הצדדים, לאחר שאקסלנס הודתה בביצוע עסקות מתואמות בלי לסמן זאת כנדרש ■ זהו אחד הקנסות הגבוהים שהרשות הטילה

אסא ששון
אסא ששון
חדר המסחר של חברת אקסלנס
חדר המסחר של חברת אקסלנסצילום: דן קינן
אסא ששון
אסא ששון

ועדת האכיפה המינהלית של רשות ניירות ערך (ני"ע), בראשות השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, אישרה הסדר אכיפה מינהלי שגובש בין רשות ניירות ערך לאקסלנס נשואה שירותי בורסה. במסגרת ההסדר, אקסלנס נקנסה במיליון שקל. זהו אחד הקנסות הגבוהים שרשות ני"ע הטילה.

אקסלנס היא חברת בורסה, ובתקופה שבין אמצע פברואר 2011 לאפריל 2014, היא העניקה שירותי מסחר ברוקראז' - רכישה ומכירה של ניירות ערך - לחברת הביטוח הפניקס, שהיא חברה אחות של אקסלנס. החברה האם היא הפניקס אחזקות.

על פי הסדר האכיפה שאושר בין הצדדים, הודתה אקסלנס כי פעלה בתקופה הרלוונטית בניגוד להוראות ההפרה המינהלית של תרמית בניירות ערך ברשלנות, האוסרת על ביצוע עסקות מתואמות בין סוחרי אקסלנס לבין עצמם, ללא סימונן כמתואמות בדרך שנקבעה בתקנון הבורסה, כשביצעה 3,741 עסקות מתואמות אשר לא סומנו כדין.

במסגרת ההסדר, הוטל על החברה כאמור עיצום כספי בסך של מיליון שקל. כמו כן, החברה תנקוט צעדים למניעת הישנות ההפרה על ידי עדכון נוהל "הגשת פקודה תואמת" שהיה קיים בחברה, וזאת, תוך שלושה חודשים מיום אישור ההסדר.

משרדי הפניקס. "להנהלה הנוכחית אין קשר לאירועים"צילום: דן קינן

החשש הגדול של רשות ני"ע הוא תיאום עסקות - תיאום שמאפשר הרצת ניירות. לכן קיים המושג עסקה תואמת, שדומה לעסקה מחוץ לבורסה - כלומר עסקה שנסגרה בין קונה מרצון למוכר מרצון, שלא במסגרת המסחר השוטף בבורסה. ואולם, חשוב לסמן עסקות שכאלה כעסקות תואמות.

דפוס הפעולה לפיו פעלו סוחרי אקסלנס, היה רכישת ניירות ערך מצדדי ג' בשוק לחשבונות הנוסטרו של אקסלנס. בשלב השני, ולאחר מספר דקות/שעות נמכרו אלו מחשבונות הנוסטרו של אקסלנס להפניקס, בשער גבוה מן השער שבו נרכשו מהשוק, בעסקות מתואמות שלא סומנו. כמו כן, בוצעו בדרך דומה גם פעולות הופכיות של מכירה בחסר לשוק מחשבונות הנוסטרו של אקסלנס, ולאחר מספר דקות/שעות התכסו באמצעות רכישת אותם ני"ע מחשבונות הנוסטרו של הפניקס, לרוב בשער נמוך מהשער בו נמכר.

לפי המתווה המתואר, נוצר לאקסלנס רווח מן הפער בין מחיר העסקות שבוצעו בין השוק לחשבונות הנוסטרו, ובין מחירן של העסקות שבוצעו בין חשבונות הנוסטרו לחשבונות הפניקס. העסקות נשוא הדיון בוצעו על ידי שני סוחרי אקסלנס (או, לעיתים על ידי אותו סוחר) שתיאמו ביניהם את פרטי העסקות - לרבות נייר הערך, כמות ושער העסקה - שגרמו לגיבושן של עסקות מתואמות אשר השפיעו על שערי ניירות ערך רבים.

התיק נחקר כתיק פלילי על ידי מחלקת החקירות של הרשות, אולם לאחר שקילת הראיות בפרקליטות, נסגר והועבר לבחינת רשות ניירות ערך באשר לאפשרות פתיחת תיק אכיפה מנהלי. התיק נוהל על ידי עו"ד עופרה רובינפלד הוך אשר יצגה את רשות ניירות ערך גם במשא ומתן להסדר.

מאקסלנס ברוקראז' נמסר: "המדובר בהסדר מנהלי, העוסק באירוע טכני במהותו של אי סימון עסקות תואמות, אשר התרחש לפני למעלה משש שנים בחברת הברוקראז'. מדובר בתיק תקדימי, בו לראשונה נטענה טענה כי אי סימון עסקות כתואמות מהווה הפרה מנהלית. חשוב להדגיש, כי הטענה המנהלית מתייחסת לאי סימון העסקות בלבד, ואין כל טענה ביחס לתקינות העסקות.

"חברת הברוקראז' מתנהלת מזה שנים ארוכות תחת כללים מחמירים של תכניות אכיפה ובקרות פנימיות קפדניות. למעשה, הבקרות הפנימיות של החברה הן שזיהו לראשונה את אי סימון העסקות עוד במהלך התקופה הרלוונטית, והחברה אכן טיפלה בנושא באופן מיידי. לכן החברה לקחה אחריות על הנושא במסגרת ההסדר המנהלי. החברה חרתה על דגלה תרבות של ציות, תקינות ואכיפה, ובמהלך השנים השקיעה ומשקיעה משאבים נכבדים בתחומים הללו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"