הדיפ־סטייט של כלל ביטוח

הניסיונות של בעלי הון לכוון את כלל ביטוח לדרך אחרת ולמנות את אייל לפידות לדירקטוריון לא מנבאים טובות ■ זה סימן שבשוק הביטוח יש עדיין ניגודי עניינים, כשלים ותנועות עומק לא שקופות

עידו באום
עידו באום
אייל לפידות
אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'
עידו באום
עידו באום

דירקטוריון חברת כלל ביטוח עומד לשנות את פניו לאחר שהיו"ר הקודם, דני נוה, פרש ונדרש מינוי דירקטור. המתמנה העתידי עשוי להחליף גם את ממלאת המקום הזמנית של היו"ר, מלי מרגליות. ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון, יוסף (ספי) אלון, מונתה למיין את המועמדים.

בשבוע שעבר נחשף כי שתי קרנות של ספרה, שהן בעלות מניות, הציעו את אייל לפידות כמועמד לדירקטוריון. לפידות הוא בעל מניות המחזיק כ-4% מכלל ביטוח. מדוע לא הציע את עצמו? בשוק ההון צריך לפעמים לדבר בשפה הפולנית. תמיד טוב שמישהו אחר מציע אותך.

במקרה של לפידות הצעה שמגיעה מצד שלישי חשובה במיוחד, בגלל המכה הקלה בכנף שקיבל מדו"ח דנציגר. הדו"ח מתח ביקורת על לפידות ועל בעלי המניות, אלפרד אקירוב ומורי ארקין (באמצעות בנו, ניר, שהיה הגורם הפעיל), שהיו מעורבים מדי במהלכים שנועדו להחליף את מנכ"ל כלל ביטוח, יורם נוה. ארקין מושקע בשתי הקרנות של ספרה ומחזיק גם כ-7% ממניות כלל ביטוח.

דני נוהצילום: אורן בן חקון

אם מישהו חשב שדו"ח דנציגר ירפה את ידיו של לפידות, זו היתה טעות. ניכר כי לפידות רוצה לעשות את מה שעושים מנהלים מצליחים משחר שוק ההון - למנף את ההצלחה כמנהל כדי להפוך ממנכ"ל שכיר ומתוגמל היטב לבעל השליטה, בפועל. טרנספורמציות מהסוג הזה לא קורות כל יום, ודאי שלא בעולם הפיננסי המפוקח. המקרה הבולט שעוד נותר בסביבה הוא צדיק בינו, שהתחיל כפקיד בנק והיום שולט בבנק הבינלאומי. זה סיפור סינדרלה ישן.

מאז השתנה הטרנד, ולפידות שוחה נגד הזרם. בענף הבנקאות ובענף הביטוח יש בשנים האחרונות מגמה וגם לחץ לפיזור השליטה. שרי אריסון יצאה מבנק הפועלים, וגם דיסקונט ולאומי הם כבר בנקים ללא גרעין שליטה.

בתאגידים פיננסיים חזקים, כמו בנקים וחברות ביטוח, העובדה שקיימות חברות ללא גרעין שליטה במשק, שמצליחות להתקיים בזכות עצמן, בצד חברות שיש להם בעל שליטה - מעידה על תחכום גבוה של השוק.

כלל סומנה בתור החברה שתתווה בענף הביטוח את הדרך שנסללה כבר בענף הבנקאות. הניסיונות של בעלי הון לכוון את כלל ביטוח לדרך אחרת לא מנבאים טובות. זה סימן שבשוק הביטוח יש עדיין ניגודי עניינים, כשלים ותנועות עומק לא שקופות מבחינת הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"