למרות המשבר, מודי'ס מותירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי

באפריל האחרון הורידה החברה את תחזית הדירוג של ישראל מחיובית ליציבה ■ החששות להפחתת הדירוג עקב משבר הקורונה וגרירת הרגליים בחקיקת התקציב לא התממשו בינתיים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כץצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי מודי'ס (Moody’s) החליטה להשאיר את דירוג האשראי של ממשלת ישראל ללא שינוי, וכך גם את התחזית היציבה שהצמידה לדירוג של ממשלת ישראל באפריל האחרון. ההחלטה התקבלה חרף ההידרדרות במצב הפיסקלי של ישראל, הנגרמת עקב משבר הקורונה, וגם חרף החששות לאי-יציבות פוליטית ולהמשכה של גרירת הרגליים בחקיקת תקציב המדינה ל-2020 ול-2021.

הדירוג נותר ללא שינוי ברמה A1, המקבילה לרמה A פלוס בדירוגים של חברות אחרות. החלטת הדירוג החצי-שנתית של החברה על ישראל התקבלה השבוע.
באפריל האחרון הורידה מודי'ס את תחזית הדירוג של ממשלת ישראל מחיובית ליציבה. בחברת דירוג האשראי נימקו אז את הפחתת התחזית בפגיעה בתחזית של החברה למצבה הפיסקלי של ישראל, נוכח ההידרדרות שחלה ברמת הגירעון התקציבי עוד לפני משבר הקורונה, וצפויה להחמיר בעקבותיו; וכן ב"היחלשות האפקטיביות של המדיניות הפיסקלית בישראל", שמקורה בחלקה בקיטוב הפוליטי הגובר. עם זאת, אשרור הדירוג (הותרתו ברמת A1) שיקף פוטנציאל צמיחה חזק בטווח הבינוני והארוך, חשבונות חיצוניים חזקים ואמינות גבוהה של המוסדות הציבוריים בישראל, לדברי חברת הדירוג.

בנק ישראל עידכן ביום חמישי את התחזית המקרו-כלכלית שלו, וחטיבת המחקר בבנק צופה עתה צמיחה שלילית של 6.5%-5.0% השנה. בתרחיש של "שליטה על המגפה", כהגדרת בנק ישראל (תרחיש אופטימי יותר), המשק צפוי להתכווץ ב-5% ב-2020 ולצמוח ב-6.5% ב-2021 (בסך הכל - צמיחה של 2.2% בשנתיים). בתרחיש חמור יותר, של "שליטה נמוכה במגפה", צפויה צמיחה שלילית של 6.5% ב-2020 וצמיחה חיובית בשיעור 1% בלבד ב-2021 (ובסך הכל - צמיחה שלילית של 5.6%). יחס החוב לתוצר ב-2021 צפוי להיות 76% בתרחיש האופטימי ו-83% בתרחיש הפסימי.

ביולי 2018 הצמידה מודי'ס לדירוג האשראי של ממשלת ישראל תחזית חיובית - שפירושה היה שבחברה צפו העלאת דירוג אפשרית בטווח הזמן הבינוני. הפחתת התחזית ליציבה באפריל האחרון נעשתה נוכח הערכה של כלכלני מודי'ס כי החוב החיצוני יזנק ל-72% בסוף 2020, לעומת 59.9% בסוף 2019. בבנק ישראל חוזים עתה כי החוב בסוף השנה הנוכחית יהיה 73% בתרחיש האופטימי ו-76% בתרחיש הפסימי; ובסוף השנה הבאה - 76% ו-83%, בהתאמה. הגירעון התקציבי הצפוי, לפי בנק ישראל, הוא 13% השנה בכל אחד משני התרחישים; ובשנה הבאה - 8% בתרחיש האופטימי ו-11% בתרחיש הפסימי.

באפריל האחרון הודעה חברת הדירוג פיץ' כי היא מותירה ללא שינוי את הדירוג שלה לאג"ח של ממשלת ישראל, ברמה של A פלוס. הדירוג של ממשלת ישראל בחברת הדירוג S&P הוא AA מינוס - גבוה בדרגה אחת מבפיץ' ומבמודי'ס. תחזית הדירוג בשלוש החברות היא עתה יציבה.

דירוג אשראי – הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב, כגון איגרות חוב – הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

בחודשים האחרונים, מאז פרץ משבר הקורונה, האיצה ממשלת ישראל מאוד את הנפקת האג"ח שלה - הן בבורסה בתל אביב, הן בחו"ל. ההנפקות המואצות נועדו לממן את הגירעון הגדול שנפער בתקציב המדינה עקב הנפילה בגביית המסים ועקב ההוצאות הכבדות שגרר עמו המשבר. מתחילת 2020 עד סוף ספטמבר לוותה הממשלה 80 מיליארד שקל בישראל ו-57.5 מיליארד שקל בחו"ל (נטו - כלומר בניכוי פירעון של חובות).

ביום שישי בשבוע שעבר החליטה מודי'ס להוריד בדרגה אחת את דירוג האשראי של בריטניה, ל-Aa3 - המקביל לדירוג AA מינוס בחברות הדירוג S&P ופיץ' - עם תחזית יציבה. ההחלטה נומקה בצמיחה החלשה ובחוב הגבוה, העולה כבר על 100% מהתמ"ג. בשני מדדים אלה למצבה של כלכלת בריטניה צפויה החרפה נוספת בעתיד, בעקבות משבר הקורונה ופרישת בריטניה מהאיחוד האירופה. נימוק נוסף להפחתת הדירוג של בריטניה היה ההיחלשות של "מסגרת קביעת המדיניות". כמו ממשלת ישראל, גם ממשלתו של בוריס ג'ונסון מתקשה בחקיקת תקציב.

היום (23 באוקטובר) החליטה מודי'ס להוריד גם את דירוג האשראי של האי מאן ל-Aa3 עם תחזית יציבה. על פי חברת הדירוג, פרופיל האשראי של ממשלת בריטניה משפיע משמעותית על זה של מקלט המס הזעיר, שאינו חלק מהממלכה המאוחדת אבל מהווה שטח חסות של הכתר הבריטי. לעומת זאת, הותירה מודי'ס ללא שינוי היום את דירוגי האשראי של רומניה וזמביה.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט