"שברון מנצלת את כוחה המונופוליסטי": השותפות בתמר בפנייה בהולה לרשות התחרות

שברון, שרכשה את נובל השבוע, מסרבת לספק לחברת החשמל גז במחיר מופחת מתמר, שעליו סיכמו השבוע יתר השותפות במאגר - ללא שברון ודלק

ערן אזרן
ערן אזרן
מאגר תמר
מאגר תמרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

ישראמקו, דור גז, אוורסט תשתיות ותמר פטרוליום, המחזיקות יחד ב-53% מהזכויות בתמר, הגישו אמש (ג') פנייה בהולה לרשות התחרות בעניין סירובה של שברון, באמצעות נובל שבבעלותה המלאה, לספק גז טבעי מתמר לחברת החשמל, בהתאם למחיר המופחת שעליו סיכמו באחרונה. שברון מסרבת לספק גז בטענה כי ההסכם להפחתה במחיר אינו בתוקף.

בדיווח לבורסה כתבו השותפות בתמר (שאינן נובל ודלק): "הסירוב (של נובל) הנו בלתי סביר, שכן אין מחלוקת שמאגר תמר יכול מבחינה תפעולית לספק את הגז לחברת החשמל, והטעם היחיד לסירובה הוא ניגוד העניינים שבו נובל פועלת לאור אחזקותיה העודפות במאגר לווייתן (40% בלווייתן, לעומת 25% בתמר). על כן, ההתנהלות של נובל עולה כדי שימוש פסול בכוחה כבעלת מונופולין בתחום הגז הטבעי, בניגוד להוראות חוק התחרות הכלכלית".

השותפות בתמר מבקשות מרשות התחרות, שבראשה עומדת מיכל הלפרין, להפעיל את סמכויותיה ולהורות לנובל לספק גז לחברת החשמל, לפי המחיר המוזל. בתחילת השבוע חתמו השותפות על הסכם לאספקת גז לחברת החשמל במחיר של כ-4 דולרים ליחידת חום – מהזולים בישראל. ההסכם נחתם ללא נובל ודלק, המחזיקות ביתרת הזכויות בתמר (47%). דלק ונובל מתנגדות להסכם החדש – ומסרבות לכבד אותו.

שלשום ביצעה נובל מהלך דרמטי בשוק הגז. נובל הודיעה שלא תספק גז לחברת החשמל במחיר המוזל – אלא רק בתנאים של החוזה הישן מ-2012, שבו היא מוכרת גז ב-6.3 דולרים ליחידת חום. במכתב ששיגרה לחברת החשמל, נובל הודיעה שאם חברת החשמל לא תרכוש ממנה גז לפי המחיר היקר – היא לא תספק לה גז – כלומר, היא תסגור את הברז. נובל היא המפעילה (operator) של מאגר תמר, כך שיש לה יכולת תפעולית לעצור את ההזרמה.

כתוצאה מכך, ובמטרה שלא להשאיר את המשק ללא אספקה רציפה, חברת החשמל נאלצה להזמין גז מלווייתן במחיר של 4.79 דולרים ליחידת חום. ההזמנה נעשתה במסגרת החוזה הזמני שחתמה חברת החשמל עם לווייתן, עד ליוני 2021. מקורב לחברת החשמל אמר אתמול ש"נכון ליום ב' בחצות, לא היתה אספקת גז בישראל. אם לא היינו את רוכשים גז מלווייתן – הם לא היו מספקים גז למשק".

הממונה על התחרות, מיכל הלפריןצילום: אמיל סלמן

התמריץ של לווייתן

חברת החשמל מחויבת ב-2020 לרכוש גז מתמר בכמות שנתית של 1.75 מיליארד מ"ק (BCM). עד כה היא צרכה 1.5 BCM, והיא מתכננת בסוף השנה (ימי החורף הקרים) להזמין כמות נוספת של 0.25 BCM – כלומר, היא תרכוש את הכמות המינימלית שלה היא מחויבת. את יתרת הגז שחברת החשמל צורכת השנה – בערך עוד 3-2 BCM – היא התכוונה לרכוש בחוזים זמניים – זה שנחתם עם לווייתן לפני כשנה וחצי, או במסגרת החוזה החדש עם תמר.

באחרונה קבע המשנה ליועמ"ש, מאיר לוין, כי נובל מחזיקה בזכות וטו על חוזים חדשים בתמר עד לסוף 2021. כלומר, נובל יכולה להטיל וטו כנגד חתימה על חוזים – בין היתר, גם על ההסכם החדש בין תמר לחברת החשמל. חרף זכות הווטו, גורמים בחברת החשמל ובתמר טוענים שאין לנובל זכות "לסגור את השאלטר", בכובעה כמפעילת המאגר, ולעצור את הזרמת הגז. גם חברת החשמל מתכוונת לפנות לרשות התחרות ולבית המשפט במטרה שיכפו על נובל לספק את הגז.

לדלק ולנובל עומד תמריץ לספק גז מלווייתן (ולא מתמר), מאחר שהן מחזיקות ב-85% מהזכויות בלווייתן ורק ב-47% מהזכויות בתמר – כלומר, חוזה בלווייתן מספק להן רווחים כפולים. לדלק ולנובל תמריץ נוסף לספק גז מלווייתן – המחיר הגבוה, 4.78 דולרים ליחידת חום, לעומת כ-4 דולרים ליחידת חום בחוזה החדש עם תמר. חח"י פעלה בשנים הבאות להפחתת מחיר הגז, כך שלא תשלם את המחיר הגבוה בהסכם המקורי – 6.3 דולרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"