שר האנרגיה יובל שטייניץ חתם על חוקת פורום הגז האזורי – בשיתוף בין מצרים לישראל

פורום הגז המזרח תיכוני הוקם כיוזמה משותפת של ישראל ומצרים, על רקע תגליות הגז הטבעי בים התיכון ■ שטייניץ: "ברכת הגז מביאה לנו גם שיתוף פעולה אזורי ראשון מסוגו"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האנרגיה, יובל שטייניץ, במעמד החתימה על חוקת פורום הגז האזורי
שר האנרגיה, יובל שטייניץ, במעמד החתימה על חוקת פורום הגז האזוריצילום: לשכת שר האנרגיה
ערן אזרן
ערן אזרן

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, חתם הבוקר (ג') במשרד האנרגיה בירושלים על חוקת פורום הגז האזורי שיזם יחד עם מקבילו המצרי טארק אל מולה. הטקס, שהתקיים באופן מקוון, סיים את שלב גיבוש הפורום ופתח את השלב השני – יישום וקידום הפעילות המשותפת.

במסגרת הטקס חתמו שרי האנרגיה של החברות המייסדות על חוקת הארגון, שתניע את הקמתו ותסדיר את פעילותו. באירוע השתתפו שגרירי חברות הפורום המוצבים בקהיר (איטליה, יוון, ירדן, ישראל, קפריסין והרשות הפלסטינית) יחד עם שגרירי המדינות שמעוניינות ליטול חלק בפורום, בהן צרפת - כחברה, והאיחוד האירופי וארה"ב - כמשקיפות.

פורום הגז המזרח תיכוני (EMGF – East Mediterranean Gas Forum) הוקם כיוזמה משותפת של ישראל ומצרים, על רקע תגליות הגז הטבעי בים התיכון. בשנה וחצי האחרונות פעל משרד האנרגיה יחד עם איטליה, יוון, ירדן, ישראל, מצרים, קפריסין, והרשות הפלסטינית להקמת הארגון ולגיבוש חוקה לארגון, אשר נחתמה בינואר 2020 בראשי תיבות על ידי שרי האנרגיה של החברות.

בהתאם לחוקת הפורום, מטרות הארגון המרכזיות הן הקמת פלטפורמה לדו שיח בין חברותיו בנושאים שקשורים לניצול משאבי הגז הטבעי באזור, תוך גיבוש חזון משותף למימוש הפוטנציאל של משאבי הגז הטבעי ובחינת הדרכים ליישומו הלכה למעשה.

מעמד החתימה על חוקת פורום הגז האזוריצילום: לשכת שר האנרגיה

ישראל מייצאת כיום גז ממאגרי תמר ולווייתן בחוזים עם חברת דולפינוס המצרית, חברת החשמל הירדנית ומפעלי הברום ואשלג בירדן. בנוסף, ישראל מקדמת הנחת של צינור ימי (פרויקט איסט מד), שאמור לשמש ליצוא גז לאירופה, ככל שתתברר כדאיותו הכלכלית של הפרויקט. באחרונה נכנסה שברון כשותפה במאגרי תמר ולווייתן, באמצעות רכישת נובל אנרגי' (העסקה טרם השולמה), ובמשרד האנרגיה תולים תקוות כי היא תסייע בפיתוח תגליות הגז באזור.

שטייניץ מסר: "לפני כשלוש שנים יזמתי יחד עם ידידי שר האנרגיה המצרי טארק אל מולה את הקמת פורום הגז האזורי. כעת אנו משדרגים את פורום הדיונים הזה לארגון אזורי של ממש, שבו חברות מלבד ישראל ומצרים גם איטליה, יוון קפריסין ירדן והרשות הפלסטינית. ברכת הגז מביאה לנו גם שיתוף פעולה אזורי עם מדינות ערב ומדינות אירופה ראשון מסוגו בהיסטוריה, עם חוזים לייצוא גז כחול לבן לירדן ומצרים בשווי 30 מיליארד דולר, וזו רק ההתחלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות