רוח הלחימה הסלקטיבית של גיורא ענבר

ענבר ממנף את מצבה הקשה של אי.די.בי כדי להציג עצמו כמי שמחויב לאינטרס הציבורי כדח"צ בחברה ■ חבל רק שהוא שכח מה היה צריך לעשות כששימש מנכ"ל קמן אחזקות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
גיורא ענבר
גיורא ענברצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

גיורא ענבר משמש, בין היתר, דח"צ ויו"ר ועדת ביקורת של אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין. ענבר היה תת-אלוף בצה"ל, ושימש, בין השאר, מפקדן של סיירת גולני, שלדג וגבעתי, וגם ראש יחידת הקישור ללבנון.

לעומת הקריירה הצבאית המרשימה, פעילותו בתחום הכלכלי באזרחות מרשימה קצת פחות. ענבר שימש מנכ"ל פוינטר טלוקיישן ומנכ"ל קמן אחזקות, שקרסה בשנות ניהולו. אז היא היתה בשליטת רוני אלרואי, המיודד עם ענבר עוד כשענבר היה מפקדו בשלדג. אלרואי הוא חתנו לשעבר של יצחק תשובה. ענבר גם מקדיש לא מעט זמן לפעילות פוליטית חוץ-פרלמנטרית, והוא נמנה עם המפגינים הבולטים נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בשלהי השליטה של נוחי דנקנר באי.די.בי, ענבר החל לשמש דח"צ בחברה. לאחר מכן הוא ניצל את המצב שנוצר בחברה עם העברת השליטה לאלשטיין כדי לחזק את מעמדו, וליהפך לאחד האנשים החזקים באי.די.בי. הוא אף שימש יו"ר בפועל של חברת התעופה ישראייר שבבעלות אי.די.בי, תוך שהוא נהפך אחד הפרזנטורים הגדולים שלה בישראל ובעולם גם במשבר הקורונה.

היחסים בין אלשטיין לענבר ידעו עליות ומורדות. בעבר ענבר התנגד לכמה מהלכים בחברה, כמו מתן שכר גבוה לגיל שרון כמנכ"ל דסק"ש, הוא תמך בהצמדת הערת עסק חי לדו"חות אי.די.בי פיתוח, ותמך במכירת כלל ביטוח. כעת, כשאי.די.בי, שחייבת לבעלי האג"ח 2 מיליארד שקל, נמצאת על סף פירוק - נאלץ ענבר שוב לפעול.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

מתוך חשש מתביעות נגזרות, ואחרי שאלשטיין סירב להעביר לאי.די.בי את הסכומים הנדרשים לה לתשלומי פוליסת ביטוח, הוביל ענבר מהלך מטעם אי.די.בי של הגשת תביעה לבית משפט נגד אירסה ודולפין, שדרכן אלשטיין שולט באי.די.בי.

אי.די.בי תובעת מאלשטיין לעמוד בהתחייבויותיו להזרים לקופתה 70 מיליון שקל. ענבר, כמובן, מינף את המהלך כדי להתראיין בתקשורת, ולהציג את עצמו כמי שמחויב לאינטרס הציבורי מתוקף תפקידו כדח"צ באי.די.בי פיתוח.

חבל רק שלענבר יש זיכרון קצר. הוא שכח את מה שהוא היה צריך לעשות ב-2010-2005 כששימש מנכ"ל קמן אחזקות. אז הוא לא מנע מידידו אלרואי להוציא לפועל רכישות ממונפות של חברות תעשייתיות - רכישות שמומנו בעיקר באמצעות נטילת הלוואות מבנקים ובעלי אג"ח. ענבר עזב את קמן ב-2010.

ואולם אילו הראה אז את רוח הקרב שהוא מראה כיום, ייתכן שקמן לא היתה נקלעת למשבר, ולא היתה מסבה לבנקים ולבעלי האג"ח הפסדים של יותר מ-500 מיליון שקל כמה שנים לאחר מכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"