סניף וולדורף אסטוריה בונה על התפוצות: "נמכר אצלנו בניין ב-28 מיליון דולר"

עם פתיחת הסניף החדש של בנק ירושלים, הבנק ממצב עצמו כפונה לתושבי חוץ: "אנחנו חייבים לעשות את הדברים אחרת - אין לנו יכולת להתמודד במגרש של הבנקים הגדולים"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף בנק ירושלים במלון וולדורף אסטוריה
סניף בנק ירושלים. שובל הוא מבעלי השליטה בבנק
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

בעוד חלק ניכר מתושבי ישראל מתקשה מבחינה פיננסית בתקופה זו, משבר הקורונה לא מפריע לחלק העשיר של יהודי התפוצות, שממשיכים לרכוש דירות בארץ. "לפני כמה ימים נמכר בניין של 22 דירות בירושלים ב-28 מיליון דולר, בעסקה שבוצעה בסניף החדש שלנו", מספר גיל טופז, מנכ"ל בנק ירושלים.

הסניף החדש של בנק ירושלים, שנפתח בימים האחרונים במלון וולדורף אסטוריה בירושלים, מתמחה במתן שירותי בנקאות פרטית לתושבי חוץ, משכנתאות ושוק ההון. הסניף מיועד לשרת גם את תושבי ירושלים והסביבה לאור סגירתו של הסניף המקומי.

"יהדות התפוצות היא אוכלוסייה עשירה", מציין טופז. "זה לא מישהו שמנסה לחסוך כי פיטרו אותו מהעבודה. נכון שהקורונה צימצמה משמעותית את הטיסות, והיתה האטה מסוימת בעקבות זאת, אבל מבחינת יהודי התפוצות שרוצים לקנות בית בירושלים זה לא שיקול. זה שינה את דרך ההתקשרות, אבל היא לא נעצרה. המתווכים, היועצים ועורכי הדין ממשיכים לעבוד. אני חושב שלא תהיה השפעה כלל של המצב הכלכלי. אנחנו רואים שנפח העסקות של פלח האוכלוסייה הרלוונטי גדל".

בתגובה לפרסומים שמתייחסים לכך שעשירי העולם דווקא מחפשים בתים מחוץ למרכזי הערים, מציין טופז כי "מי שמתעניין בדירה בירושלים, לא יקנה דירה במושב שורש".

בנק ירושלים, בשליטתה המלאה של משפחת שובל, הוא הבנק הקטן היחיד שמשפחה אחת שולטת בו, ובמידה רבה הוא אינו תלוי בגורמים אחרים. לדברי טופז, כבנק קטן, האסטרטגיה שלו היא "לעשות את הדברים אחרת, כי אין לנו יכולת להתמודד במגרש של הבנקים הגדולים".

גיל טופז, מנכ"ל בנק ירושליםצילום: עופר וקנין

בין היתר, מתמקד הבנק במשכנתאות. לדברי טופז, "משכנתאות מורכבות הן התמחות חזקה שלנו. בתחום הזה חלקו של בנק ירושלים במערכת הפיננסית גבוה יחסית". הבנק מתמקד גם במתן אשראי לקבלנים: "אנחנו יותר מ-10% מהשוק בישראל, יש לנו שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות ביטוח".

ייחוד נוסף שמציין טופז הוא במכירת תיקי משכנתאות לגופים מוסדיים: "הדבר מקטין את הסיכון לבנק ומאפשר לו להציע מחירים תחרותיים ללקוחות. לחברות הביטוח יש מאות מיליארדי שקלים והן היו שמחות לתת אותם כמשכנתאות לשוק. הייתי שמח לו הרגולטור היה מאפשר זאת".

לדברי טופז, תושבי החוץ הם אוכלוסייה מרכזית בבנק ירושלים. "הנתח של בנק ירושלים במשכנתאות במט"ח לתושבי חוץ הוא בהיקף של עשרות אחוזים. לכל אחת מהמדינות שמהן מגיעים המשקיעים יש משטר מס שונה, תלוש שכר שונה ומסמכים שונים שצריך להביא. המעבר לוולדורף אסטוריה, שהוא מלון שפונה לפלח אוכלוסייה יוקרתי, מאפשר להעניק להם הצעת ערך טובה יותר".

כמה עלה לכם התענוג הזה?

"זו היתה השקעה שתואמת למידותיו של הבנק".

סניף בנק ירושלים במלון וולדורף אסטוריהצילום: בנק ירושלים

ללקוחות מהסוג הזה אין אנשי מקצוע שמתמקצעים בנושאים האלה של הלבנת הון או מיסוי? למה הם צריכים גם אנשי מקצוע נוספים בבנק?

"הדרישות של הרגולטור הישראלי בתחומי הגילוי והלבנת ההון הן משמעותיות ותהליך הגילוי הוא פולשני. גם אנשים עשירים לא קונים דירה כל שבועיים. הם נאלצים לעבור סדרת ראיונות, והם מחפשים בנקאי שהם בוטחים בו. קיבלתי באחרונה מייל ממישהי בת 50 ממישיגן בארה"ב, שיש לה כבר כמה דירות כאן וכעת מעוניינת לרכוש דירה נוספת ב-5 מיליון דולר. יש לה 4 מיליון דולר והיא רצתה משכנתא של מיליון דולר. לקח לנו כמה שבועות לאשר זאת כי עוה"ד שלה בארה"ב הסתבכו עם הניירת שהם צריכים להביא. נאלצנו להגיע לחלונות הגבוהים בבנק ישראל כדי לקדם את העסקה".

מה המקומות העיקריים שמהם מגיעים תושבי החוץ שרוכשים כאן דירות?

"צרפת, אנגליה וארה"ב. היו גם מדרום אמריקה ובעבר היו גם יותר מדרום אפריקה".

הבנק, שהוקם ב-1964, מונה כיום 18 סניפים בפרישה ארצית. לדברי טופז, הם בוחנים במקביל צמצום ופתיחה של סניפים חדשים. "בשונה מבנקים אחרים, אני לא מנהל חשבונות עו"ש של לקוחות, זו לא ליבת העיסוק, אנחנו מעניקים ערך מוסף ללקוח, בעיקר במשכנתאות, אשראי צרכני ומוצרי הפרי פייד. אנחנו שוקלים לפתוח נקודות חדשות שבהן לא היינו עד כה, היכן שאנחנו מזהים צורך גובר למשכנתאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי