האוצר אישר בראשונה למלכ"ר להצטרף לקרן להלוואות בערבות מדינה

קבוצת עוגן היא המלכ"ר הראשון שיעניק הלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ומלכ"רים ■ מנכ"ל עוגן: "אנחנו נותנים הלוואות לאלו שמחזור המכירות השנתי שלהם עומד על עד 5 מיליון שקל, שהם הנפגעים העיקריים מהמשבר"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל עוגן שגיא בלשה (מימין) והיו"ר עו"ד אופיר עוזרי
שגיא בלשה ואופיר עוזריצילום: נתן וייל
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

משרד האוצר אישר בשבוע שעבר לקבוצת עוגן, ארגון פיננסי הפועל ללא כוונת רווח, להעמיד הלוואות במסגרת הקרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ולמלכ"רים (מוסדות ללא כוונת רווח) שנפגעו ממשבר הקורונה. בכך חזר בו המשרד מסירובו לצירוף הארגון לקרן ביוני. הארגון מחזיק ברישיון של נותן אשראי מורחב של רשות שוק ההון, ומציע בשגרה הלוואות לעסקים קטנים ומלכ"רים. מקורות הכספים של הארגון הם תורמים פילנתרופיים ומשקיעי אימפקט, ועל רקע האישור הוא מתכוון לגייס מימון גם מגופים מוסדיים.

במסגרת הקרן תעניק עוגן הלוואות בריבית אחידה של פריים + 1.5%. סכום ההלוואה לעסקים מוגבל ל–200 אלף שקל או סכום ההכנסות הממוצע בחודשיים האחרונים, לפי הנמוך מבניהם, כך שהמיקוד הוא בעסקים זעירים. בארגון מציינים כי ההלוואות שהעניק ביולי, עוד טרם כניסתו לקרן, הסתכמו לפי חמישה יותר מאשר בחודש ממוצע טרום משבר הקורונה.

במהלך משבר הקורונה גייסה עוגן כ-140 מיליון שקל מתורמים לטובת ההלוואות, וכעת עומד הונה על כ-400 מיליון שקל. כעת היא פועלת לגייס 100 מיליון שקל נוספים כדי להגיע ל-500 מיליון שקל שיוקצו להלוואות.

האישור להעמדת הלוואות בערבות מדינה מגיע לעוגן לאחר שביוני סירב המשרד לבקשתה להצטרף לקרן. הסירוב נומק בכך שהקבוצה לא עמדה בדרישות הסף שהוגדרו כתנאי להצטרפות לקרן, ובעיקרם העובדה שלא העניקו בשלוש השנים האחרונות אשראי עסקי בסך 200 מיליון שקל כנדרש.

במכתב של משרד האוצר דאז צוין כי תנאי הסף נקבעו לאחר התייעצות ממושכת בשיתוף עם רשות שוק ההון, וכי הסכום המינימלי של האשראי העסקי נקבע מתוך מחשבה שהניסיון מעיד על יכולתו של הגוף שמבקש להצטרף לקרן להתמודד עם מתן מענה רחב לביקושים, תוך הזרמת אשראי בגובה עשרות מיליוני שקלים בטווח זמן קצר מאוד.

חנויות סגורות בירושליםצילום: אמיל סלמן

כפי שציין עם קבלת התשובה השלילית בזמנו מנכ"ל עוגן, שגיא בלשה, הסיבה לדחייה הייתה טכנית. "בשלוש השנים האחרונות נתנו הלוואות בסך 220 מיליון שקל, אך לא כולן היו לטובת עסקים וחלקן היו גם למשקי בית", אמר. כעת הודה בלשה למשרד האוצר על האישור וציין כי הם קיבלו אלפי פניות לסיוע. "העובדה שעוגן פועלת ללא כוונת רווח מאפשרת לנו להתמקד בעצמאים, בעסקים זעירים ובמלכ"רים אשר הבנקים סירבו להעמיד להם אשראי משיקולים עסקיים של רווחיות. אני מאמין שכך נגשים את המטרה שלשמה הועמדו ערבויות המדינה מלכתחילה.

"נותני אשראי אחרים מעניקים הלוואות בערבות מדינה לעסקים שיש להם מחזור מכירות שנתי של 100 מיליון שקל. אנחנו נותנים הלוואות לאלו שמחזור המכירות השנתי שלהם עד 5 מיליון שקל, שהם הנפגעים העיקריים מהמשבר".

בעוגן מדגישים כי מאז שנוסדו ב-1990 העמידו הלוואות רבות לאוכלוסיות שנחשבות בסיכון גבוה יחסית במערכת הבנקאית, וכי למרות זאת, שיעור החוב האבוד לאורך 30 שנה עמד על 0.7% בלבד. מאז שנוסדה העניקה עוגן כ-65 אלף הלוואות בסכום של למעלה מ-1.3 מיליארד שקל.

רוני חזקיהו, החשב הכללי, מסר כי "הוספת גופים נותני אשראי לקרן ההלוואות לעסקים בערבות המדינה נובעת מהצורך לתת מענה רחב לצרכי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל אשר נפגעו מהמשבר".

עו"ד אופיר עוזרי, יו"ר קבוצת עוגן, מסר כי "על אף העובדה שאנו מעניקים אשראי לעסקים שמוגדרים על ידי הבנקים כלווים בסיכון גבוה, שיעור החוב האבוד בעוגן הוא מזערי. אנשים יודעים להעריך את ההלוואות שניתנות להם מתוך כוונה לסייע, מעריכים את העובדה שמקורן של ההלוואות בתרומות ועושים הכל כדי להחזיר את חובם ולאפשר לנו להעניק את הכספים כהלוואות ללווים חדשים שזקוקים לכסף. אנחנו גאים ביכולת של קבוצת עוגן לתת לאוכלוסייה זו מעטפת שלמה שכוללת לא רק הלוואות אלא גם ליווי פיננסי ומנטורינג של מנהלים מובילים במשק לעסקים הזעירים והקטנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב