הביטוח הצטמצם ב-70% - חברת איילון תפצה את מבוטחי מועדון הצרכנות חבר

אושרה פשרה בתביעה ייצוגית שבה נטען כי חברת הביטוח "החביאה" באותיות הקטנות של הפוליסה, סעיף שמרוקן את הכיסוי כמעט מכל משמעות ■ 2.7 מיליון שקל ישולמו לחלק מהמבוטחים שניזוקו בפועל, ו-2.3 מיליון בהטבה לכלל המבוטחים

אפרת נוימן
אפרת נוימן
מגדל איילון ברמת גן
מגדל איילון ברמת גןצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

חברת הביטוח איילון תישא בעלות למבוטחים של כחמישה מיליון שקל – מחציתם באמצעות הטבה - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שבה נטען כי סעיף נחבא ב"אותיות הקטנות" בפוליסת ביטוח קבוצתית של חברי מועדון הצרכנות "חבר" צמצם משמעותית את הכיסוי הביטוחי ורוקן אותו כמעט מכל משמעות, בלי שניתן לכך גילוי הולם בפוליסה.

מדובר בבקשה לייצוגית שהוגשה ב-2015 לבית המשפט המחוזי מרכז, ובה נטען כי חברת הביטוח הסתירה מעשרות אלפי עמיתי חבר שרכשו פוליסת ביטוח תאונות אישיות, סעיף שקובע כי במקרה של תאונת עבודה או תאונה שהתרחשה תוך כדי או עקב השירות הצבאי של משרת הקבע או תאונת דרכים – חברי הקבוצה יהיו זכאים רק ל- 30% מהכיסוי הביטוחי הנקוב בפוליסה.

מניית איילון

המחלוקת נגעה לטיב הגילוי שנעשה בנוגע לסעיף הזה, שכן נטען כי מדובר בסעיף שמסייג את הסיכונים הכי שכיחים בפוליסה (תאונות עבודה ותאונות דרכים) וההפחתה בתשלום היא דרמטית. "החברה לא גילתה את אותו חריג בטופס הגילוי הנאות שצורף לפוליסה על אף שהוראות הדין ובכלל זה הוראות הרגולטור מחייבות אותה לגלות את כל הסייגים והחריגים לפוליסה במסגרת אותו טופס גילוי נאות", נכתב בתביעה.

חברת הביטוח טענה בין השאר כי הסעיף שבמחלוקת התבקש על ידי נציגי ארגון חבר במסגרת מכרז לקבלת הצעות ביטוח, והוא הביא להוזלת הפרמיה, מתוך הבנה שאלו סוגי תאונות שמתקבל עבורם פיצוי מגורם אחר ולא הייתה הטעיה של המבוטחים.

הדס עובדיה, אישרה את ההסכםצילום: אמיל סלמן

המחלוקת עברה לגישור בפני השופטת לשעבר הילה גרסטל שמינתה בודק והצדדים הגיעו אחרי כשנתיים לפשרה. לפי ההסכם, שאושר השבוע בבית המשפט, חברי הקבוצה נחלקים לשניים. האחת היא קבוצה כללית של כל מי שהיה מבוטח בפוליסה מאפריל 2011 ועד סוף 2018. הקבוצה השנייה היא מי שהיה מבוטח ואירע לו מקרה ביטוחי בגינו נעשה שימוש בסעיף שבמחלוקת – אך רק במידה והוא קיבל סכום הגבוה מ-10 אלפים שקל.

לפי ההסכם, הקבוצה של המבוטחים שניזוקו בפועל תקבל 2.8 מיליון שקל לאחר שיאותרו על ידי איילון. הסכום הזה יחולק בתוך שלושה חודשים באופן פרופורציונאלי בין הניזוקים ביחס לסכום התביעה ששולמה להם. התיקים הקטנים, שבהם קיבלו המבוטחים תשלום הנמוך מ- 10 אלפים שקל, הוחרגו בפשרה בשל עלויות הבדיקה והאיתור הגבוהות ביחס לסכום שהם צפויים לקבל.

כנס מכירות לעמיתי מועדון חבר, ב-2012צילום: סיון פרג

הקבוצה השנייה, של כל המבוטחים, תקבל חודש וחצי פטור מתשלום פרמיה בביטוח רובד הבסיס בשווי הטבה כולל של כ-2.3 מיליון שקל. בנוסף, חברת הביטוח התחייבה לנקוט שורה של צעדים לגילוי ברור ומפורש של התנאי בסעיף שבלב התביעה. עוד אושר כי עורכי הדין יניב סטיס ומאירה זוהר יקבלו במשותף שכר טרחה של כ-1.2 מיליון שקל ושני התובעים יקבלו 130 אלף שקל כל אחד. כלומר, העלות מבחינת אילון תהיה כ-6.5 מיליון שקל.

היועץ המשפטי לממשלה התנגד לפשרה במתכונת זו. זאת בין השאר מכיוון שנטען מטעמו כי הטבה של חודש וחצי בתשלום פרמיה אינו סעד הוגן למבוטחים שניזוקו ושולם להם פחות מ-10 אלפים שקל ומגיע להם פיצוי כספי. ביוני התקיים דיון בהתנגדות היועמ"ש ובסיומו ציינה עורכת הדין מטעמו כי ההסברים שהעלו הצדדים סבירים והגיוניים.

השופטת הדס עובדיה קבעה כי מדובר בהסדר ראוי והוגן "בהתחשב במהות התובענה, מגבלותיה, הנסיבות העובדתיות המתוארות ובסיכויים והסיכונים של כל אחד מהצדדים בניהול התיק".

את איילון יצגו עורכי הדין תמי גרינברג ופגי שרון ממשרד לויתן, שרון ושות׳.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"