השותפות בלווייתן מזנקות: ביקושים של יותר מ-3.2 מיליארד דולר בהנפקת האג"ח לווייתן בונד

מניית רציו מזנקת ב-11.5% ומניית דלק קידוחים עולה ב-11% ■ זאת לאחר ששתי המניות השלימו בחודש יולי זינוק של 32% ו-55% בהתאמה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת הגז לווייתן
אסדת הגז לווייתןצילום: מארק ישראל סלם
ערן אזרן
ערן אזרן

מניות השותפות בלווייתן מזנקות בעקבות ביקושים גבוהים בהנפקת האג"ח של דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, למיחזור החוב הפרויקטאלי של מאגר לווייתן. מניית רציו מזנקת ב-11.5% ומניית דלק קידוחים עולה ב-11%. זאת לאחר ששתי המניות השלימו בחודש יולי זינוק של 32% ו-55% בהתאמה.

הנפקת האג"ח - לווייתן בונד - זוכה לביקושים גבוהים בקרב משקיעים זרים. לפי גורם מקורב לדלק קידוחים, עד כה סך הביקושים מסתכמים ב-3.25 מיליארד דולר, לעומת כוונה לגייס 2.25 מיליארד דולר. ההערכה היא כי סך הביקושים ימשיכו לעלות עד נעילת ההנפקה ביום שלישי הקרוב. הביקושים הגבוהים עשויים לתרום להפחתת הריבית בהנפקה, שעשויה להסתכם ב-5.8%-7.2%, בהתאם למשך החיים של כל סדרה.

מניית דלק קידוחים

ההנפקה של לווייתן בונד נעשית במודל של הנפקת תמר בונד, ותכליתה היא החלפת החוב הבנקאי הפרויקטלי של לווייתן באג"ח. עוד לפני ההנפקה הקימה דלק קידוחים חברה ייעודית, לווייתן בונד, שהיא הגוף שינפיק בפועל. לווייתן בונד תעמיד את כספי ההנפקה — שאותה מובילים ג'יי.פי מורגן ו–HSBC בחו"ל ולידר הנפקות, ווליו בייס וברק קפיטל בישראל — כהלוואה לדלק קידוחים בתנאים זהים (Back to Back).

מניית רציו

מאמצי השיווק מתמקדים במשקיעים מוסדיים מחו"ל, שבשונה מהגופים המוסדיים המקומיים, אין להם חשיפה גבוהה לשוק הגז המקומי. עם זאת, הפגישות נערכות גם מול משקיעים מוסדיים מקומיים. דלק מתכוונת להנפיק ארבע סדרות אג"ח, שמועד פירעונן ב–2023, 2025, 2027 ו–2030. מדובר בהלוואות בלון (בולט), שכל אחת מהן תיפרע בתשלום אחד. מחזיקי האג"ח יקבלו שעבוד על זכויותיה (45%) של דלק קידוחים בלווייתן.

לווייתן בונד הן אג"ח High Yield - אג"ח ברמת דירוג נמוכה יחסית. דלק קידוחים פועלת לקבלת דירוג ברמה של BB בסולם הבינלאומי. אג"ח בדירוג כזה נסחרות בחו"ל בתשואות לפדיון של 4%–10%. ככל שתושלם העסקה, האג"ח יחלו להיסחר בשוק הבינלאומי וברצף מוסדי בישראל (הן לא ייסחרו בבורסה).

הנפקת לווייתן בונד קיבלה רוח גבית מעסקת הרכישה של נובל אנרג'י בידי שברון, שדווחה לפני כשבועיים, ב–5 מיליארד דולר. ההערכות הן כי השותפה הבכירה החדשה של דלק מגבירה את האטרקטיביות של לווייתן בונד בחו"ל. דלק קידוחים מעוניינת להשלים את ההנפקה כבר השבוע, עוד לפני גיוס ההון בקבוצת דלק בסך 163 מיליון שקל. ככל שיושלם הליך המימון, בכוונת דלק קידוחים לבצע רכישה עצמית של אג"ח מסדרה א' ותמר בונד ב-50 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה