ההסתבכות החדשה של תשובה: האם דלק הסתירה מידע על חוזה הגז עם מצרים?

רשות ני"ע פתחה בבירור בנוגע לדיווח החסר לכאורה ביחס לאפשרות שניתנה לדולפינוס להקטין את רכש הגז מלווייתן ב-50% ■ מקורב לרשות: "זו חקירה לכל דבר" ■ במקביל, דלק קידוחים החלה במיחזור החוב של לווייתן - עסקה בסך של כ-2.25 מיליארד דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חלק מצינור הגז בין ישראל למצרים של דלק קידוחים
חלק מצינור הגז בין ישראל למצרים של דלק קידוחיםצילום: הודי ברוקר
ערן אזרן
ערן אזרן

רשות ני"ע פתחה בהליך בירור מנהלי מול דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה. במוקד הבירור עומד החוזה בין השותפות במאגר לווייתן לחברת דולפינוס המצרית, ובאופן ספציפי – בנוגע לדיווח החסר לכאורה ביחס לאפשרות שניתנה לדולפינוס להקטין את רכש הגז ממאגר לווייתן ב-50%, כאשר מחיר נפט מסוג ברנט יורד מתחת ל-50 דולר לחבית.

דלק קידוחים דיווחה הבוקר על ההליך, ברקע להיערכות לגיוס ההון של קבוצת דלק. דלק עצמה דיווחה לאחר מכן כי "התקבלה במשרדיה דרישה מרשות ני"ע להמצאת מידע ומסמכים במסגרת בירור מנהלי מול החברה". בסביבת רשות ני"ע אמרו שההליך המתנהל הוא חקירה לכל דבר, שתיעשה במסלול של אכיפה מנהלית.

במארס האחרון נחשף בפני המשקיעים בבורסה מידע חדש הנוגע להתחייבות הרכש המינימלית (Take or Pay) של דולפינוס – שלא דווחה במסגרת הדיווח על חוזה הגז בין השותפות בלווייתן לדולפינוס. לפי המידע החדש – שהופיע לראשונה בדו"חות הכספיים של רציו –דולפינוס יכולה להפחית במחצית את כמות הרכש השנתית מלווייתן, באם מחיר הנפט מסוג ברנט יורד מתחת ל-50 דולר, כפי שקרה במהלך השנה.

לפי הערכות, הליך הבירור של רשות ני"ע כולל גם חברות ישראליות נוספות המחזיקות במאגרי לווייתן ותמר, שחתמו על חוזה לאספקת גז ללקוח המצרי. לצד דלק קידוחים, ההערכות הן שההליך נעשה גם מול רציו, ישראמקו ותמר פטרוליום, שנדרשו להציג מסמכים ולתת הסברים לרשות. כל החברות הללו לא חשפו בדיווחים לבורסה את האפשרות החוזית העומדת לדולפינוס להקטין את רכש הגז, בשיעור משמעותי.

הדיווח של דלק קידוחים פורסם ברקע להיערכות של קבוצת דלק לביצוע גיוס הון של 163 מיליון שקל בשבוע הבא – בהתאם להסדר החוב שנחתם עם מחזיקי האג"ח. במקביל, דלק קידוחים פועלת בימים אלה למיחזור החוב בלווייתן. השותפות עורכת סבב פגישות (רואד שואו) עם גופים מוסדיים בעולם ובישראל, במטרה לגייס 2.5-2 מיליארד דולר.

החוזה עם דולפינוס - במוקד תביעות ייצוגיות

באפריל האחרון, עוד קודם להליך של רשות ני"ע, הוגשו שתי בקשות לתביעה ייצוגית נגד דלק קידוחים ורציו. בתביעות (שהן נפרדות) נטען כי השותפויות הפרו את חובת הגילוי והדיווח בנוגע לכך שלדולפינוס עומדת הזכות לחתוך את רכש הגז ב-50%, כנגזרת למחירי הנפט בעולם. התובעת ברציו טענה לנזק של 87 מיליון שקל, בעוד התובעת נגד דלק קידוחים טענה לנזק של 55 מיליון שקל.

דלק קידוחים ורציו דיווחו באופן חלקי על מנגנון הרכש המינימלי (TOP) של דולפינוס במועד העסקה. כך השתיים הסתפקו במשפט, שבו נכתב שאם הלקוח המצרי לא ירכשו את מלוא הכמות החוזית, כל צד יהיה רשאי להאריך את הסכם ההתקשרות בשנתיים נוספות. ואולם, הן לא פירטו מה המנגנון שיביא להארכת ההסכם, ולא ציינו שקיימת התניה חוזית המאפשרת הקטנת הכמות.

בתביעה נגד דלק קידוחים נכתב, בין היתר, ש"יש למצות את הדין עם יצחק תשובה, חברת דלק ודירקטורים בה ועם שותפות דלק קידוחים, האחראים על-פי הדין להסתרתו של מידע מהותי בדיווחיה ובדוחותיה של דלק קידוחים, ולפצות את ציבור המשקיעים בגין הנזקים הכבדים שנגרמו להם עקב כך".

בתביעה נגד רציו נכתב, בין היתר, כי הדיווח בנוגע לאפשרות להפחית את רכש הגז הינו בבחינת הפרה של חוקי ני"ע, ובין היתר הוא מקים עילות תביעה מכוח הפרת חובה חקוקה ועוולת הרשלנות. התובעת טענה כי הגילוי המאוחר של ההתניה, רק במועד פרסום הדו"חות ל-2019, הביא לירידה חדה בניירות הערך של רציו וגרם נזק למשקיעים.

רציו מסרה אז, בתגובה, כי היא "דוחה את הטענות שעולות מבקשת האישור (התביעה)", והדגישה כי דיווחיה "נעשו בהתאם לדין".

דלק החלה במיחזור החוב בלווייתן

במקביל, דלק קידוחים דיווחה הבוקר כי החלה בהליך מימון מחדש לחוב של לווייתן. המימון יתבסס על הנפקת איגרות חוב בחו"ל בכ-2.25 מיליארד דולר. ההנפקה מבוצעת בהובלת ג'יי.פי מורגן ו-HSBC. הגיוס אמור להסתיים בשבועות הקרובים, אם וככל שתושלם.

לצורך המימון מחדש, דלק קידוחים הקימה חברה ייעודית בשם לוויתן בונד. החברה החדשה תעמיד את תמורת ההנפקה כהלוואה לדלק קידוחים בתנאים זהים (back to back). לטובת מחזיקי האג"ח תשעבד דלק קידוחים את זכויותיה בפרויקט לווייתן (45%).

ההנפקה תבוצע במודל ההנפקה של תמר בונד - ותכליתה הוא החלפת החוב הבנקאי הפרויקטאלי בחוב סחיר. איגרות החוב יחולקו לארבע סדרות, שמועד פירעונן צפוי לשנים 2023, 2025, 2027 ו-2030. דלק קידוחים ציינה כי היא פועלת לדירוג הסדרות ברמת דירוג בינלאומי של BB.

בנוסף, דלק קידוחים הודיעה שככל שיושלם הליך המימון מחדש, בכוונתה לבצע רכישה עצמית של אג"ח מסדרה א׳, שנסחרות בשוק בתשואות של כ-10%, ושל אג"ח תמר בונד בסכום של עד 50 מיליון דולר.

בדלק קידוחים יערכו בימים הקרובים רואד-שואו (roadshow), שבו יציגו למשקיעים הזרים והישראלים את פרויקט לווייתן ואת פרטי ההנפקה. ככל שתושלם העסקה, האג"ח יחלו להיסחר בשוק הבינלאומי וברצף המוסדי בישראל.

החוב הקיים של לווייתן הינו בריבית של כ-5%. השאלה המרכזית כעת היא מה יהיה גובה הריבית בהנפקה החדשה. אם דלק קידוחים תגייס בריבית גבוהה של 8%, המשמעות היא כרסום מהותי ברווחים שלה בשנים הבאות, פגיעה בחוסנה הפיננסי וירידה בסך היקפי חלוקת הרווחים בשנים הבאות. מאידך, ריבית נמוכה יותר - ברמה של 6% - תיחשב כנראה הצלחה.

בד בבד עם קידום הנפקת האג"ח, דלק קידוחים פועלת להארכת ההלוואות הבנקאיות הקיימות בגין פרויקט לווייתן - וזאת, כנראה כהיערכות לאפשרות שגיוס האג"ח לא יושלם או שלא יושלם בתנאים מיטביים. במסגרת זאת, דלק מסרה שהגיעה להסכמה עקרונית עם הבנקים, בכפוף, בין היתר, להשגת הסכמות נוספות על התנאים הסופיים, הסכמות עם המלווים האחרים בהלוואות הקיימות, וחתימת הסכמים מלאים מחייבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי