"הגיע זמן שפרטנר וסלקום יפסיקו לשלוח הודעות יח"צ לשוק על הסיבים האופטיים"

בתקווה להאיץ את פרישת הסיבים האופטיים, משרד התקשורת יאפשר לחברות שיתוף של סיב אופטי בתוך בנייני מגורים קיימים וחדשים ■ ערן יעקובי, רוסאריו ייעוץ ומחקר: "אם משרד התקשורת יחייב חברות להתנהל בניגוד לאסטרטגיה העסקית שלהן - זה לא יצליח"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התקנת סיבים אופטיים של פרטנר בחולון
פרטנר ו–IBC של סלקום החלו בפרישה של סיבים אופטייםצילום: אורן אימגור
שלי אפלברג
שלי אפלברג

משרד התקשורת מנסה לעורר מתרדמת החורף את פרישת הסיבים בישראל, על ידי הסרת חסם נוסף שגורם לחברות התקשורת הפעילות בתחום לא להאיץ את פרישת הסיבים. מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין, חתמה היום (שני) על החלטה הקובעת חובת שיתוף של סיב אופטי בתוך בנייני מגורים קיימים.

מטרת ההחלטה היא לאפשר לחברות התקשורת להימנע מפרישה כפולה, להפחית עלויות ולהסיר חסמים הנדסיים הקיימים בפרישת תשתית סיבים חדשה בתוך בנייני מגורים ישנים, הקיימים בשל ייחודיות הנכסים, שינויים שנערכו בבניין, אי קיומה של צנרת פנויה לפרישת הסיב עד לבתי הדיירים, חוסר שיתוף פעולה מוועד הבניין ועוד.

לפי משרד התקשורת, ההכרזה החדשה תאפשר לארבע חברות התקשורת הפורשות את הסיבים חיסכון בצד של השקעות כפולות אותן הן נדרשות לבצע כיום וכן תצמצם את המטרד לציבור, שאמנם מעוניין שיספקו לו שירותים איכותיים על גבי תשתית אינטרנט מהירה - אך לא מעוניין שבכל יום מתחרה חדש בתחום יבצע פרישה.

עוד גורסים במשרד התקשורת כי ההחלטה תפחית חסמי כניסה לשחקנים הפעילים.

המשרד, עם מינהל התכנון במשרד האוצר ומשרד הבינוי, פועל לתיקון תקנות התכנון והבנייה כך שיחייבו פרישה אנכית של תשתית סיבים אופטיים בבנייני מגורים שייבנו בעתיד. התקנות אושרו במועצה הארצית לתכנון ובנייה ב-31 במארס, וצפויות להתפרסם להערות הציבור ולעבור לחתימת שר הפנים בשבועות הקרובים לצורך כניסתן לתוקף.

מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר בן-חוריןצילום: לע"מ

ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר, אומר כי "לכאורה זה נראה שבמשרד התקשורת הבינו את מה שכבר כמה שנים אנחנו צועקים - שאין כל היתכנות כלכלית לכך שארבעה שחקנים יבצעו פריסת סיבית אופטיים בשוק הישראלי. אולם, אם משרד התקשורת יחייב חברות להתנהל בניגוד לאסטרטגיה העסקית שלהן - זה לא יצליח. סיפורי אגו, רצון ההנהלות להראות החזר על ההשקעה ואסטרטגיות שונות בחברות יאיינו את ההחלטה".

יעקובי אומר כי "IBC צריכה להצדיק את הקיום שלה ולא תרכב על אף אחד. גם פרטנר, שביצעה השקעות אדירות בהיקף של 200 מיליון שקל בשנה, לא תפסיק לבצע את הפרישה בשביל לחזור ולעבוד בשיתוף פעולה עם בזק. וכך גם בזק, המונופול הישראלי ההיסטורי, שלא תרכב על אף אחד בשוק - מקסימום ירכבו עליה. סביר להניח שבזק תפרוש ראשונה בכל המקומות, והמתחרות יצטרפו אליה בשיתוף על הסיב ויצטרכו לשלם לה על הראשוניות ולשאת אתה בהוצאות התפעול העתידיות".

לדבריו, הסיבה לכך היא "הטופוגרפיה של הרשת אחרת. מה שיקרה שיעשו רייסיל על מי שפרש. אז אקפסון ואחרות ירכבו על מי שפרש - בזק ,פרטנר או IBC – אבל זה לא יגרום לפרטנר להחליט לשאת בעלויות נוספות ולעבוד בשיתוף פעולה עם בזק. העלויות הנוספות הובילו אותה להחלטה שהיא רוצה לפרוש מחדש.

"מעבר לכך, אם מתחילים כאן שוק סיטוני, האם מישהו יפקח על המחיר? לכן כעת זה אחלה כותרת והחלטה טובה לבניינים חדשים, אך אני לא רואה איך משרד התקשורת עומד להכריח את החברות (לשתף פעולה; ש"א), בשעה שזה נוגד את האסטרטגיה שלהן".

ערן יעקוביצילום: גיא גלעד

יש לך מידע כמה לקוחות יש לכל שחקן בשוק כיום? החברות לא מדווחות על כך ומשרד התקשורת מסתיר את הנתונים.

"אותנו כאנליסטים ומשקיעים מטריד מאוד שסלקום ופרטנר נותנות הודעת PR כל רבעון בה לא קיים כל מידע שמשקיע מחפש בשביל לקבל החלטה מושכלת האם להשקיע בחברה. הסיפור הזה שכל רבעון אנו מקבלים לכמה בתי אב פונציאליים הגיעו החברות, ללא נתוני ההתחברות בפועל לשירותי הטלוויזיה האינטרנט והסיבים האופטיים או השיעורי הנטישה בפועל - חייב להיפסק.

"כמשקיעים, אי אפשר להסתמך על הודעה שסלקום או פרטנר, לאחר למשל שהלכו לרחוב כמו אבן גבירול בתל אביב וביצעו פרישת סיב - הגיעו לפונציאל התקשרות עם 600 אלף בתי אב. כמשקיעים אנו רוצים וצריכים לקבל כמה לקוחות בפועל התחברו לשירות כמה התנתקו, כמה התחברו למנוע הצמיחה של החברות - שירות הסיבים האופטיים. וכמה החברות השקיעו בסיבים. בפרטנר אני יכול לחלץ את הנתון ולהעריך שמדובר בסכום של 200 מיליון שקל".

החברות מסתתרות מאחורי העובדה שהן דואליות.

"נכון, אבל זה לא תירוץ המידע רלוונטי גם לגבי החוב שהם גייסו. ראוי לציין שמאז שאבי גבאי הגיע לסלקום הוא הפך את החברה לשקופה הרבה יותר, למשל הוא ניקה את המאזן מלקוחות רדומים. אך אנו מקווים ליותר, סלקום אמנם פורשת סיבים דרך IBC, שהיא חברה פרטית, אך עדיין ראוי שהאנליסטים יקבלו מספרים לגבי מנוע הצמיחה".

ואם נחזור להודעה של משרד התקשורת?

"בבניינים הקיימים אני לא רואה בשורה אמיתית, ובבניינים החדשים זה גם ככה מתנהל. ניאלץ לראות איך החברות מתנהגות".

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד