עסקת ענק בשוק ההון: אלטשולר קנה מניות שופרסל בחצי מיליארד שקל

אלטשולר רכש כשליש מההפצה המתוכננת של מניות שופרסל (כ-1.5 מיליארד שקל) - ואת שאר המניות רכשו חברות ביטוח ובתי השקעות. בכך נפרד אדוארדו אלשטיין סופית משופרסל, ודסק"ש תישאר עם שני נכסים מרכזיים: נכסים ובניין וסלקום

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילעד אלטשולר, מבעלי השליטה באלטשולר שחם
גילעד אלטשולר, מבעלי השליטה באלטשולר שחםצילום: אילן אסייג
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

עסקת ענק בשוק ההון: בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש מניות שופרסל בכ-480 מיליון שקל - כשליש מההפצה המתוכננת של מניות רשת המזון. זאת לאחר שבאחרונה מכר אלטשולר נתחים גדולים מהאחזקה בשופרסל לפי מחיר של כ-20 שקל למניה. כעת קנה אלטשולר מניות שופרסל ב-23.5 שקל למניה. את שאר המניות בהפצה, בסכום של כמיליארד שקל, קנו חברות ביטוח ובתי השקעות.

דיסקונט השקעות (דסק"ש), שבשליטת אדוארדו אלשטיין (כ-78%), החלה אתמול בתהליך של מכירת חבילה גדולה של מניות קמעונית המזון הגדולה בישראל, שופרסל. כעת, לאחר השלמת המכירה, נפרד אלשטיין סופית משופרסל.

את הפצת מניות שופרסל ביצעה אפסילון חיתום שבשליטת דסק"ש. אתמול, בעקבות תחילת ההפצה, איבדה מניית שופרסל 4% וירדה לשווי שוק של 5.7 מיליארד שקל. המכירה תסייע לדסק"ש להקטין את החוב שלה לבעלי האג"ח, המסתכם ב–3.7 מיליארד שקל. בעבר ניסתה דסק"ש ליזום עסקות להחלפת אג"ח שלה תמורת מניות שופרסל, אך המהלכים הללו לא הושלמו.

כיום יש בקופתה של דסק"ש מזומנים בהיקף של 650 מיליון שקל. לאחר פירעונות בהמשך השנה של תשלומים לבעלי האג"ח, ייוותרו בקופתה מזומנים בסך 200 מיליון שקל. האג"ח של דסק"ש נסחרו אתמול בבוקר לפי תשואות לפדיון דו־ספרתיות של עד 15%, שהיו חוסמות כל אפשרות של החברה למחזר חוב בשוק ההון בריביות סבירות. זאת בעוד הצפי היה כי ב–2021 יהיו חסרים לדסק"ש מזומנים בסך 500 מיליון שקל כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

כך, המכירה הנוכחית תבטיח לדסק"ש עמידה במלוא התחייבויותיה לפחות עד סוף 2021 — בלי הצורך למחזר את החוב. בתגובה לפרסומים על המהלך, אג"ח מסדרות ו' וי' של דסק"ש עלו אתמול בעד 5.5% והן נסחרות כעת לפי תשואה לפדיון של עד 11%.

לאחר מכירת האחזקות בשופרסל תישאר דסק"ש עם שני נכסים מרכזיים — חברת הנדל"ן נכסים ובניין (70%), המחזיקה ב–25% מגב ים ובקופת מזומנים דשנה של 2 מיליארד שקל (המיועדת בעיקר להשקעות בחו"ל); וכן בחברת התקשורת סלקום (46%) שבה המנכ"ל, אבי גבאי, מבצעי מהלכי התייעלות והשבחה ארוכי טווח.

באחרונה הגדילה דסק"ש את אחזקותיה בנכסים ובניין בהשקעה של כ-70 מיליון שקל וכיום היא מחזיקה בכ-73% ממניות החברה. הגדלת האחזקות נעשתה מתוך הערכה כי נכסים ובניין, הנסחרת במחיר המגלם חצי מהונה העצמי המיוחס לבעלי המניות, מתומחרת במחיר נמוך.

אתמול - בעקבות הספקולציות של המשקיעים כי הצעד הבא של דסק"ש יהיה רכישת מלוא המניות של נכסים ובניין בניסיון למחוק אותה מהבורסה - קפצה מניית החברה ב–16.4% לשווי שוק של 1.5 מיליארד שקל. עם זאת, מתחילת השנה מניית נכסים ובניין איבדה 32%. מניית דסק"ש עלתה אתמול ב-32%, לשווי שוק של 660 מיליון שקל בלבד.

סניף שופרסל בקניון עזריאלי בתל אביב. מחזיקה בכוח עצום (למצולמת אין קשר לכתבה)צילום: אייל טואג

במקביל, אלשטיין מנסה להגיע להסכמות עם בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח בסדרות י"ד', ט' ו-ט"ו לצורך גיבוש הסדר חוב, שבמסגרתו המחזיקים יספגו תספורת של לפחות חצי מיליארד שקל — בעיקר למחזיקי אג"ח ט — על חוב של כ-1.9 מיליארד שקל. בשלב זה עדיין אין הסכמות עם בעלי אג"ח.

לפני כשנתיים, בקיץ 2018, אלשטיין התעמת עם רשות ניירות ערך. דסק"ש מכרה 16.6% ממניות שופרסל למשקיעים מוסדיים, ובראשם אלטשולר שחם תמורת 848 מיליון שקל — והקטינה את אחזקתה בשופרסל ל–33.6%. דסק"ש טענה אז כי בעקבות המכירה היא איבדה את השליטה בשופרסל, וביקשה להכיר ברווח הון של 1.2 מיליארד שקל. הטענה נשמעה מוזרה בהתחשב בכך שביולי 2018, חודש לאחר אובדן השליטה לכאורה, הביא אלשטיין להדחתו של יו"ר שופרסל, ישראל ברמן; ומינה במקומו את מקורבו, מאוריסיו ביאור.

אלשטיין נקרא לתת הסברים לרשות, אבל בסופו של דבר שיכנע אותה כי אכן איבד שליטה בשופרסל. כך, הוא גם הדיח את היו"ר ברמן ומינה את איש אמונו ליו"ר וגם רשם רווח הון של 1.2 מיליארד שקל. על פי כללי החשבונאות, שקובעים שאובדן שליטה כמוהו כמכירה רעיונית של כלל האחזקות בשופרסל, יש לרשום רווח הון בגין הפער בין שווי המזומן שקיבלה דיסקונט השקעות ממכירת 16.6% ממניות שופרסל ושווי השוק של יתרת האחזקתה בשופרסל (33.5%) לשווי המאזני של האחזקה בשופרסל לפני עסקת המכירה. מאז שופרסל מכרה נתחים נוספים מהחברה, אך המשיכה לשלוט הן בדירקטוריון שלה הן בדירקטוריון של החברה הבת שופרסל נדל"ן.

שופרסל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר