פישמן פושט רגל – אבל משפחתו תחגוג עם רבע מיליארד שקל

אסור שבית המשפט יקבל את ההסדר שגיבשה משפחת פישמן, שבמסגרתו הם יישארו עם נכסים וכספים שאליעזר פישמן העביר להם ■ פישמן לא פרע חובות של מיליארדים לבנקים, אבל עושה רושם שמנהלי הבנקים החדשים רוצים להשאיר את הפרשה מאחוריהם

סמי פרץ
סמי פרץ
אליעזר פישמן (מימין), בנותיו רונית אופיר וענת מניפז, ואשתו טובה פישמן
אליעזר פישמן (מימין), בנותיו רונית אופיר וענת מניפז, ואשתו טובה פישמןצילום: מוטי מילרוד
סמי פרץ
סמי פרץ

פשיטת הרגל הגדולה של איש העסקים אליעזר פישמן היתה אמורה לסיים את פעילותה של אחת הקבוצות העסקיות הגדולות, הממונפות והסבוכות ביותר שפעלו בישראל בשני העשורים האחרונים. ואולם, אם הסדר החוב שמציעים כעת ילדיו של פישמן יאושר על ידי שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין והנושים, זה עלול להתגלות כאחד ההסדרים הגרועים ביותר שאושרו אי פעם בישראל.

זהו הסדר שבו פישמן פושט רגל, אך בני משפחתו נשארים עם נכסים בשווי עצום שהוא העביר אליהם במהלך השנים, ותרומתם של בני המשפחה להסדר הנושים היא מזערית. חובותיו של פישמן נאמדו תחילה בכ-4 מיליארד שקל. לאחר מימוש נכסים שונים בידי הבנקים הם ירדו ל-2.9 מיליארד שקל - ורובם כבר נמחקו ממאזני הבנקים. הנאמן של נכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, מעריך את שווי הנכסים של ילדיו ואשתו של פישמן לאחר ההסדר בכ-250 מיליון שקל.

בהסדרי חוב אחרים שנעשו בשנים האחרונות, למשל עם נוחי דנקנר ומוטי זיסר, החייבים נותרו עם הרבה פחות נכסים. דנקנר, למשל, איבד את כל קבוצת אי.די.בי. אבל משפחת פישמן נשארת עם פישמן רשתות, הום סנטר, נכסים באירופה ובתים יוקרתיים בסביון.

מבחינת הנושים, בעיקר הבנקים הפועלים ולאומי, הם גם מחקו חובות ענקיים, וגם נתנו ידם למה שנחזה לתרגיל מהסרטים: פישמן נטל חובות ענקיים והעמיד ערבויות אישיות, אך דאג להעביר במהלך השנים לילדיו נכסים רבים. הוא הפרונט של החובות. הם הנהנים מהנכסים. וכך, כשהגיע יום התשלום, מצאו עצמם הנושים מול שוקת שבורה: מצד אחד, חייב דומיננטי שאומר: "אין לי". מצד שני, בני משפחתו שקיבלו ממנו נכסים במשך שנים - כולל מניות בחברות, דירות ונדל"ן - אומרים: "זה שלנו".

בנקל, הקדיש מאז מונה על ידי בית המשפט בסוף 2016 מאמצים עצומים כדי לזהות בתוך סבך של כ-200 חברות שהיו בשליטת פישמן את הנכסים הניתנים למימוש, על מנת לצמצם את הפסדי הנושים. בבנקים טוענים כי הוא לא הצליח להביא מספיק נכסים, ויש להם ספק אם עוד כמה שנים של ניסיון לאתר נכסים יניב תוצאה טובה משמעותית. קבוצת פישמן התבססה על ממשל תאגידי רעוע, אין ספור עסקות צולבות בין החברות בקבוצה ללא הסכמים כתובים, משיכות כספים אדירות על ידי בני המשפחה ובלגן שרק אדם אחד שלט בו באמת: אליעזר פישמן.

נדיבות בלתי-ניתנת להסבר כלפי הפישמנים

בנקל מנהל קרב כדי שקופת הנשייה של עסקי פישמן תהיה גדולה יותר, וניתן יהיה להחזיר ממנה סכומים גדולים ככל הניתן לנושים. לכאורה, הנושים ובראשם הבנקים נמצאים בצד שלו, וכל מאמץ שהוא מפעיל כדי להגדיל את קופת הנשייה צריך לקבל מהם גיבוי מוחלט. ללא אישור של הפועלים, לאומי ורשות המסים - ההסדר לא יאושר.

אלא שבבנקים התחלפו בינתיים מנהלים והדור שהעמיד לפישמן את האשראי במהלך השנים וגילגל אותו שוב ושוב, כבר לא עובד שם. במקומם באו מנהלים אחרים - דב קוטלר מנכ"ל הפועלים וחנן פרידמן מנכ"ל לאומי - שאמורים לדאוג לאינטרס של הבנקים לגבות כמה שיותר מהחוב, אך עושה רושם שהם בעיקר רוצים לשים את הפרשה הזאת מאחוריהם.

הצעת ההסדר שגובשה בין ילדיו של פישמן לבנקים ואושרה על ידי המגשר, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, טובה מעט יותר מהצעה שהוגשה להם לפני שנה, אך רחוקה מאוד מלמצות את מלוא היכולת שלהם לקבל מקופת הנשייה את מה שאפשר לקבל.

בקופת פשיטת הרגל יש כסף ונכסים בסכום של כ-214 מיליון שקל (להערכת בנקל אף יותר) שאמורים להגיע לנושים. בניכוי כספים שנמצאים בדין קדימה לרשות המסים, יישאר לבנקים מעט מאוד כסף. הפועלים למשל, שהיקף הנשייה כלפיו הוא 1.6 מיליארד שקל, יקבל כ-40 מיליון שקל בלבד. יש בקופה נדיבות בלתי-ניתנת להסבר כלפי ילדיו של פישמן, שנשארים עם נכסים רבים ולא תורמים כמעט דבר להסדר. למרות זאת, הפועלים ולאומי הודיעו כי הם לא מתנגדים להצעת גרוניס.

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: גדי דגון

מבחינת הבנקים, הרצון לסגור כבר את התיק הזה ולשים אותו מאחוריהם גובר על כל שיקול אחר. למשל, על מסר גרוע מאוד שמעודד בניית חברות סבוכות שכאלה, העברת נכסים לדור הצעיר בתוך המשפחה כדי להרחיקם מהנושים וריכוז של כל הערבויות האישיות אצל אדם אחד מבוגר, לא בריא ובעל יצר הימור עצום. העברת הנכסים לילדיו ואשתו חילצה, להערכת בנקל, הון של כ-250 מיליון שקל.

בנקל משוכנע שניתן לחלץ סכומים גדולים בהרבה ממשפחת פישמן, ולכן שלח לשופט אורנשטיין תגובה להסדר המוצע שבו הוא קובע כי מדובר ב"הסדר בלתי-ראוי, בלתי-סביר בעליל ובעיקר בלתי-מידתי". לדבריו, "יש לדחות את ההסדר, בשל העובדה כי כנגד קבלת פטור מלא וגורף מפני תביעות הנאמן ובעלי תפקיד אחרים, בעילות שונות ובהיקף מצטבר של יותר ממיליארד שקל, מציעים בני משפחת החייב להעמיד לקופת פשיטת הרגל 'תרומה' בסכום מגוחך, הקרוב לאפס, וגם זאת רק לאחר שקופת פשיטת הרגל תעביר לידיהם - שלא כדין - נכסים נוספים שהם אינם זכאים להם".

מסמך התשובה של בנקל כולל הסברים רבים לגבי ההסדר, אחד מהם נוגע לחברת פישמן רשתות שכוללת את החברות הום סנטר, טלפארמה, היפר טוי, זר פור יו, פאוור כארד ועוד חברות. על פי הנאמן, זהו הנכס העיקרי בקופת פשיטת הרגל של פישמן. שלושת ילדיו, אייל פישמן, רונית אופיר וענת מניפז מחזיקים יחד ב-44.5% ממניות פישמן רשתות, שקיבלו מאביהם במהלך השנים. הם קיבלו מהאב לא רק מניות בחינם, אלא גם שחרור מהצורך להיות ערבים לחובות החברות בקבוצה. האבא לקח על עצמו את הערבות לכל חובות החברה - ומאחר שלא עמד בהן, מניותיו (55.5%) עברו לקופת פשיטת הרגל.

עוד מתנה גדולה שקיבל הבן אייל היא יכולת לדלל את חלקו של אביו בפישמן רשתות, להשתלט על החברה על חשבון קופת פשיטת הרגל, וליהנות מהטבה שאותה מעריך בנקל ב-20 מיליון שקל. כלומר, משפחת פישמן משתלטת על הנכס העיקרי בקופת פשיטת הרגל, נהנית מהטבה כספית עצומה, גורעת מחלקם של הנושים את הנכס הזה ומשאירה אותם עם הר החובות שיצר האב.

מנכ"ל בנק לאומי, חנן פרידמןצילום: אורן דאי

מחדל ענקי

בנקל מונה עוד שורה ארוכה של מקרים שבהם פועלים בני משפחתו של פישמן כדי להשאיר בידיהם כמה שיותר נכסים על חשבון הנושים, תוך יצירת מצג של הפרדה בין נכסי הילדים ונכסי האב. האופן שבו נבנתה קבוצת פישמן והר ההתחייבויות שלה חושף כישלון אדיר של מערכת הבנקאות ושל הפיקוח על הבנקים בזיהוי הפירמידה העסקית המסועפת הזאת. למרות כמה דו"חות ביקורת שהפיקוח על הבנקים ערך על קבוצת פישמן, הבנקים כשלו בזיהוי ובלימת דפוסי העבודה שעל בסיסם נבנתה הקבוצה: אשראי עצום, ערבויות אישיות של פישמן, והעברת נכסים רבים לבני משפחתו באופן שגרם לבנקים להפסדי עתק. זהו מחדל ענקי.

שיטת פישמן גרמה להפסדים כספיים אדירים לבנקים ולציבור המחזיק במניותיהם ואת זה קשה לתקן. עם זאת, קבלת ההסדר שמציעים כעת ילדיו באישור המגשר גרוניס תגרום לחטא כפול ומכופל: גם יקבעו את ההפסדים אף שהנאמן סבור כי ניתן לצמצם אותם בכמה מאות מיליוני שקלים, וגם ישלחו מסר למגזר העסקי על שיטת הפעולה הרצויה להם כדי להימנע מפירעון חובות: שיטת פישמן. קח עוד ועוד הלוואות, חתום על ערבויות אישיות, העבר נכסים לילדים ותגיד לבנק: "קפצו לי".

קוטלר ופרידמן לא היו שותפים לשיטה הזאת, אך נגזר עליהם להחליט כיצד תסתיים הפרשה. הסכמתם להצעת גרוניס מאשרת את כל מה שנאמר על הבנקים בעשור האחרון: פיזרו הלוואות ענק ללווים מסוכנים ובעלי יצר הימור עצום, הסתמכו על "אפקט הילה" של הלווים ולא על כושר הפירעון האמיתי שלהם, ובעיקר - כשמגיע רגע הפירעון של החוב, יש דין אחד קשה ואכזרי לחייבים קטנים ודין אחר ומפנק לחייבים גדולים.

עו"ד יוסי בנקלצילום: מוטי מילרוד

הכדור בידיו של השופט אורנשטיין

הכדור נמצא כעת אצל השופט אורנשטיין. הוא האיש בעל הפרספקטיבה הרחבה ביותר שאפשר למצוא במערכת המשפט לגבי חובות הטייקונים. הוא טיפל בכל התסבוכות הגדולות של דנקנר, זיסר, לב לבייב וגם באירועים בסדר גודל קטן יותר כמו ענבל אור ואלי רייפמן. תיק פישמן יהיה האחרון של אורנשטיין בקטגוריית הטייקונים הקורסים לפני פרישתו בנובמבר.

במהלך הטיפול שלו בקריסות הטייקונים, מילא אורנשטיין תפקיד חשוב בהסדר הנושים שגרם לדנקנר לאבד את אי.די.בי, בהסדר החוב באלביט הדמיה ובפינויו של זיסר מביתו היוקרתי. הוא הפגין גישה קשוחה כלפי הטייקונים. ואולם פרישתו מלווה בעננה מסוימת, לאחר שנחשפה התכתבות שלו עם ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, שבה נדון קידומו לנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב.

השופט איתן אורנשטיין, 2017צילום: עופר וקנין

תיק פישמן יחתום פעילות של עשור שבו הוביל אורנשטיין את הטיפול המשפטי באימפריות הקורסות של הטייקונים, ויש לו הזדמנות לסיים אותו עם הסדר הולם יותר לנושים מכפי שמציעים ילדיו של פישמן והמגשר גרוניס. השאלה אם גם הוא, כמו קוטלר ופרידמן, רק רוצה להשאיר את הפרשה העגומה הזאת מאחוריו ולהמשיך הלאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"