מעלות מורידה את הדירוג לנורסטאר בשל היחלשות הפרופיל הפיננסי וצפי להרעה בתוצאות התפעוליות

דירוגה של נורסטאר שבשליטת חיים כצמן ירד מ: A+ ל: A ותחזית הדירוג ירדה מיציבה לשלילית ■ זאת בעקבות ההשפעה הצפויה של מגפת הקורונה על דמי השכירות והתפוסה בנכסי החברה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה בגזית גלוב
חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה בגזית גלובצילום: ניר קידר
יורם גביזון
יורם גביזון

הפגיעה הצפויה בביצועיה התפעוליים של נורסטאר ב-2020 בשל השפעות מגפת הקורונה והיחלשות הפרופיל הפיננסי כתוצאה מעלייה במינוף, גרמו לחברת הדירוג מעלות S&P להוריד את הדירוג ואת תחזית הדירוג שלה.

נורסטאר היא החברה האם של גזית גלוב שבשליטת חיים כצמן. מעלות הורידה את דירוג אגרות החוב של נורסטאר מ-A+ ל-A , כלומר בדרגה אחת, ומשנה את תחזית הדירוג מיציבה - לשלילית. כך שלהערכת מעלות, השינוי הבא בדירוג החברה יהיה הורדה נוספת של הדירוג.

בעקבות הורדת הדירוג, יורדות אגרות החוב מסדרות י', י"א וי"ב של נורסטאר ב-1.20%, 0.17% ו-0.94% בהתאמה. האנליסטים יבגני סילישטיאן וגיל אברהמי מעריכים שביצועיה התפעוליים של הקבוצה ייפגעו מהיחלשות הרשתות הקמעונאיות על רקע המיתון הכלכלי, הירידה בצריכה הפרטית והגידול במסחר המקוון.

להערכתם, תיתכן ירידה בדמי השכירות ובשיעורי התפוסה של הקניונים שהחברה מפעילה ובשווי תיק הנכסים, אם כי הפריסה הגיאוגרפית הנרחבת, פיזור השוכרים שלה והעובדה שהיקף מהותי מהם מספקים שירותים חיוניים גם בסגר - ימתנו את השחיקה בביצועים.

מעלות מציינת שהמינוף החזוי והמיצוב העסקי של החברה תלוי רבות ביישום מוצלח של אסטרטגיית ההנהלה שכוללת פעולות הוניות מאזנות, ומימוש נכסים שאינם בליבת עסקיה ובהשפעות ארוכות הטווח של הקורונה על הכלכלה והמסחר.

נגישותה של נורסטאר לשוק ההון נחלשה כפי שניתן לראות בתשואות הגבוהות לפיהן נסחרות אגרות החוב של החברה. אג"ח י' שמשך החיים הממוצע שלה הוא 1.17 שנה, נסחרת בתשואה ברוטו של 13.3%. אג"ח י"א שמשך החיים הממוצע שלה הוא 2.82 שנים, נסחרת בתשואה ברוטו של 17%. אג"ח י"ב שמשך החיים הממוצע שלה הוא 4.7 שנים, נסחרת בתשואה ברוטו של 12.7%, כך שהחברה תתקשה למחזר את חובה.

מעלות מסבירה שתחזית הדירוג השלילית משקפת את הערכתה שמגפת הקורונה תפגע בביצועיה התפעוליים של החברה הבת גזית גלוב ב-2020. אם תחמיר הפגיעה הכלכלית במדינות שבהן הקבוצה פעילה, ותהליך התאוששות המסחר במדינות אלו יהיה איטי, מיצובה העסקי של הקבוצה עלול להידרדר.

על פי תרחיש הבסיס של מעלות, יחס המינוף של נורסטאר צפוי להישאר גבוה ולהיות 68%-66% ויחס הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) להוצאות המימון צפוי לעמוד על 1.6-1.4 ב-12 החודשים הקרובים באיחוד יחסי של החברה הבת גזית גלוב.

מעלות מציינת שהשיקול עיקרי להורדת הדירוג היה היחלשות הפרופיל הפיננסי כתוצאה מעלייה במינוף. העלייה במינוף ברבעון הראשון של 2020 נבעה בין היתר משחיקה משמעותית של ההון העצמי המתואם לכ-6 מיליארד שקל בסוף הרבעון הראשון של 2020, לעומת 7.2 מיליארד שקל בסוף 2019.

הירידה בהון העצמי נבעה בעיקר מהתחזקות השקל מול מטבעות הפעילות, משערוך שלילי של תיק הנכסים ומחלוקת דיווידנדים, רכישה עצמית של מניות ורכישת זכויות מיעוט בחברות הנכדות. כמו כן, המינוף הושפע לשלילה מגידול בחוב המתואם ל- 13.6 מיליארד שקל בסוף הרבעון הראשון של 2020 לעומת כ-12.7 מיליארד שקל בסוף 2019. היקף החוב המתואם גדל בין היתר בשל רכישות והשקעה בנדל"ן, רכישה עצמית של מניות ורכישת זכויות מיעוט נוספות בחברות הנכדות, חלוקת דיווידנדים, שחיקה בתיק ניירות הערך ותשלומים בגין נגזרים, בעיקר הגנות מטבע. גידול זה בחוב המתואם מותן בעיקר על ידי תזרים מפעילות שוטפת, שערוך מטבע הלוואות ומימושי נכסים שאינם בליבת העסקים.

מעלות ציינה שברבעון השני של 2020 המשיכה הקבוצה לבצע פעולות שהשפיעו לשלילה על המינוף, כגון המשך רכישת זכויות מיעוט בחברת בחברה הבת אטריום, רכישה עצמית של מניות וחלוקות דיווידנד.

המינוף החזוי תלוי רבות ביישום מוצלח של אסטרטגיית ההנהלה, הכוללת פעולות הוניות ומימושי נכסים שאינם בליבת העסקים, אולם אי הוודאות בשווקים כתוצאה ממגפת הקורונה מעלה את סיכון האי התממשות של אסטרטגיה זו.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט