דיסקונט מהמר על לווייני תצפית: רכש 17% מאימג'סאט של קרן פימי ב-112 מיליון שקל

מדובר בהשקעה הישירה הגבוהה ביותר ב-5 שנים אחרונות עבור דיסקונט והיא מצטרפת להשקעות במחלבות גד, גלידות פלדמן, דן, נימה ועוד ■ דיסקונט הוא משקיע עוגן בפימי שהעבירה לפני חצי שנה לשורותיה את מנכ"לית דיסקונט לשעבר לילך אשר-טופילסקי

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל בנק דיסקונט אורי לוין
אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט. "הפרדת כאל מדיסקונט תחליש את דיסקונט ותפגע בתחרות במערכת הבנקאית בישראל"צילום: ללא קרדיט
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק דיסקונט ממשיך להעמיק את קשריו העסקיים עם קרן ההשקעות הפרטית פימי שבראשות ישי דוידי. דיסקונט קפיטל, זרוע ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות של דיסקונט, הודיעה ביום חמישי האחרון על השקעה של 32 מיליון דולר (כ-112 מיליון שקל) תמורת הקצאה של 17% בחברת לווייני התצפית אימג'סאט אינטרנשיונל (ISI) שבשליטתה.

מדובר בהזרמת כסף פנימה לתוך אימג'סאט במסגרת הנפקת מניות ולפי שווי של 187 מיליון דולר אחרי הכסף. אחרי ההשקעה של דיסקונט, פימי תמשיך להיות בעלת השליטה בחברה עם החזקה של 44%, לצד תעשייה אווירית שתחזיק ב-38% ובעלי מניות אחרים שיחזיקו ב-1%.

עבור פימי מדובר בהשקעה מוצלחת שמקזזת חלק מההשקעות המאכזבות יותר שביצעה בשנים האחרונות ושנפגעו ממשבר הקורונה וחלקן עוד קודם לכן. ברשימה זו נמנות חברות כמו תאת טכנולוגיות,מנועי בית שמש , גילת לוויינים, תדיר גן ועוד.

באימג'סאט, פימי נכנסה להשקעה בסוף 2017 כשהזרימה 40 מיליון דולר תמורת הקצאה של 53.6% - לפי שווי של 75 מיליון דולר. כלומר, השווי לפיו דיסקונט נכנסה להשקעה מגלם לפימי רווח על הנייר של למעלה מ-100%.

ההשקעה של דיסקונט קפיטל, המנוהלת על ידי הילה חימי-אלפרט, תשמש את אימג'סאט להשלים את מערך הלוויינים החדש של החברה EROS Next Generation, וכן להגדיל את פעילות המחקר והפיתוח בתחומי הבינה המלאכותית והחלל החדש (New Space).

השקעה ישירה זו של דיסקונט קפיטל הינה ההשקעה בהיקף כספי הגבוהה ביותר שלה בחמש השנים אחרונות מאז שחימי-אלפרט מנהלת אותה. מדובר בהשקעה בהיקף כספי המהווה כ-10% מתיק המניות של דיסקונט, שעמד נכון לסוף מארס 2020 על כ-1.09 מיליארד שקל.

השקעה זו מצטרפת להשקעה של כמה מאות מיליוני שקלים במניות של חברות כמו מחלבות גד, גלידות פלדמן, דן אוטובוסים, נימה (חברת ארנק דיגיטלי) ועוד. וכן, להעמדת הלוואות מזנין לדן וכן לחברות נדל"ן ותשתיות נוספות.

מנכ"ל פימי, ישי דוידיצילום: אילן אסייג

דיסקונט מעמיק את השקעותיו בפימי

דיסקונט קפיטל היא משקיעת עוגן בששת הקרנות של פימי. היא השקיעה בהן כ-200 מיליון דולר וגם צפויה להשקיע בקרן החדשה שפימי מגייסת בימים אלה. כמו כן, דוידי צירף בשנה שעברה את מנכ"לית דיסקונט לשעבר, לילך אשר-טופילסקי כשותפה בכירה בפימי.

בהתאם לכך, סביר להניח שבדיסקונט קפיטל הרגישו בנוח יותר להשקיע בחברה שבה פימי כבר בעלת השליטה ושותף בכיר שלה גילון בק, משמש כיו"ר דירקטוריון החברה.

ואולם, למרות שדיסקונט קפיטל עשתה בשנים האחרונות בעיקר השקעות עם קרנות כמו פימי, גרין לנטרן של ריצ'י הנטר ואחרות, עדיין מדובר בהשקעה בהיקף גבוה עבור דיסקונט ובחברה שפועלת בתחום מסוכן כמו לוויינים. זאת מאחר שמדובר בתעשייה שבה המוצרים הסופיים לא תמיד מיושמים ומגיעים אל יעדם המקורי, כפי שקרה למשל בשנים האחרונות בחלל תקשורת, שנשלטה בעבר על ידי שאול אלוביץ', ושווייה התרסק מכ-1.3 מיליארד שקל למתחת ל-100 מיליון שקל.

אימג'סאט, הוקמה ב-1997 בידי התעשייה האווירית ואלביט מערכות. החברה שמעסיקה כ-40 עובדים, היא ספקית עולמית של פתרונות מודיעין מהחלל, המבוססים על לווייני התצפית ממשפחת EROS (ארוס) שמייצרת התעשייה האווירית.

החברה מספקת ללקוחותיה מגוון רחב של פתרונות ושירותים המשלבים לווייני תצפית ברזולוציה גבוהה, מערכות שליטה ובקרה קרקעיות ופתרונות לעיבוד הדמיות לוויין ותוצרים מודיעיניים אחרים, מבוססי בינה מלאכותית (AI).

אימג'סאט מפעילה לווייני תצפית באיכות גבוהה, שבינתיים מייצרים לה רווח תפעולי תזרימי של כמה עשרות מיליוני דולרים ורווח נקי של מיליוני דולרים בודדים. הפוטנציאל לעליית ערך בחברה לצד הסיכון הטמון בה, קשור למהלך שאימג'סאט מקדמת ולפיו היא מרחיבה כיום את פעילותה עם שיגור קונסטלציית לווייני תצפית בשם EROS NG שגם הם מיוצרים ע"י תעשייה אווירית.

נועם סגל, מנכ"ל אימג'סאט, מסר בעקבות העסקה: "אנו מברכים את דיסקונט קפיטל על ההשקעה בחברה. ההשקעה של דיסקונט קפיטל, תואמת את אסטרטגיית הצמיחה שלנו ומהווה הבעת אמון ביכולתם של עובדי החברה והנהלתה לממש את החזון העסקי והטכנולוגי שלה. אני משוכנע שיחד עם קרן פימי, תעשייה אווירית ודיסקונט קפיטל, נמשיך לשאוף לאופקים חדשים ולהעניק ללקוחותינו יכולות מובילות בתחום המודיעין מהחלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים