פיצוץ בסקייליין: המייסד התפטר מהדירקטוריון והאשים בחשיפה לתביעה

גיל בלוטרייך האשים את הדירקטוריון בהתעלמות מתיקון הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הראשון - ולכן שכר את פירמת רואי החשבון E&Y - שהבהירה כי יש לבצע הפחתה בשווי נכסי המלונאות של בין 42-21 מיליון דולר ■ מהחברה נמסר: "אנו דוחים מכל וכל את טענותיו; ההצבעה על אישור הדו"חות הכספיים עברה פה אחד, לרבות הקול של בלוטרייך"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיל בלוטרייך
גיל בלוטרייךצילום: ללא קרדיט
שלי אפלברג
שלי אפלברג

גיל בלוטרייך, מייסד חברת סקייליין וחבר בדירקטוריון מאז 1998, שלח מכתב התפטרות חריף לדירקטוריון. לדבריו, סיבת ההתפטרות היא התעלמות של חברי הדירקטוריון מחוות דעת המצביעות על תיקון הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הראשון של 2020 - בשל הצורך לבצע הפחתה מהותית בשווי נכסי החברה עקב משבר הקורונה.

לאורך ישיבת הדירקטוריון טען בלוטרייך כי יש לבצע הפחתה בשווי נכסי המלונאות והאירוח של החברה בשל האינדיקציות לירידות מחירים בפועל. ואולם הדירקטוריון הגיע למסקנה שאין כל צורך לבצע את ההפחתה, מפני שחברות ציבוריות אחרות - שיש להן פעילות דומה - לא מבצעות את ההפחתות בשווי הנכסים. בפועל, חברות דומות כן ביצעו הפחתה בשווי הנכסים.

בלוטרייך דרש לשכור את שירותיהם של יועצים חיצוניים שיבדקו את ההחלטה, אך נענה בשלילה. לכן, שכר באופן אישי את שירותיה של E&Y קנדה, שלפי ממצאיה על סקייליין היה להפחית בדו"ח הרבעון הראשון 42-21 מיליון דולר בשווי נכסי המלונאות והאירוח. המשמעות של מהלך זה היא הפרת קווננטים של החוב אותו גייסה סקייליין בישראל, כפי שכבר נחשף ב-TheMarker. עוד הלין בלוטרייך כי הדירקטוריון הסתיר מהמשקיעים תביעה שהוגשה נגד החברה בקנדה. החברה הודיעה למשקיעים שהיא דוחה את הטענות.

במכתב ההתפטרות של בלוטרייך נכתב: "כל הפניות שלי בכתב ליו"ר החברה וליו"ר ועדת הביקורת נענו בתשובות מתחמקות שלא יכולות לספק דירקטור אחראי. לצערי אני מרגיש שבנסיבות אלה לא מתאפשר לי לקיים את תפקידי כדירקטור בחברה ציבורית ולמלא את האחריות המוטלת על כתפנו. כולי תקווה שיתנהל דיון רציני ומעמיק ויוסקו המסקנות הראויות".

דירקטור בחברה מסר: "E&Y לא עבדו מול החברה ולא לקחו את הנתונים מהחברה. הם פשוט הוציאו עבודה שכל חברות הנדל"ן בקנדה הפחיתו כ-2%-5% משווי הנכסים לאור משבר הקורונה. לכן, מבחינתם סקייליין היו צריכים להפחית גם שיעורים מסוימים משווי הנכסים. צריך לזכור שסקיילין הוציאו דו"חות לרבעון הראשון כשהם נעזרו בסיוע מיטב היועצים.

"בלוטרייך לא עוזב את הדירקטוריון בגלל הפרשה הזו, הוא הולך כי הוא מי שהקים את החברה לפני כ-20 שנה ובשנים האחרונות לקחו ממנו את המושכות. הוא לא יו"ר ולא פעיל בחברה ולא נושא משרה, וכמו שהוא עזב את הדירקטוריון של מישורים כעת הוא עוזב את הדירקטוריון של סקייליין. שרשור האחזקה האפקטיבית שלו בסקיילין היא 8%, שכן הוא מחזיק ב-15% ממניות מישורים ולא ישירות בסקיילין".

דירקטור נוסף הוסיף: "צריך לשים את ההתפטרות של בלוטרייך בקונוטציה הנכונה. לפני שנה ביוני הוא כבר איים להתפטר אם לא נמנה אנשים מסוימים במקומו, תובעים אותו בחברה על 11 מיליון שקל שלטענת החברה הוא קיבל לכיסו, ולכן צריך להחזיר. פיטרו אותו מתפקיד היו"ר, והוא הגיש תביעה נגד החברה על כך שפיטרו אותו לא כדין. אם המשקיעים יזכרו את כל זאת הם יבינו שאין מדובר בדירקטור תמים, התמונה תיראה אחרת מהתמונה אותה הוא מנסה לצייר כעת. יש לזכור כי 12 חברי דירקטוריון הצביעו בעד הדו"חות לאחר שהדירקטורים ישבו עם משרד דלויט, שהוא משרד מאוד מקצועי. הוא רצה לקחת חוות דעת נוספת פרטית, אבל רצינו לעשות זאת בצורה מסודרת ולא באופן פרטי אחרת תהיה אנדרלמוסיה. הקורונה זה תהליך מתמשך שיבחנו אותו לאורך זמן".

מסקייליין נמסר: "אנו דוחים מכל וכל את טענותיו המופרכות של בלוטרייך. החברה מקיימת תהליך מוסדר שכולל עבודה של ועדת דו"חות כספיים, שמונה שלושה דח"צים מנוסים שנפגשו עם מעריכי השווי הבלתי תלויים ועם רואה החשבון המבקר – דלויט. ההצבעה על אישור הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון עברה פה אחד, לרבות הקול של בלוטרייך. הדו"ח לרבעון הראשון פורסם במועדו ובתקופה בה חוסר הוודאות היה גדול ואנחנו עודנו בתקופה כזו. למרות זאת, החברה מקפידה לעדכן את בעלי המניות בפעילותה, בהתאם לחוק. בלוטרייך מצידו, פעל ממניעים זרים שמטרתם אינה טובת החברה ובעלי מניותיה, ובחר להתפטר 15 דקות לפני ישיבת הדירקטוריון, אף שבקשתו להחזר הוצאות על סקירת השוק הכללית שהזמין, ללא מעורבות ההנהלה, עלתה לסדר היום לפני התפטרותו.

"לאחר שסיים את כל תפקידיו בחברה ובמישורים ובזמן שמתנהלות תביעות בינו לבין החברה והוא נתבע על ידי מישורים בסכום של יותר מ-11 מיליון שקל, נראה כי כל שנותר לבלוטרייך הוא לעורר פרובוקציות שיפגעו בחברה, בדירקטוריון שאיבד בו אמון ובבעלי המניות. ללא קשר לבלוטרייך והמהלך שביצע, כחלק מהאחריות של הדירקטוריון, מונתה ועדת המאזן של הדירקטוריון לבחון את הסקירה שהוגשה. החברה מתנהלת ותמשיך להתנהל בהתאם לדין ולנהלים סדורים. נציין כי מאז הסכם הניהול של בלוטרייך הגיע לסיומו בדצמבר 2017, החברה פועלת בהצלחה והשיגה את התוצאות הטובות ביותר שלה ב-20 השנה האחרונות, בשנים 2018 ו-2019. החברה מתנהלת בתנאים המאתגרים של משבר הקורונה עם מינוף נמוך וכשבאמתחתה יתרות המזומנים הגבוהות ביותר שהיו לה מאז ומעולם (יותר מ-40 מיליון דולר קנדי), ההנהלה נותרה ממוקדת בפעילות השוטפת ובהגנה על בעלי המניות לאורך התקופה חסרת התקדים הזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט