מהפכה בישראל: חשמל סולארי עם אגירה - זול מתעריף חברת החשמל

אנלייט, דוראל ואלומיי זכו במכרז של רשות החשמל ויקימו מתקנים פוטו-וולטאיים שהספקם המצטבר 168 מגה-ואט, בשילוב יכולת אגירה אנרגיה של ארבע שעות לפחות ■ הזוכות יקבלו 19.9 אגורות לקוט"ש עבור החשמל ואגירת האנרגיה שיספקו לרשת

יורם גביזון
יורם גביזון
שדה סולארי של דוראל
שדה סולארי של דוראלצילום: קבוצת דוראל אנרגי
יורם גביזון
יורם גביזון

"היכולת לייצר ולאגור חשמל סולארי ולהזרים אותו בשעות אחרות במחיר של 20 אגורות לקוט"ש (קילו־ואט־שעה) - הופכת את האנרגיה המתחדשת לתחרותית לאנרגיה הקונוונציונלית מגז בכל שעות היממה, מאפשרת ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בהיקפים עצומים, ותיצור מהפכה במשק האנרגיה", אמר גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט, בעקבות הזכייה במכרז הראשון שפירסמה רשות האנרגיה להקמת מתקנים פוטו־וולטאיים (PV) משולבים באגירת אנרגיה.

שלוש חברות אנרגיה מתחדשת שנסחרות בבורסה בתל אביב זכו במכרז הראשון שפירסמה רשות החשמל להקמת מתקנים פוטו־וולטאיים בשילוב עם אגירת אנרגיה, כנראה תוך שימוש בסוללות ליתיום־יון - שהיא טכנולוגיית האגירה הנפוצה ביותר.

העלות אינה כוללת השפעות חיצוניות

החברות אנלייט, דוראל ואלומיי זכו במכרז להקמת מתקנים פוטו־וולטאיים בשילוב אגירת אנרגיה בהספק כולל של 168 מגה־ואט לתקופה של 23 שנה במחיר של 19.9 אגורות לקילו־ואט־שעה.

מדובר במחיר נמוך ב-25% מרכיב הייצור בתעריף החשמל המאושר בידי רשות החשמל ליצרני חשמל קונוונציונלי, שמיוצר מגז או מפחם - כשעלות זו אינה כוללת את ההשפעות החיצוניות של האנרגיה מגז או מפחם, כמו זיהום אוויר והגברת התחלואה במחלות של מערכת הנשימה.

יעבץ ציין שניתן להשוות את המחיר שהושג במכרז של חשמל סולארי משולב באגירה עם המחיר שרשת החשמל משלמת לתחנות גיבוי שמוסקות בגז (פיקריות), ומופעלות כדי לאזן את המחסור שנוצר מדי פעם ברשת החשמל - כתוצאה מהגידול בחלקן של האנרגיות המתחדשות. לדבריו, מבנה ההפעלה של תחנות אלו אינו יעיל, משום שהן מקבלות תשלום עבור זמינות במשך כל שעות היממה וכל ימות השנה, בעוד שהן מייצרות רק 12 שעות ביממה.

ברשות החשמל סבורים שהשילוב בין מתקנים פוטו־וולטאיים למתקני אגירה עדיין אינו יכול להחליף את החשמל הקונוונציונלי, שיצרניו מספקים חשמל במשך כל שעות היממה.

ברשות החשמל מעריכים כי המחיר המשולם לאגירת החשמל המשולבת במתקנים פוטו־וולטאיים נמוך ב-50% מהמחיר המשולם לתחנות גיבוי רגילות. הסיבה לכך היא שמתקנים פוטו־וולטאיים מייצרים במשך 50% משעות היממה, ומכיוון ששילוב האגירה ייקר את החשמל שהרשת משלמת ב-5 אגורות לקילו־ואט־שעה ביחס למכרזים שבהם יצרני האנרגיה הפוטו־וולטאית לא נדרשו לשלב את יכולת האגירה.

חשיבה מחודשת ברשות החשמל

ברשות החשמל מעריכים שבעקבות הצלחת המכרז תהיה חשיבה מחודשת על הצורך בהקמת תחנות גיבוי קונוונציונליות נוספות. תחנת גיבוי בהספק של 400 מגה־ואט מוקמת בידי חברת או.פי.סי אנרגיה בצומת פלוגות בעלות של 1.4 מיליארד שקל; ותחנת גיבוי שהספקה 186 מגה־ואט מוקמת בעלות של 700 מיליון שקל בידי חברת שיכון ובינוי באשדוד.

חברת דוראל, שמנוהלת בידי יקי נוימן, היא הזוכה העיקרית במכרז, עם בהספק של 100 מגה־ואט, בשילוב קיבולת אגירה של 400 מגה־ואט־שעה, ומנייתה ניתרה היום ב-8.6%.

אנלייט, שמנייתה עלתה היום ב-1.6%, ציינה שהחברה זכתה במכרז בהספק של 48 מגה־ואט, שמשקף הקמת מתקנים בהספק מותקן של 130 מגה־ואט, שבאמצעות מתקני אגירת האנרגיה יוכלו לפזר את הייצור ולהזרים אותו לרשת החשמל בהספק של עד 48 מגה־ואט בכל זמן שיתאפשר בידי חברת החשמל. אנלייט צופה שעלות ההקמה של המתקנים ומערכי האגירה תגיע ל-410–460 מיליון שקל, וההכנסות הצפויות מהפרויקט ב-23 שנותיו הראשונות יהיו 45–55 מיליון שקל בשנה. החברה מעריכה שאורך חיי המתקנים יהיה 30 שנה, ושההכנסות בשנים ה-24 ואילך יהיו בתעריף נמוך יותר.

באנלייט ציינו שהשימוש בטכנולוגיית האגירה מאפשרת הגדלה משמעותית של ההספק המותקן של הפרויקטים הסולאריים, משום שחלק מהחשמל המיוצר נאגר בסוללות ונשלח לרשת החשמל בשעות שאינן שעות השיא של הייצור הסולארי, ובהן העומס על רשת החשמל קטן יותר. משום כך, גודל חיבור מסוים של מתקן פוטו־וולטאי לרשת החשמל (במונחי זרם חילופין) מאפשר הקמת הספק מותקן גדול משמעותית (במונחי זרם ישיר) ביחס למתקני ייצור פוטו־וולטאיים שאינם מצוידים ביכולת אגירה.

היחס הרגיל בין הספק מותקן ליכולת חיבור הוא 1.3–1.4, ונובע מהעובדה שהמתקן אינו מייצר בהספק מלא. שילוב טכנולוגית האגירה מגדיל את היחס ל-2.5, ולכן אנלייט מעריכה שזכייתה במכרז צפויה לאפשר לה להקים מתקנים בהספק מותקן משמעותי של 130 מגה־ואט במונחי DC, ובעלי קיבולת אגירה כוללת של 192 מגה־ואט־שעה.

עוד 12 חברות הגישו 45 הצעות

נוסף לאנלייט, דוראל ואלומיי השתתפו במכרז עוד 12 חברות שהגישו 45 הצעות. בעקבות הצלחת המכרז, מתכננת רשות החשמל לפרסם עד סוף 2020 מכרז נוסף לשילוב של אגירת אנרגיה במתקנים פוטו־וולטאיים, שיהיה ככל הנראה בהספק דומה.

על פי תנאי המכרז הנוכחי יידרשו אנלייט דוראל ואלומיי להקים בתוך שנתיים וחצי מתקן פוטו־וולטאי ומתקן אגירה שיספק ארבע שעות אגירה לפחות במונחי ההספק של כל אחד מהמתקנים.

רשות החשמל ציינה שיכולת האגירה המשולבת במתקן הפוטו־וולטאי מאפשרת להפיק כמות גדולה יותר של חשמל נקי עבור גודל חיבור נתון לרשת, ובכך לייעל את השימוש בתשתיות קיימות.

אגירת החשמל גם מאפשרת הזרמה של החשמל לרשת בשעות הערב, שהן השעות בהן מערכת החשמל זקוקה לו. בעתיד צפוי כי מתקני האגירה יספקו שירותים נוספים הנדרשים לשמירה על יציבות הרשת, ולניהול יעיל יותר של ייצור החשמל ואספקתו.

ברשות החשמל ציינו כי תוצאות המכרז נתנו זריקת מרץ למשק האנרגיה לעמוד ביעד שהוצב לו בתחילת יוני 2020 בידי שר האנרגיה, יובל שטייניץ: ייצור 30% מצריכת החשמל של ישראל מאנרגיות מתחדשות עד 2030 והקטנת ייצור החשמל מפחם ל-0% עד למועד זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות