טייסים באל על: השבתת החברה היא ספין של ההנהלה להקטנת הוצאות

הנהלת החברה טוענת כי ההחלטה להשבית את הטיסות נובעת מסירובם של טייסי אל על לאייש את טיסות המטען וכמה טיסות נוסעים ■ ואולם אחד הטייסים טוען כי הוא יושב בביתו זה כשלושה שבועות וזמין לטיסה - וכי מחסור בטייסים אינו הבעיה של החברה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טייסים באל על. למצולמים אין קשר לנאמר
טייסים באל על. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: רויטרס
יורם גביזון
יורם גביזון

הנהלת אל על השתמשה בעימות עם ועד הטייסים כדי להוציא עוד 500 עובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת) ולחסוך בכך סכום מוערך של 10 מיליון שקל לחודש, כך טוענים טייסים באל על.

הנהלת החברה טענה אמש ׁ(ה') כי ההחלטה להשבית את החברה נובעת מסירוב טייסי החברה לאייש את טיסות המטען ומספר מצומצם של טיסות נוסעים, ולכן היא נאלצת להקטין את כוח האדם המועסק בחברה ולהוציא עוד 500 עובדים לחל"ת - 100 מהם טייסים בצי ה-787. אחד מטייסי החברה בצי ה-787 טוען כי הוא כשיר לטיסה, יושב בביתו זה כשלושה שבועות, זמין לטיסה וגר במרחק נסיעה קצר מנתב"ג. לדבריו, העובדה שאיש לא התקשר אליו ובכל זאת הוצא לחל"ת מעידה שמחסור בטייסים אינו הבעיה של אל על.

נראה אם כן כי החלטתה של הנהלת אל על להשבית את החברה ולהוציא עוד 500 עובדים לחל"ת התקבלה מראש ונובעת מהירידה בכדאיות של תשלום שכר לכמות זו של עובדים, נוכח הירידה במספר טיסות המטען והנפילה במחירי הטסת המטענים בשל התגברות התחרות מצדן של חברות שחזרו לטוס באופן סדיר כמו לופטהנזה וטורקיש איירליינס.

אל על העבירה שתי טיסות לפריז לחברת ישראייר, וכן העבירה לה גם את מעט הנוסעים שהיו בטיסה ללונדון ביום ראשון הקרוב, כאשר טיסות מטען מזדמנות היא מבצעת באמצעות חכירת מטוס של חברה זרה על צוותו.

הסכסוך בין הנהלת אל על לבין ועד טייסי החברה נובע מהעובדה כי הוועד תומך בגלוי במתווה שהציע משרד האוצר וכרוך בגיוס 150 מיליון דולר בבורסה, כאשר משרד האוצר מתחייב לרכוש את כל כמות המניות שלא תירכש עד מלוא הסכום. הנפקה כזאת תדלל בסבירות גבוהה את בעלת השליטה, חברת כנפיים, שבשליטת תמי מוזס-בורוביץ', ותוציא ממנה את השליטה.

מטוסי אל על בנתב"גצילום: AP

היו"ר החדש של הוועד, ניר ראובני, שנבחר לתפקידו ביום חמישי שעבר ברוב עצום של 83%, הבהיר כי מבחינתו מוזס-בורוביץ' אינה יכולה להישאר בעלת השליטה באל על משום שאינה מסוגלת להזרים לחברה הון הדרוש לייצובה הפיננסי.

בוועד הטייסים טוענים כי כבר ביום שלישי האחרון שמעו ממנכ"ל החברה, גונן אוסישקין, על תוכניותיו להפסיק את פעילותה של החברה בשל הירידה בהיקף וברווחיות של הטסת המטענים.

הנהלת אל על מקדמת את המתווה האחר של גיוס הלוואה של 400 מיליון דולר מבנק דיסקונט בערבות מדינה של 82.5% והזרמה של 150 מיליון שקל על ידי בעלי המניות.

מחברת אל על נמסר: "בהמשך להודעת ועד הטייסים, החברה התכוונה להפעיל טיסות מטען חיוני ביולי, כפי שעשתה זאת גם בחודשים הקודמים. מסוף יוני, טייסי החברה סירבו לאייש את הטיסות, וכל פניות החברה לטייסיה לאייש טיסות אלה לא נענו במשך ארבעה ימים רצופים ואחרי מאות פניות. במקביל, ועד אצ"א (אנשי צוות אוויר) סירב לפניות החברה להירתם לתוכנית ההתייעלות שהינה תנאי המדינה לסיוע, בכל מתווה שייבחר, על מנת לחלץ את החברה מהמשבר שבו מצוי כל ענף התעופה. הניסיון להסיט את הדיון בצורך להבראה לדיון במבנה האחזקות של החברה אינו ראוי.

"לאור חוסר היכולת להפעיל את הטיסות, החברה התאימה את מצבת כוח האדם הפעיל בה. אנו לא ניגרר לשיח מתלהם ולא מכבד בתקשורת מתוך אחריות ליום שבו נגיע להבנות ותימצא הדרך להציל את חברת אל על. מנכ"ל אל על וצוות ההנהלה נחושים להגיע לסיכום על מתווה סיוע מהמדינה, שיאפשר לאל על לשוב בהדרגה לפעילות סדירה ומשמעותית. התנאי לסיוע לה הוא חתימה על הסכם התייעלות עם ההסתדרות והעובדים, לרבות הטייסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"