טייסי אל על מסרבים להשתבץ לטיסות - ומקרבים אותה לפירוק

הטייסים מסרבים להשתבץ לטיסות שיתקיימו מחר, בעקבות טענות להפרה של הסכמי העבודה בינם לבין ההנהלה ■ הטייסים: "תמי מוזס בורוביץ' אינה מסוגלת לחלץ את החברה ממצבה ואינה מסוגלת להוביל אותה"

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמי מוזס-בורוביץ'
תמי מוזס-בורוביץ'צילום: ssuaphoto/iStockphoto via Getty Images וניר קידר
יורם גביזון
יורם גביזון

פחות משבוע לאחר בחירתו של ניר ראובני ליו"ר ועד הטייסים בחברת אל על, נראה שהיו"ר החדש מתחיל לממש את הצהרתו, לפיה "תמי מוזס בורוביץ' אינה ראויה להיות בעל השליטה בחברת תעופה". טייסי אל על לא שובצו ל-3 טיסות המטען המתוכננות למחר (ד') ואם לא יחול שינוי במצב, יבוטלו הטיסות - והנהלת החברה תוציא לחל"ת את יתרת 110 הטייסים שעדיין מועסקים בחברה.

אל על

העילה לשיבוש בלוח הטיסות היא המתיחות הגוברת בין טייסי החברה לבין הנהלת החברה סביב הפרות שיטתיות וחד צדדיות של הסכם העבודה לטענת הטייסים. הפרות אלה מתבטאות באי שיבוץ טייסים לטיסות לפי ותק, ואי תשלום רכיבי שכר כמו תשלום עבור קריאות מיוחדות.

הרקע המהותי יותר לשיבושים בלוח הטיסות הוא ההתקדמות של הנהלת אל על במגעים לקבלת הלוואה של 400 מיליון דולר בערבות מדינה של 82.5%. מימוש אופציה זו ישאיר את השליטה בחברה, לפחות בטווח הקצר, בידי חברת כנפיים שבשליטת תמי מוזס בורוביץ'. הטייסים מעוניינים בבעל שליטה חדש שלתפישתם יפעל לטובת החברה ויזרים לה הון.

הפגנת עובדי אל על צילום: אוהד צויגנברג

מוועד הטייסים נמסר בתגובה: "הטיייסים לא קיבלו החלטה להשבית את החברה. גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, אמר בפגישה שהוא החליט להשבית את הפעילות. ועד טייסי אל על, בראשות ניר ראובני, נפגש היום עם גונן אוסישקין. בפגישה שנפתחה והסתיימה ברוח טובה, הדגיש הוועד, כתמיד, כי טייסי החברה מבקשים לסייע למאמצי ההצלה של החברה, בדיוק כפי שנעשה מאז תחילת משבר הקורונה. עם זאת, הוועד עומד על כיבוד ההסכמים מצד ההנהלה, לרבות הסדרי הביניים שסוכמו ובוטלו חד צדדית, שנועדו לסייע לחברה לצלוח את התקופה הקשה. המנכ"ל הודיע לטייסים, כי אינו מסוגל להיענות לבקשתם.

"לאור כל אלה, ולאחר שהנהלת החברה לא כיבדה גם את ההסכמים שעליהם חתמה עם הוועד לפני פחות מחודש, לוועד לא נותר אלא להגיע למסקנה, כי אין ביכולתה של בעלת החברה לחלץ אותה ממצבה. לצערם של הטייסים, בעלת החברה לא מסוגלת לפגוש את מתווה החילוץ הנדיב מצד האוצר, היא אינה מסוגלת להגיע להסכמים עם העובדים, ואינה מסוגלת להנהיג את החברה בשעה זו. חברת אל על, המוביל הלאומי של ישראל, זקוקה להזרמת הון, אם מהבעלים הקיימים או מבעלים אחרים, שיהיו מסוגלים להנהיג את החברה ולצלוח את משבר הקורונה. טייסי אל על יעמדו לצידם ויסייעו לכל מי שיפגינו את המסוגלות הזאת".

מחברת אל על נמסר בתגובה: "חברת אל על נמצאת בתהליך מתקדם לסיכום מתווה הסיוע מהמדינה באחד משני המתווים שעל הפרק והשיקול המרכזי בבחירת המתווה הוא טובתה של חברת אל על.

"כפי שהובהר על ידי המדינה והבנקים - תנאי יסודי לקבלת הסיוע הוא חתימה על הסכם התייעלות עם ההסתדרות והעובדים. בשבוע שעבר נחתם הסכם עם מגזר דיילי האוויר ואנו עוסקים במרץ בנסיון להגיע להסכם בחסות ההסתדרות עם יתר המגזרים.

"הנהלת אל על נחושה לעשות הכל על מנת לעמוד בדרישות הממשלה והגורם המממן לקבל את הסיוע ולהערך באופן מדורג לחזרה לפעילות. לצורך כך נדרשת אחריות ומנהיגות מצד כל הגורמים המעורבים בתהליך - ההסתדרות , ההנהלה ונציגי העובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"