"ויזל הציג מופעי בכיינות בטלוויזיה - ואז פעל לחלוקת דיווידנד": איום בתביעה נגד פוקס

לייטקום ישראל, שמחזיקה במניות פוקס, שלחה ליו"ר הדירקטוריון, אברהם זלדמן, מכתב התראה לפני הגשה של תביעה נגזרת ■ בעלת המניות דורשת לבטל את חלוקת הדיווידנד, וטוענת לנזק של 65 מיליון שקל: "החלוקה עלולה להביא לחרם צרכנים"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לא להשתמששש!!!!!
מנכ"ל פוקס, הראל ויזלצילום: שוקה כהן
ערן אזרן
ערן אזרן

לייטקום ישראל, בעלת מניות בקבוצת האופנה פוקס, העבירה ליו"ר הדירקטוריון אברהם זלדמן מכתב התראה לפני הגשת תביעה נגזרת. המכתב נוגע להחלטת הדירקטוריון, שכולל את המנכ"ל הראל ויזל, לחלק דיווידנד בסך 49 מיליון שקל. בעלת המניות דורשת לבטל את החלוקה, ובמקרה שלא תתבטל בכוונתה להגיש תביעה נגזרת כנגד זלדמן, ויזל ויתר הדירקטורים, בטענה לנזק של 65 מיליון שקל.

תביעת נגזרת היא כלי משפטי שמסייע לבעלי מניות מהציבור לפעול כנגד בעלי משרה בחברה, שפעלו לכאורה שלא בהתאם לאינטרסים של כלל בעלי המניות וטובת החברה. בשונה מתביעה ייצוגית, בתביעת נגזרת בעל המניות אינו תובע בשל זכותו האישית, אלא מפעיל את זכות התביעה של החברה עצמה.

פוקס הודיעה בשבוע שעבר, עם פרסום הדו"חות הכספיים, על חלוקת דיווידנד בסך 49 מיליון שקל. ההחלטה על החלוקה גרמה לתסיסה ולביקורת גדולה, מאחר שפוקס פעלה לקבלת תמיכה מהמדינה באמצעות מענקים בסכום של 18-13 מיליון שקל. שר האוצר ישראל כ"ץ קרא ביום שישי למנכ"ל פוקס ויזל ולדירקטוריון לבטל את החלוקה. ואכן, מעט לאחר מכן הודיעה פוקס כי היא מוותרת על מענקי המדינה – אך תמשיך בחלוקת הדיווידנד לבעלי המניות.

לייטקום, שמיוצגת על ידי עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, טוענת כי חלוקת הדיווידנד נגועה ב"חוסר תום לב קיצוני, הכרוך מהותית בפגיעה בטובת פוקס, הן כלכלית והן תדמיתית". עוד נטען כי החלוקה גרמה לפוקס לנזקים נרחבים: בין היתר היא אילצה את החברה לוותר על מענק של 18-13 מיליון שקל; הסבה לה פגיעה תדמיתית קשה; מסכנת את פוקס בחרם צרכנים; ואינה מתיישבת עם הפגיעה הכלכלית הפוטנציאלית בשל המשבר.

חנות פוקסצילום: ללא קרדיט

לייטקום חוששת כי חלוקת דיווידנד בעת הזו עלולה לפגוע בפוקס, במיוחד אם המגפה תתעצם מחדש. לייטקום הזכירה כי פוקס עצמה החליטה, על רקע המשבר, להפסיק את תשלומי השכירות ודמי הניהול בקניונים, וכן שהמנכ"ל - עוד במהלך משבר הקורונה - "הוביל את עצמו מרצונו לאולפני הטלוויזיה, שם הוא פרש את משנתו, או יותר נכון לומר, הציג מופעי בכיינות, וטען באופן שאינו ניתן להבנה אחרת, כי על אוצר המדינה להירתם לסיוע לעסקים בישראל, כדוגמת פוקס".

לייטקום טוענת כי התנהלותו של ויזל פגעה בחברה. "ויזל בחר לשים עצמו ראש לשועלים ופעל לחלוקת הדיווידנד בסכום כה משמעותי, בד בבד כאשר הוא מצפה לקבל מענק מאוצר המדינה", נכתב. "עובדה זו גרמה להמולה רבתי בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. ההמולה, נוכח התנהגות בעייתית מאוד מבחינה מוסרית, בעת זו בה כולם מייחלים לקבלת מענק כשלהו מהממשלה, היתה צפויה מראש".

בעלת המניות הדגישה שחלוקת הדיווידנד אינה משרתת את בעלי המניות של פוקס: "ברור כי הדיווידנד יפגע בחברה, גם תדמיתית וגם כלכלית, ויצא שכרם (של בעלי המניות) בהפסדם, ועוד יותר ברור כי את בעלי המניות מהציבור לא שאלו אם ברצונם לקבל דיווידנד. רק בעל מניות השליטה בחר לחלק דיווידנד ולטובת עצמו, והוא שבחר את העיתוי והוא שגרם לדירקטוריון לקבל החלטה לטובתו האישית. ההתנהלות כאן היא במפורש בניגוד לטובת החברה".

עוד נטען כי "דירקטוריון פוקס פעל בעצימת עיניים כדי לא לראות את טובת החברה והאינטרס שלה, אלא כדי לקדם אינטרס זר ולא מתאים באותה העת של חלוקת דיווידנד לטובת הבעלים, הנתבע המיועד. ברור כי כל הדירקטוריון נגוע, חסר תום לב, אם לא עיוור, למעשי הנתבע (זלדמן). עצם קבלת החלטה כה לא הגיונית ומנוגדת לטובת החברה מעידה על האינטרס הזר שאחז בכל הדירקטוריון, ועל חוסר יכולתו לחשוב ולקבל החלטות בבהירות ובהיגיון".

מפוקס נמסר: "ההחלטה על חלוקת דיווידנד בגין רווחי 2019 התקבלה לאחר בחינה מעמיקה בדבר עמידת החברה במבחני החלוקה, ולרבות בהתחשב בהשלכות הקורונה, ונעשתה באופן שתואם את מדיניות חלוקת דיווידנדים אותה אמצה החברה, ולטובת החברה וכלל בעלי מניותיה. ההחלטה לעניין ויתור על המענק התקבלה אף היא לאחר דיון ובחינת השיקולים הרלוונטיים, ולטובת החברה וכלל בעלי מניותיה. בשלב זה בוחנת את החברה ביחד עם יועציה המשפטיים את הטענות במכתב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט