הבורסה מציעה שיטה חדשה - וכמה סדרות אג"ח עלולות להידחק ממדדי תל בונד

הסיכון גבר? התשואה צנחה? חברת הדירוג עיכבה מסקנות? איגרת החוב תיגרע מהמדדים ■ הנהלת הבורסה מנסה להילחם במצב שבו סדרת אג"ח נופלת ממשיכה להיסחר במדדי תל בונד בשל תגובה איטית של חברות הדירוג - ופוגעת בתשואות למשקיעים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסת תל אביב
בורסת תל אביבצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה לניירות ערך שמה לב למצב בעייתי, שבו חלה הרעה עסקית בחברה מדורגת, ואיגרות החוב שלה שכלולות במדד תל בונד צונחות ופוגעות בתשואת המדד - אך היא ממשיכה להיסחר במדדים, בשל תגובה איטית של חברת הדירוג לדירוג. במצב כזה, הצניחה במחיר האג"ח של החברה פוגעת בתשואה שמניב המדד למשקיעים.

כדי לשפר את מהירות התגובה של הבורסה, כעורכת מדדי תל בונד, היא מציעה כעת להוסיף תנאי של תשואה לפדיון שיהווה עילה לגריעה מהמדד עוד לפני הורדת הדירוג. כך, במקרה של הרעה עסקית במצב החברה וסיכון לאי-החזר קרן או ריבית, סדרת האג"ח תיגרע ממדדי תל בונד. הצעד יתרחש אם התשואה לפדיון תחרוג בשלוש סטיות תקן מהממוצע של התשואות לפדיון של אג"ח בעלות מאפיינים זהים מבחינת סוג הריבית וסוג הצמדה. התשואה לפדיון של כל אג"ח הנכללת במדדי תל בונד תחושב מדי יום בתום המסחר, ועל פיה ייקבע האם נוצרה עילה לגריעה מהמדדים.

מעבר לכך, הבורסה מציעה כי עבור סדרת אג"ח המדורגת על ידי שתי חברות דירוג, הדירוג הנמוך מבין השניים יקבע לעניין הוספת הסדרה או גריעתה מהמדד. זאת, בניגוד למצב כיום. ההצעה של הנהלת הבורסה עדיין לא התקבלה, וכעת היא מבקשת לקבל את הערות הציבור לנושא.

תל בונד 60

בתקופה האחרונה, סדרות אג"ח י"א ו-י"ד של קבוצת דלק הידרדרו למחיר של כ-30 אגורות לפני שדירוגן הופחת מתחת לדירוג השקעה. בנוסף, כמעט חודש חלף בין מועד הפחתת הדירוג על ידי חברת מידרוג לבין מועד הפחתת הדירוג על ידי חברת מעלות - שרק לאחריה נגרעו סדרות האג"ח מהמדדים. מצב זה הוביל לפגיעה קשה בתשואת המדד.

אם ההצעה תתקבל, אג"ח של חברות כמו אקסטל, אול-יר, אלבר, אלדן ונורסטאר ייגרעו מהמדדים אם התשואות שלהן לא ישתפרו בתקופה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט