הוראת רשות שוק ההון: חברות ביטוח לא יסרבו אוטומטית לביטוח בעלי מוגבלויות

בבדיקות שערכו ברשות נמצא כי חברות ביטוח סירבו לבטח ילדים על הספקטרום האוטיסטי, בהתבסס על כך שהם מקבלים קצבת נכות מהביטוח הלאומי, בלי שביצעו בחינה פרטנית לגבי מצבם הרפואי והתפקודי

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ברקת
משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, פירסם היום (ב') טיוטת הנחיות, שמטרתן לסייע למבוטחים בעלי מוגבלויות בשלב הצירוף לביטוחי בריאות וסיעוד. אחת ההנחיות החדשות קובעת כי קביעת הביטוח הלאומי לא תשמש כסיבה לדחייה בשלב הקבלה לביטוח של בעל מוגבלות.

ברשות מציינים כי הרקע לפרסום ההוראה הוא בדיקה שערכה רשות שוק ההון, שבה נמצאו מקרים שבהם חברות ביטוח דחו את קבלת המועמד לביטוח בהסתמך על זכאותו לקצבת נכות מהביטוח לאומי, בלי שבוצעה בחינה פרטנית לגבי מצבו הרפואי והתפקודי. כך למשל, ילדים על הספקטרום האוטיסטי מוגדרים כנכים על ידי הביטוח הלאומי ומקבלים קצבת נכות עד גיל 18, בלי קשר למיקומם על הספקטרום. לכן מציינים ברשות כי קבלת הקצבה על ידי הביטוח הלאומי אינה אינדיקטור מספק, שכן הקצבה ניתנת גם לילדים ברמת תפקוד גבוהה.

הוראה נוספת שנקבעה כעת על ידי הרשות היא חיוב חברות הביטוח לעדכן בדבר זכותם של בעלי מוגבלויות שלא התקבלו לביטוח - בגלל שלא ניתן להעריך את הסיכון הביטוחי - לפנות שוב בהמשך. ברשות מציינים כי בבדיקתם נמצאו מקרים שבהם בגלל הגיל הצעיר של הילד על הספקטרום האוטיסטי חברת הביטוח דחתה אותו משום שלא ניתן להעריך את הסיכון הביטוחי שלו. חברת הביטוח לא ציינה בפניו הוריו שבאפשרותם לפנות שוב בגיל מבוגר יותר, לאחר שתתגבש ודאות לגבי מצבו התפקודי.

רשות שוק ההון הדגישה בהודעתה כי תמשיך לבחון את הליך החיתום של חברות הביטוח כדי לוודא שהוא מבוצע בהגינות ובענייניות, וכי היא עומדת בקשר רציף עם נציגי מבטחי המשנה ועם נציגי ההורים, שתורמים רבות להעלאת המודעות לנושא.

הרשות קראה למבוטחים עם מוגבלות לפנות אליהם ולקיים סיעור מוחות שיוכל לסייע לפתור את הבעיות הקיימות. כך גם הדגישה הרשות בהודעתה כי כל מבוטח שנתקל בבעיה מול חברות הביטוח בהקשר זה או אחר יכול לפנות אליהם במסגרת פניות הציבור.

ברקת מסר כי "אנחנו ברשות מייחסים חשיבות רבה להתנהלות הוגנת ושקופה של חברות הביטוח אל מול ציבור המבוטחים בכלל ולמבוטחים בעלי מוגבלות בפרט, ופועלים לסייע דרך טיפול פרטני בפניות שמתקבלות ברשות באמצעות הליך פניות ציבור ובאמצעות הליכי הסדרה וביקורת".

ההוראות שהרשות פירסמה היום מתייחסות לקבלה לביטוח של בעלי מוגבלויות בתחום הבריאות בלבד, אף שיש קשיים לא מעטים בהקשר זה גם בביטוחי חיים למשכנתא. על אף החוק שיצר מסלול ביטוח מיוחד לבעלי מוגבלויות, שנועד לפתור בין היתר את מצוקותיהם של המחלימים מסרטן, יש בעיות לא מעטות ביישומו ומספר המשכנתאות שאושרה במסגרתו לא גדול.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי