רשות ני"ע: לא נאפשר הנפקה של חברות קנאביס לצורכי פנאי מישראל

חברות שהתאגדו בחו"ל ואין להן זיקה משמעותית לישראל, יוכלו לבצע הנפקה בבורסה בהתאם לחוק הסמים המסוכנים ■ על החברות ייאסר למכור את מוצריהן בישראל - אך למוסדיים מותר יהיה להשקיע בהן כספי ציבור

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות מוצרי קנאביס
חנות מוצרי קנאביסצילום: בלומברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ענף הקנאביס נחשב תחום לוהט בבורסה בשנים האחרונות. לא מעט חברות מחו"ל בעלות זיקה לישראלים בדקו את האפשרות להנפיק חברה שמוכרת קנאביס לצורכי פנאי בבורסת תל אביב. הרצון היה להציע לקהל הסוחרים המקומי אפשרות להשקיע בחברות שמוכרות תפרחות קנאביס למשתמשים שאינם מטופלים בקנאביס, או בחברה שמוכרת שוקלד, סוכריות או קרמים עם קנאביס. לאחר בדיקה שערכה רשות ניירות ערך בנושא, הגיעו אנשיה למסקנה כי כל עוד מדובר בחברה לה זיקה לישראל - חברה שהתאגדה בישראל, יש לה בעלי מניות בעלי אזרחות או תושבות ישראלית או מנהלים בכירים בחברה הם ישראלים - אין לאפשר לה לרשום את מניותיה בתל אביב למסחר.

הסיבה קשורה לפקודת הסמים המסוכנים. כיום, פעילות קנאביס לצורכי פנאי אינה חוקית בישראל. החברות היחידות שיכולות לפעול בתחום הקנאביס ממותגות כחברות המוכרות "קנאביס רפואי" ללקוחות בעלי מרשם, פעילות המפוקחת, בין היתר, על ידי משרד הבריאות והמשטרה.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

סעיף 38 לפקודת הסמים המסוכנים קובע כי אזרח או תושב ישראלי העושה מחוץ לישראל מעשה שאילו נעשה בישראל היה עבירה לפי פקודת הסמים - רואים אותו כאילו עבר את העבירה בישראל. לאור זאת, ברשות הגיעו למסקנה כי הם לא יכולים לאפשר הנפקה בבורסה של חברה העוסקת בפעילות האסורה על פי חוק.

אז כיצד ניתן לקבל אישור הנפקה לחברה שלאנשיה אין זיקה לישראל ולא התאגדה בישראל? פקודת הסמים פוטרת את העמדתו לדין של מי שאינו אזרח או תושב ישראלי, גם אם הוא עושה מחוץ לישראל מעשה שאילו היה עושה אותו בישראל היה נחשב עבירה. זאת, שכן אף שרואים אותו כאילו ביצע עבירה בישראל, פוטרים את העמדתו לדין אם העניין נתון לשיפוטה של מדינת חוץ .

לכן, אנשי הרשות הגיעו למסקנה כי תאגיד זר שיש לו פעילות מחוץ לישראל בתחום הקנאביס לצורכי פנאי יהיה רשאי לבקש היתר לפרסום תשקיף. הרשות תבדוק אם הוא לא התאגד בישראל; אם הפעילות שלו מתבצעת מכוח רישיון בתוקף בחו"ל; ואם אין בו בעלי מניות המחזיקים ביותר מ-5% מהמניות שיש להם אזרחות ישראלית או תושבות בישראל. את מוצרי התאגיד אסור יהיה לו למכור בישראל, ומנהליו הבכירים אסור שיהיו ישראלים או תושבים בישראל. לגופים המוסדיים הישראליים מותר יהיה להשקיע בו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"