מאחורי הקלעים: למה פיטר סיידוף את אייל לפידות - האיש שהעשיר אותו במיליארדים?

דו"ח דנציגר חשף את ניגוד העניינים שבו מצוי אייל לפידות כמנכ"ל שיכון ובינוי וכמשקיע ובעל אינטרס בכלל ביטוח ■ לפידות פוטר גם בגלל יחסי האנוש הגרועים שלו, שהתבטאו בסגנון בוטה כלפי דירקטורים, מנהלים ועובדים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי
אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינויצילום: קובי קלמנוביץ'
יורם גביזון
יורם גביזון

דרמה בשיכון ובינוי. בעל השליטה, נתי סיידוף, פיטר היום למעשה את אייל לפידות מתפקיד המנכ"ל, אחרי שנה בלבד. סיידוף זימן את לפידות לשימוע בפני הדירקטוריון, שבראשו עומד תמיר כהן — נציגו של סיידוף.

סיידוף רכש את השליטה בשיכון ובינוי משרי אריסון באמצע 2018 ב–1.1 מיליארד שקל. מאז השלמת העסקה קפצה המניה, והחברה נסחרת כיום בשווי של 6.5 מיליארד שקל. מניותיו של סיידוף שוות כ–3 מיליארד שקל — כלומר, יש לו רווח על הנייר של כמעט 2 מיליארד שקל.

לפי הערכות, הכוונה לפטר את לפידות נובעת, בין היתר, ממעורבותו בניסיון הדחתו של יורם נוה מתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח, כפי שנחשף בדו"ח השופט בדימוס יורם דנציגר. הדו"ח, שהיה כנראה הקש האחרון עבור סיידוף, חשף שלפידות - שהחזיק ב-4.99% ממניות כלל - הביע את רצונו בפני יו"ר כלל, דני נוה, להתמנות כדירקטור; הביע אי־שביעות רצון מתפקודו של המנכ"ל; והפעיל לחץ על אנשי ההשקעות של כלל ביטוח לממן פרויקטים של שיכון ובינוי.

דו"ח דנציגר הציף והעמיק את הדיון בניגוד העניינים בין תפקידו של לפידות כמנכ"ל שיכון ובינוי לבין היותו בעל מניות בכלל ביטוח, שבוחש במינויים בה.
סיידוף רשאי היה לצפות שאחד המנכ"לים המתוגמלים במשק יתרכז בניסיון לשנות את הדנ"א של שיכון ובינוי ובשיפור ביצועיה. אחרי הכל, הוא סיפק ללפידות חבילת תגמול שכוללת מענק חתימה של 2 מיליון שקל, מענק שנתי של עד 4 מיליון שקל ואופציות בשווי 172 מיליון שקל. נראה שאחד הנושאים שיעלו בשיחות הקשות הצפויות בין סיידוף ללפידות יהיה כמה מהאופציות האלו ימומשו.

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינויצילום: עופר וקנין

מנגד, מינויו של לפידות היה אחד הגורמים העיקריים לעלייה החדה במניית שיכון ובינוי. במידה רבה, פיטוריו של לפידות מתקבלים בתדהמה בדיוק בגלל זה: לפידות העשיר את סיידוף אישית ב–1.8 מיליארד שקל, וספק אם היו מקרים רבים של יצירת ערך כה מהירה בחברת תשתיות ובנייה.

יחסים סבירים במקרה הטוב עם היו"ר

לפידות ויו"ר הדירקטוריון כהן היו ביחסים סבירים במקרה הטוב מתחילת הדרך, ונראה שכהן - שמחזיק באופציות לרכישת 11% ממניות החברה במחיר שנמוך ב–25% ממחירה הנוכחי בבורסה - לא שבע נחת מהתנהלותו של לפידות, וזאת אף שגם הוא רשם רווח לא ממומש של 180 מיליון שקל כתוצאה ממינויו.
לפידות ידוע כמנהל מקצועי, אך בעל יחסי אנוש גרועים, שמתבטאים בסגנון דיבור בוטה כלפי דירקטורים, מנהלים ועובדים. גם אלו תרמו, כנראה, להחלטה לפטרו.

בכל הקשור לתוצאות הכספיות של שיכון ובינוי, נראה שהעובדה שמדובר בחברת תשתיות שהחלטות ניהוליות אינן משפיעות עליה בטווח הקצר, וכן השיפור בחברת הבת SBI, שפעילה באפריקה - יקשו על הטענה שהתוצאות הן סיבה מספקת לפיטורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה