לאומי מעדיף לפעול לבד: הודיע על פרישה מאיגוד הבנקים

הבנק ליו"ר האיגוד: "איגוד הבנקים, כמי שמייצג את כלל המערכת הבנקאית, עלול לגרום לתודעה ציבורית שלילית כלפי המערכת כולה. לעמדתנו, נכון וראוי לייצר בידול בין הבנקים השונים, כשעל כל בנק לקחת אחריות, לדבר בפני עצמו וללא גורם מתווך"

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנן פרידמן (משמאל) ורקפת רוסק־עמינח
חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומיצילום: דוברות הכנסת / יצח
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי פורש מאיגוד הבנקים לאחר שהיה חבר פעיל ומרכזי באיגוד כ-60 שנה - כך החליטו מנכ"ל הבנק, חנן פרידמן, ויו"ר הדירקטוריון, סאמר חאג' יחיא. מדובר בבנק הישראלי הראשון שפורש מהאיגוד.

פרידמן נכנס לתפקיד המנכ"ל לפני כחצי שנה, וזמן קצר לאחר מכן לאומי היה הבנק הראשון - והיחיד עד כה - שנפרד מכל יועצי התקשורת החיצוניים שלו. הבנק העביר את כלל העיסוק התקשורתי לדוברת הפנימית לירן גורדון והצוות שלה - וזאת בהתייחס גם לבנק וגם לחברות הבנות (לאומי פרטנרס, לאומי ארה"ב, לאומי בריטניה ולאומיטק). בנוסף, לאומי נפרד מחברת הלובינג אימפקט, בראשות בועז רדי ואורית לרנר, שליוותה את הבנק.

הפרישה מאיגוד הבנקים תיכנס לתוקף תוך חודש ימים מהודעת לאומי, בהתאם לתקנון האיגוד. עם זאת, הבנק ציין כי יקיים את חלקו במלואו בתקציב של 2020. לאחר הפרישה, לאומי מתכוון לעשות שימוש במשאבים הכספיים שהשקיע עד כה בפעילות האיגוד, להגברת הפעילות הציבורית הישירה של הבנק בתחום החינוך הפיננסי וקידום התנהלות פיננסית נבונה בקרב הציבור.

במכתב ששלח לאומי לאיתן מדמון, מנכ"ל איגוד הבנקים, ולסמדר ברבר-צדיק, ממלאת מקום יו"ר האיגוד, מציין הבנק כי "לאחר בחינה מעמיקה שנערכה בלאומי, ולאחר תקופה משמעותית של לבטים בנושא, הבנק הגיע למסקנה כי בעת הזו המשך החברות של הבנק באיגוד הבנקים אינה משרתת עוד את טובתו של הבנק. לאומי סבור כי נכון לקיים שיח ישיר, שקוף ובלתי אמצעי עם מחזיקי העניין השונים, ובכללם גורמי הממשל והרגולציה; שיח כאמור שהוא מקצועי וענייני הנו יעיל ואפקטיבי יותר. עמדה זו באה לידי ביטוי בצעדים נוספים שנקט לאומי בחודשים האחרונים.

"אחד מתפקידיו החשובים והעיקריים של איגוד הבנקים הנו לקדם את אמון הציבור במערכת הבנקאית. בנק לאומי בדעה כי במקרים רבים איגוד הבנקים, על אף פעילותו הראויה והמבורכת, אינו יכול לפעול לשיפור המוניטין הציבורי של המערכת הבנקאית, וזאת לאור העובדה כי פעמים רבות הלך הרוח השלילי נגד המערכת הבנקאית נובע מהתנהלות נקודתית של בנק זה או אחר (או של מספר בנקים), ולא של כלל המערכת.

"העיסוק של איגוד הבנקים בנושא, כמי שמייצג את כלל המערכת הבנקאית, עלול לגרום לתודעה ציבורית שלילית כלפי המערכת הבנקאית כולה. לעמדתנו, נכון וראוי לייצר בידול בין הבנקים השונים, כשעל כל בנק לקחת אחריות, לדבר בפני עצמו וללא גורם מתווך".

ייתכן שפרישתו של לאומי מאיגוד הבנקים קשורה גם לסוגיות הנוגעות להגבלים עסקיים (רשות התחרות), שהתחדדו למשל בתקופת משבר הקורונה. במהלך המשבר הגיעו לראש רשות התחרות, מיכל הלפרין, תלונות מצד החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, על כך שהבנקים השתמשו באיגוד כדי לשפר את עמדותיהם בכל הקשור לתנאים בקרן למתן סיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה.

מאיגוד הבנקים נמסר: "קיבלנו את הודעת בנק לאומי. האיגוד ימשיך לפעול בכל המישורים, כדי לקדם את הנושאים הרבים הכלל מערכתיים של המערכת הבנקאית, בשקיפות, ביעילות וביסודיות, לרבות מעורבות עמוקה בפעילות חברתית, כפי שעשה עד היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה