לא רק דלק: תשובה חותר להסדר חוב באלעד אס.פי.סי - כדי להימנע מפירעון מיידי של 113 מיליון שקל

תשובה ינסה להעביר הסדר חוב מול מחזיקי אג"ח באלעד אס.פי.סי, חברה בת של אלעד גרופ, באמצעות העלאת ריבית בחצי אחוז ושעבוד קרקע בכנרת ■ עם קופת מזומנים כמעט ריקה, אלעד גרופ אמורה לפרוע עד סוף שנה למחזיקי אג"ח ולבנקים כ-700 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
יצחק תשובה
יצחק תשובה ועידן וולסצילום: אמיל סלמן
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

במקביל לניסיון להשלים את הסדר החוב מול מחזיקי אג"ח של קבוצת דלק, שהחברה חייבת להם כ-6 מיליארד שקל, ינסה יצחק תשובה להגיע להסדר עם מחזיקי איגרות חוב מסדרות 4-1 של חברת אלעד אס.פי.סי הפרטית. האחרונה נמצאת בבעלותה של אלעד גרופ, זרוע נדל"ן פרטית של תשובה בצפון אמריקה.

אלעד אס.פי.סי הנפיקה ב-2005 בישראל איגרות חוב בסך 1.4 מיליארד שקל. כיום יתרת החוב לבעלי אג"ח מסדרות אלו נותרה כ-113 מיליון שקל, ורוב הסכום הזה אמור להיפרע במהלך 13 החודשים הקרובים.

אלא שהורדת דירוג האג"ח של אלעד גרופ והחברות הבנות שלה על ידי מעלות בשתי רמות ל-BBB, והכנסת האג"ח לרשימת מעקב עם התפתחות שלילית - העניקה למחזיקי אלעד אס.פי.סי עילה להעמיד את יתרת החוב כלפיהם לפירעון מיידי, כל עוד דירוג האג"ח יהיה מתחת לרמה מינימלית של A-.

בתמורה להסכמת המחזיקים שלא להעמיד את החוב לפירעון מיידי, מציעה להם אלעד גרופ תוספת ריבית שנתית של 0.5% ושעבוד נוסף על הקרקע בבעלותו של תשובה במפרץ אמנון שבכנרת. הקרקע מיועדת לפיתוח מלונות ומסחר, ושווייה מוערך ב-50 מיליון שקל ברוטו. כמו כן, מבקשת אלעד גרופ מהמחזיקים כי תהיה לה אפשרות לפרוע את מלוא יתרת החוב בפירעון מוקדם ובמחיר הפארי (ערך התחייבותי מלא של החוב). תשובה גם הנפיק בתחילת השנה בישראל אג"ח של 500 מיליון שקל באלעד גרופ, המגובות בשעבוד על כ-60% מאלעד קנדה.

מהמצגת שפירסמה אלעד גרופ ניתן לראות עד כמה קשה צפויה להיות השנה הקרובה עבור החברה, שהונה העצמי החשבונאי הסתכם נכון לסוף 2019 ב-513 מיליון דולר ומאזנה בכ-2.7 מיליארד דולר.

אלעד הסתבכה, ולא רק בגלל הקורונה

שורה של מימושים חילצה את תשובה מהפסדים כבדים של מאות מיליוני דולרים, בגין השקעה כושלת של אלעד גרופ בלאס וגאס - אך הוא שוב הסתבך עם החברה.

אלעד גרופ, שדווקא ביצעה השקעות טובות בשנים האחרונות, חווה קשיים בשל התפשטות נגיף הקורונה. בנוסף, לחברה נגרמו הפסדים מגידורי מטבע שלה ושל תשובה. לא תרמה לה התעקשותו של תשובה לא להתפשר על מחיר שהוצע לו בגין החברה הבת סטאר (50%) – עסקה שהיתה אמורה להניב לאלעד גרופ תזרים חופשי של כ-150 מיליון דולר.

כעת מתמודדת החברה עם שורה של אתגרים: דחיית ההנפקה של החברה הבת אלעד קנדה (100%) בבורסה בת"א, שהיתה אמורה להניב תזרים של כ-174 מיליון דולר; האטה משמעותית במכירת הדירות בניו יורק בפרוייקטי מגורים וואן ווסט אנד ולאונרד 108, שהיו אמורים להניב תזרימים של מאות מיליוני דולרים; וכן הירידה הצפויה בתקבולים כדיווידנדים מסטאר (50%), שמחזיקה במקבצי דיור להשכרה ברחבי ארה"ב, ויצרה בשנה שעברה הכנסות תפעוליות נטו (NOI) עבור אלעד בסך 51 מיליון דולר.

פרויקט אמרלד סיטי של אלעד גרופ בטורונטוצילום: אלעד קנדה

בנוסף לכך, החברה נאלצה לפרוע הלוואות בהיקפים גדולים, כשקופת המזומנים שלה התרוקנה - גם בשל נפילה במניית קבוצת דלק, שנתח ממנה מוחזק על ידי אלעד. דו"ח תזרים המזומנים החזוי של אלעד גרופ מעלה כי עד סוף 2020 החברה נדרשת לעמוד בהתחייבויות עצומות של כ-1.04 מיליארד דולר.

אלו כוללות פירעונות קרן וריבית לבעלי אג"ח בישראל ובחו"ל בסך 669 מיליון דולר; הוצאות הנהלה וכלליות והוצאות הקשורות למכירות בהיקף של 46 מיליון דולר; ביצוע השקעות חדשות בסך 46 מיליון דולר; והוצאות הקשורות לפיתוח פרויקטים שונים בכ-253 מיליון דולר. כל זאת, כשבקופתה נותרו מזומנים בסך 74 מיליון דולר. סכום זה כולל לא מעט מזומנים המצויים באלעד קנדה - שאלעד גרופ לא תוכל למשוך.

החברה מבקשת לעמוד בהתחייבויות האלה באמצעות נטילת הלוואות חדשות ומימון מחדש בהיקף של 459 מיליון דולר. במקביל, היא בונה על כך שנכסיה ימשיכו לייצר הכנסות תפעוליות שנתיות נטו של 114 מיליון דולר, כפי שהיה ב-2019; וכי היא תוכל לממש את אלעד קנדה בהתאם להצעות שהתקבלו תמורת כ-300 מיליון דולר וכן נכסים נוספים. עם זאת, נראה שהחברה לא תקבל תזרימים של 164 מיליון דולר בגין מכירת דירות בניו יורק, כפי שתיכננה ב-2020. מהדו"ח עולה כי בפרויקט לאונרד 108 נמכרו 73 דירות מתוך 167 דירות.

בעקבות זאת, התזרים ברוטו בסך 173 מיליון דולר (לפני פירעון חוב של 90 מיליון דולר למלווה ספציפי ורכישת זכויות שותף ב-28 מיליון דולר), שהיה אמור להתקבל השנה, נדחה ל-2022-2021 - וגם זה לא בטוח שיקרה. גם תזרים של 30 מיליון דולר בגין החלק המסחרי בפרויקט לאונרד 108 נדחה לשנה הבאה. בפרויקט וואן ווסט אנד במנהטן לא נמכרו עדיין 16 דירות, והתזרים של 56 מיליון דולר בגינן יתקבל לפי הערכת אלעד גרופ ב-2021. החברה בונה על 300 מיליון דולר נוספים, שיתקבלו מהפרויקטים בקנדה ובפלורידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?