פנייה לברקת: איך ניתן להצביע על הסדר החוב בדלק בלי שפורסמו הדו"חות הכספיים?

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי טוענים כי אין בידי המוסדיים מידע מספיק כדי לבסס החלטה על הסדר החוב – בין היתר בעקבות דחיית פרסום הדו"חות הכספיים, דיווח חסר ביחס להסרת זכות הווטו של דלק קידוחים, והעדר החלטה מקדימה על מנגנון איזון בין סדרות האג"ח השונות

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ברקת
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון. ברשות מתנגדים למהלך של משרד האוצרצילום: אוליבייה פיטוסי
ערן אזרן
ערן אזרן

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי העבירו מכתב לממונה על שוק ההון והביטוח, משה ברקת, ובו דרישה להורות על דחיית ההצבעה על הסדר החוב בקבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה. בארגון טוענים כי אין בידי הגופים המוסדיים, המחזיקים באג"ח של דלק, את מלוא המידע הרלוונטי והמהותי לצורך ביסוס החלטה בדבר הטיפול בחוב של דלק.

במכתב הדגישו הארגונים כי יש שלוש התפתחויות המגבירות את חוסר הוודאות באשר לטיב הביטחונות שיוענקו למחזיקי האג"ח – מניות של החברה הבת דלק קידוחים: הראשונה – דחיית פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2020 על ידי קבוצת דלק ודלק קידוחים עד לסוף יוני; השנייה – הגעה של השותפות במאגרי לווייתן ותמר להבנות בעניין הסרת זכות הווטו של דלק ונובל אנרג'י מחוזי מכר של תמר; והשלישית – ההחלטה לבסס מנגנון איזון לאחור (Reverse Engineering), שיורה כיצד יחולקו הכספים שיגיעו ממימוש הבטוחות ששועבדו לטובת המחזיקים, רק לאחר ההצבעה על הסדר החוב – ללא אפשרות ערעור.

ביחס לעניין פרסום הדו"חות הכספיים, בארגונים מציינים שלרשות מחזיקי האג"ח עומדים דו"חות הרלוונטיים לסוף 2019 – כלומר, קיים פער של כחצי שנה. "בימים כתיקונם ובענפי תעשייה יציבים, פערי אינפורמציה של שני רבעונים אולי ניתנים לגישור, אולם מאז פרסום הדו"ח הכספי האחרון, השוק בכלל ומשק האנרגיה בפרט חוו טלטלה בעקבות משבר הקורונה. ההשלכות הישירות של המשבר על דלק קידוחים יצרו פערי מידע בלתי ניתנים לגישור בין בעלי החוב לבין בעל השליטה בקבוצת דלק", נכתב.

בלובי 99 הדגישו כי "ככל שפער האינפורמציה בין בעל השליטה לבעלי החוב גדול יותר, כך קטן הסיכוי שבעלי החוב ישפרו את מצבם ביחס למצב לפני שינוי תנאי החוב ואולי אף בהשוואה לתרחיש בו בעלי החוב נוטלים את השליטה בחברה". בלובי 99 ציינו שפרסום דו"חות דלק קידוחים אף מקבל משנה תוקף לאור הפחתת דירוג האשראי של דלק קידוחים לפני כעשרה ימים.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

ביחס לעניין הסרת זכות הווטו של דלק ונובל על הסכמי מכר מתמר ציינו בלובי 99 כי הדיווח על ההסכמים בין תמר ללווייתן לא כולל מידע משמעותי – בין היתר לגבי אופן ניהול מו"מ עם לקוחות במשק וביחס לסעיף הסרת זכות הווטו. בלובי 99 הדגישו כי להסכמים בין המאגרים יש השפעה על התנאים המסחריים עם לקוח מהותי - חברת חשמל – שמספק 50% מהכנסות דלק קידוחים.

ביחס למנגנון האיזון, בלובי 99 מציינים שהפוסק בדבר המנגנון אמור להתחיל בעבודתו רק לאחר אישור הסדר החוב - ומכאן, שההצבעה תבוצע בטרם יידעו מחזיקי האג"ח מה קביעת הפוסק. לפי הארגון: "סימן השאלה באשר למנגנון האיזון לאחור איננו מאפשר את חישוב שיעור ההפסד במקרה של חדלון פירעון וכפועל יוצא לא ניתן לבצע בחינה מושכלת בין שתי החלופות".

בלובי 99 הדגישו כי "שלושת האירועים מציבים את המוסדיים במצב של אי ודאות המונע כל יכולת לבחון את טיב ההצעה ולעמוד בדרישות הרגולטוריות בכל הנוגע לקבלת החלטת ההצבעה". לאור זאת, בלובי 99 דורשים מהממונה לבחון אם אופן טיפולם של המוסדיים בחוב של דלק בוצע על פי הקווים המנחים שפירסם הממונה, ולבחון את המידע המצוי בידי המוסדיים, עליו בכוונתם לבסס את אופן הצבעתם בהסדר החוב המוצע מספיק.

בלובי 99 הדגישו כי "ככל שיימצא כי אין בידי הגופים המוסדיים את המידע הרלוונטי והמהותי לצורך בדיקת נאותות המאפשר לבסס החלטה בדבר הטיפול בחוב, יש לדרוש מהגופים המוסדיים לדחות את ההצבעה עד לקבלת מלוא המידע המדובר או לחילופין שלא להשתתף באסיפת בעלי האג"ח שעל סדר יומה קבלת ההצעה להסדר חוב של קבוצת דלק או להתנגד לה".

טרם התקבלה תגובת הממונה על שוק ההון ותגובת נציגות מחזיקי האג"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים