הסדר החוב בקבוצת דלק: גיוס ההון יגדל לחצי מיליארד שקל - ההצבעה בשבוע הבא

דלק מתכוונת לגייס כ-450 מיליון שקל עד סוף 2020, ו-50 מיליון שקל עד אפריל 2021 ■ הנציגות הסכימה, בכפוף לאישור אסיפת מחזיקי איגרות החוב, כי עד לסוף מאי 2021 דלק לא תצטרך לעמוד באמות המידה הפיננסיות הקבועות בשטרי הנאמנות לאג"ח

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: משה בנימין
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, פירסמה אמש את מתווה הסדר החוב המעודכן עם מחזיקי האג"ח – שיובא להצבעה בשבוע הבא. במתווה העדכני, סך גיוס ההון עלה לחצי מיליארד שקל, כשמתוך הסכום דלק מתכוונת לגייס כ-450 מיליון שקל עד לסוף 2020, ו-50 מיליון שקל עד לאפריל 2021. מתוך ההתחייבות הכוללת, דלק כבר גייסה כ-137 מיליון שקל.

המתווה כולל מספר עקרונות. ראשית, נקבע כי לא יחול שינוי בהיקף ובמועדי התשלומים למחזיקי האג"ח, ביחס ללוח הסילוקין הקיים. בנוסף, נקבע שיינתן אישור של מחזיקי האג"ח לשעבוד מניות דלק ישראל לטובת הבנקים, הנושים המובטחים של דלק, כך שהם יוכלו להיפרע מהתמורות שיתקבלו ממכירת נכסיה של דלק ישראל.

לאחר מכן, ישחררו לטובת מחזיקי האג"ח יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, המשועבדות כיום לבנקים בהיקף של 40% (מתוך אחזקה של 55%). דלק התחייבה לשעבד את היחידות למחזיקי האג"ח עד לסוף אוקטובר 2020. בשלב ראשון, דלק תשעבד כ-10% מיחידות ההשתתפות של דלק קידוחים לטובת מחזיקי האג"ח – מניות בשווי של כ-350 מיליון שקל – שכיום חופשיות משעבודים.

במקביל, דלק הסדירה גם את יחסיה עם הבנקים. הקבוצה סיכמה על תקופת הקפאת המצב (Stand still) עד ל-30 בספטמבר 2020, עם אפשרות להארכה בחודש נוסף בתנאים מסוימים. במהלך תקופת ההקפאה, הבנקים לא ידרשו תוספת בטחונות, לא יעמידו את האשראי לפירעון מיידי, ולא יממשו יחידות השתתפות של דלק קידוחים.

תחנת דלקצילום: עופר וקנין

בתמורה, דלק התחייבה לפרוע את חובותיה לבנקים, בסכום של כמיליארד שקל, כבר בחודשים הקרובים. עד לפירעון החוב, דלק תשעבד לטובת הבנקים מניות של דלק ישראל (פרו ראטה, בהתאם לחלק של כל בנק בחוב הכולל), וזאת בנוסף ליחידות ההשתתפות של דלק קידוחים המשועבדות להם בגין ההלוואות הקיימות. עוד התחייבה דלק כי עד לסוף אוקטובר תקבל 400 מיליון שקל כדיווידנד מדלק ישראל שישמש לפירעון החובות לבנקים.

מנגד, נציגות מחזיקי האג"ח של דלק הסכימה, בכפוף לאישור אסיפת מחזיקי איגרות החוב, כי עד לסוף מאי 2021 דלק לא תצטרך לעמוד באמות המידה הפיננסיות הקבועות בשטרי הנאמנות המקוריים לאג"ח. זאת, עקב עילות נטענות של ירידה בדירוג חוב של הקבוצה או אי עמידה בתנאי הון עצמי מינימלי או באמות מידה פיננסיות אחרות של הקבוצה, כפי שהן מוגדרות בהצעה.

בנוסף, יתוקנו שטרי הנאמנות של איגרות החוב כך שיכללו החל מסוף מאי 2021 את אמות המידה הפיננסיות הבאות: דירוג החוב של החברה לא יפחת מ-BBB מינוס; ההון העצמי של החברה לא יפחת מ-1.6 מיליארד שקל עד סוף 2021, 2 מיליארד שקל עד סוף 2022 ו-2.4 מיליארד שקל עד סוף 2023; יחס הון עצמי למאזן יעמוד על 12.5% בין דו"חות הרבעון השני של 2021 ועד לדו"חות השנתיים של 2021, יחס של 15% עד לסוף שנת 2022, יחס של 17.5% עד לסוף 2023 - והחל מ-2024 יחס מינימלי של 20%.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק, מסר: "בחודשים האחרונים אנו פועלים ללא לאות לקידום מהלכים עסקיים משמעותיים שיתרמו לחיזוק ההון והנזילות של הקבוצה. במסגרת זו הודענו בין השאר על הסכמים למימוש נכסים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל של החברה והחברות הבנות, ובמקביל גיבשנו מתווה לחיזוק בטחונות והון עם נציגות מחזיקי האג"ח של הקבוצה, ועם הבנקים המלווים.

"המהלכים נועדו לאפשר לחברה 'שקט תעשייתי' כדי להמשיך ולקדם פעולות עסקיות מהותיות, וליהנות מההתאוששות בשוקי האנרגיה העולמיים, שאת אותותיה אנו רואים בשבועות האחרונים. המתווה המוצע מהווה נקודת איזון נכונה בין הצרכים השונים של החברה, מחזיקי אגרות החוב והנושים המובטחים שלה, ויאפשר לקבוצה ליישם שורה של מהלכים אסטרטגיים חשובים שהיא פועלת ליישומם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא