החוב הענק של נוני מוזס לבנק הפועלים: מי מהטייקונים נחלץ לסייע לו?

לפי הערכות, מו"ל ידיעות אחרונות לווה כסף מטייקונים - כדי לכסות הלוואות לבנק הפועלים ■ לטענת גורמים במשק מדובר ביצחק תשובה, שלמה אליהו ופטריק דרהי - אף כי אלה מסרבים להגיב ■ במקביל להלוואות, מוזס מימש נכסים במיליארד שקל

נתי טוקר
נתי טוקר
נוני מוזס בבית המשפט, במאי
נוני מוזס בבית המשפט המחוזי בירושלים עם עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, במאיצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

פרטים חדשים על הפסדי מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס, והחוב הגדול שלו לבנק הפועלים: במהלך 2016 הפעיל מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר אריק פינטו לחצים משמעותיים על מוזס, כדי שזה יפרע חלק מהחוב הגבוה שהיה לו כלפי הבנק, בחברה בבעלותו האישית.

מקורות שהיו מעורבים בנעשה אומרים כי מוזס נטל הלוואות אישיות מכמה אנשי עסקים בישראל כדי לפרוע את חובותיו האישיים לבנק הפועלים. לפי הערכות, ההלוואות, בהיקף של כ-200 מיליון שקל, ניטלו מאנשי העסקים יצחק תשובה, שלמה אליהו ופטריק דרהי. השלושה סירבו להגיב לפניית TheMarker היום.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

לפי פרסום בעבר של העיתונאי רביב דרוקר, ב-2013 למוזס היתה חברה בבעלות אישית, ה.ח.ק.ג.ח, שהיתה חשופה באותה שנה לחוב של 56.7 מיליון דולר לבנק. במקביל, אתמול פתח דוד ליבר, דירקטור ב"ידיעות אחרונות", המייצג את משפחת יודקובסקי, בהליך משפטי נגד מוזס בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בהליך הזה נטען כי מוזס פעל מאחורי גבו של הדירקטוריון וההנהלה, וסחר גם בכספי החברה בהשקעות ספקולטיביות. השקעות אלה הביאו להפסד של כמיליארד שקל לחברה - כך, לפי ליבר, דיווח לו מנכ"ל העיתון ינון אנגל.

"הימוריו" של מוזס, כך לפי בקשת ליבר, יצרו ככל הנראה רמת חוב גבוהה מאוד לנוני מוזס באופן אישי מול בנק הפועלים. ב-2016 נכנס לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו, ונחשף להתנהלות בין הפועלים לבין מוזס וידיעות אחרונות ולחוב הגבוה האישי של מוזס. כחלק ממדיניות פינטו לאלץ את בעלי החוב של הבנק לפרוע את מקסימום החוב האפשרי, פינטו גם לחץ על מוזס לפרוע בטווח זמן קצר חלק משמעותי של החוב לבנק.

שלמה אליהוצילום: אייל טואג

בשל חוב זה נאלץ מוזס ככל הנראה לבצע פעולות חריגות. מקורות המעורבים בנעשה אומרים כי מוזס נאלץ לבקש סיוע מצד כמה בעלי הון מקומיים, וכי הוא פנה לתשובה, אליהו ודרהי, וביקש מהם סיוע לכיסוי ההלוואות לבנק הפועלים. תשובה הוא בעל השליטה בקבוצת דלק, שותף במאגרי הגז תמר ולווייתן ומחזיק גם 20% ממניות קשת - המתחרה הישירה של "ידיעות אחרונות". אליהו הוא בעל השליטה בחברת מגדל; ודרהי מחזיק במלוא מניות חברת HOT, בין השאר לאחר שרכש ממוזס ומאליעזר פישמן את חלקם בחברה. בין דרהי לבין מוזס היה מעין שיתוף פעולה אסטרטגי, בין השאר בשיתופי פעולה בתחום התוכן, ובעבר מוזס גם הציע לדרהי לרכוש את העיתון.

בנוסף, באתר העין השביעית נחשף היום כי מוזס ותשובה ניהלו חשבון מט"ח משותף. על פי האתר, תשובה החזיק בחשבון המשותף עם מוזס באמצעות "מרמייד ישראל", חברת נדל"ן שבעבר נקראה "יצחק תשובה בע"מ". מוזס החזיק בחשבון באמצעות חברה בשם "ה.ח.ק.ג.ח", שבעבר נקראה "נוני מ. בע"מ". ב-2007 השתמשו השניים בחשבון כדי ללוות מבנק אגוד סכום בגובה לא ידוע. במקביל לנטילת ההלוואה, מוזס ותשובה העניקו לבנק שיעבוד בלתי מוגבל על כל יתרות המט"ח וניירות הערך שהוחזקו דרך החשבון המשותף שלהם.

פטריק דרהיצילום: BENOIT TESSIER / רויטרס

במקביל, מוזס גם פעל לכיסוי ההפסדים בחברה. ההערכות הן כי קבוצת "ידיעות אחרונות" מימשה בשנים האחרונות נכסים בכמיליארד שקל, בעיקר בית "ידיעות אחרונות" בתל אביב ואחזקות שהיו למוזס בחברת HOT של דרהי.

מוזס ובנק הפועלים מסרבים לחשוף מידע לגבי מצבת החובות הנוכחיים שלו מוזס ושל העיתון, ובשלב זה לא ברור מה יתרת החוב. כך או כך, היקף החוב הגבוה של מוזס או של העיתון מציבים את מוזס בפוזיציה בעייתית, שכן הוא תלוי בבנק הפועלים ובבעלי הון כדי שאלה יממנו את פעילותו. לאור השליטה הגבוהה של מוזס גם בתכנים המערכתיים, סימן השאלה הוא האם החילוץ מצד בעלי ההון הביא לשינוי היחס כלפיהם בעיתון תוך הימנעות מביקורת.

היום (רביעי), יממה לאחר הגשת הבקשה מצד משפחת יודקובסקי לבית המשפט וחשיפת מצבו של מוזס, התקיימה ישיבה נוספת של אסיפת בעלי המניות של "ידיעות אחרונות" שדנה בסוגיות שעמדו על הפרק בחודשים האחרונים.

מוזס ואליהו לא מסרו תגובה. דוברו של תשובה סירב להגיב. מטעם דרהי נמסר: "אין תגובה".

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה