"הביקוש העולמי לגז בנפילה החדה בהיסטוריה": האזהרה של סוכנות האנרגיה הבינ"ל

בסוכנות האנרגיה העריכו כי הביקוש העולמי לגז צפוי להצטמצם השנה ב-4% - כמות של 150 מיליארד מ"ק (BCM) - כפול מסך הירידה לאחר המשבר הכלכלי הגדול שלפני עשור ■ מניות השותפות בתמר ובלווייתן נסחרות בירידות - רציו בנפילה דו יומית של 10%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת גז של מאגר תמר
אסדת גז של מאגר תמרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

הביקוש העולמי לגז טבעי צפוי לרשום את הנפילה השנתית החדה בהיסטוריה ב-2020, כך מעריכה סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) בדו"ח חדש שפירסמה היום (ד'). הסוכנות צופה כי הקיטון בביקושים צפוי להיות כפול ביחס לירידה שנרשמה לאחר משבר 2008. הקיטון נובע משילוב בין חורף חם בחצי הכדור הצפוני וההאטה בפעילות הכלכלנית בעקבות מגפת הקורונה.

ב-IEA ציינו כי הביקוש העולמי לגז צפוי לקטון השנה ב-4% - כמות של 150 מיליארד מ"ק (BCM). לפי הסוכנות, מתחילת החודש כל שוקי הגז הגדולים בעולם חווים ירידות חדות בביקושים. להערכת הסוכנות, השווקים הגדולים בעולם לגז - אירופה, צפון אמריקה ואסיה - צפויים בהמשך השנה להפחית עוד את הביקושים, והם יהוו כ-75% מסך הירידה הכוללת בביקושים ב-2020.

"עד כה, שוק הגז הטבעי הושפע במתינות בהשוואה לנפט או לפחם, אך הוא רחוק מלהיות חסין למשבר הנוכחי. הירידה הגדולה השנה מגלמת שינוי דרמטי בתנאים בענף, שהורגל לעלייה חזקה בביקושים", אמר מנכ"ל סוכנות האנרגיה הבינלאומית ד"ר פתיח בירול.

גז טבעי משמש כיום בעיקר לייצור חשמל, וחלקו בייצור העולמי גדל בהתמדה במטרה לצמצם השימוש בדלקים מזהמים יותר. ההאטה בעקבות משבר הקורונה הביאה לירידה חובקת עולם בביקושים ולהצטברות עודפי גז גדולים, בשעה שמקומות האחסון ממשיכים להצטמצם. התוצאה היא ירידה חדה במחירי הגז הטבעי בעולם - הן בחוזי הספוט (SPOT) והן בחוזים לטווחים ארוכים.

באירופה, שוק שהתאפיין במחירי גז של 10-6 דולרים ליחידת חום בעבר, צנח מחיר הגז הטבעי ל-1.5 דולרים (TTF). החוזים על הגז הטבעי ליולי נסחרים כעת במחיר של 1.6 דולרים. בארה"ב צנח מחיר הגז ל-1.7 דולרים (Henry Hub) - שפל של יותר מארבע שנים. ביפן, שבה נמכר בעבר גז ב-20-18 דולר ליחידת חום, ירד מחירו ל-3.4 דולרים בחוזים הארוכים, ול-2.5 דולרים בחוזי ספוט.

על רקע ירידת המחירים והצפי להמשך הקיטון בביקושים, תעשיית הגז והנפט ברחבי העולם מקצצת בהוצאות ודוחה השקעות חדשות - כשברקע עומד החשש כי יצרניות נפט וגז מפצלי שמן בארה"ב עשויות להגיע לפשיטות רגל.

בשוק נשמעו הערכות לפיהן הדחייה בביצוע פרויקטים תתרום לעלייה מחודשת במחיר הגז החל מ-2021. ואולם, ב-IEA לא צופים חזרה מהירה למצב שלפני המשבר. "הביקוש העולמי צפוי להתאושש בהדרגה בשנתיים הקרובות, אך זה לא אומר שהוא יחזור במהירות לעסקים כרגיל", הדגיש בירול. "למשבר הקורונה תהיה השפעה מתמשכת על ההתפתחויות בשוק - והוא יביא להאטה בשיעורי הצמיחה, תוך הגברת אי הוודאות".

צילום: Bloomberg

בסוכנות ציינו כי הגז המונזל (LNG) ימשיך בשנים הבאות להיות מקור האספקה והסחר העיקרי של גז טבעי. לפי הסוכנות, גל ההשקעה בפרויקטים של LNG ב-2018 וב-2019 הגדיל את כושר ההפקה של פרויקטי הנזלה בצפון אמריקה, אפריקה ורוסיה, כך שההאטה בצמיחה בביקושים בשנים הקרובות משולבת בהיצע נרחב של LNG. להערכת IEA, התוצאה תהיה עודף גז ומחירים נמוכים.

בדרך למחירי גז שליליים?

לפני כשבוע התריעו ב"בלומברג" מפני תרחיש שבו מחירי הגז יהפכו בקיץ לשליליים - בדומה למצב בשוק הנפט באפריל האחרון. בבלומברג הדגישו שבשונה משוק הנפט, בשוק הגז לא תהיה תגובה מתואמת של היצרנים, כך שהירידה "עשויה להיות עמוקה וארוכה יותר". התחזית של "בלומברג" הושמעה קודם לכן על ידי מורגן סנטלי, שצפה מחירי גז שליליים בקיץ באירופה.

נפילה חובקת עולם במחירי הגז לרמות שליליות עשויה להשליך גם על השוק המקומי. בין היתר היא עשויה לדחוף את חברת החשמל לייבא גז נוזלי (LNG) כתחליף לגז המקומי. מחירי גז שליליים עלולים גם להשפיע גם על חוזי היצוא למצרים וירדן - ככל שהפער בין מחירי הספוט לבין המחירים בחוזים היקרים עם ישראל גדל, כך הלחץ להקטנת הרכש גדל והתמריץ לקנות גז מהמאגרים בישראל יורד. זאת, למרות הגנות מסוימות באמצעות מחירי רצפה והתחייבויות רכש מינימלי (TOP).

מניות הגז בבורסה מגיבות לדו"ח ה-IEA בירידות. רציו יורדת 4.3% - ומשלימה צניחה דו-יומית של 10%. תמר פטרוליום מאבדת 3%. קבוצת דלק יורדת 2.6%. דלק קידוחים מאבדת 0.8%. ישראמקו יורדת 0.5%. מתחילת השנה נפלו מניות הגז בבורסה בכ-30% עד 70%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים