מחלה פתאומית: טייסי אל על חזרו לשבש את הטיסות

טייס שעתיד היה להטיס טיסת שכר ליוסטון הודיע ברגע האחרון על מחלה ■ הטיסה יצאה באיחור של שעה וחצי ■ הטייסים מפעילים לחץ על הנהלת החברה להחזיר לעבודה עשרות טייסים מצי ה-737, לאחר שהוצאו לחל"ת

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוסי אל על בנתב"ג
מטוסי אל על בנתב"גצילום: AP
יורם גביזון
יורם גביזון

יחסי העבודה באל על עלולים לחזור למסלול הבעייתי שאיפיין אותם לפני שנחתם הסכם העבודה עם טייסי החברה בנובמבר 2018. טיסת שכר של אל על ליוסטון נדחתה בשעה וחצי, לאחר שהקברניט הודיע ברגע האחרון שהוא חולה ואינו כשיר לטוס. החברה איתרה טייס חלופי והטיסה יצאה לפועל.

מחלתו הפתאומית של הטייס נובעת ככל הנראה מהמתח המצטבר בקרב טייסי החברה, בשל סירובה של הנהלת אל על להחזיר לעבודה עשרות טייסים מצי מטוסי ה-737 לעבודה - לאחר שהוצאו לחופשה ללא תשלום במארס 2020. הטייסים אף סובלים מירידה של עשרות אחוזים בשכרם.

הנהלת החברה סירבה גם לדרישת ועד הטייסים להסב עשרות טייסים מצי מטוסי ה-737 צרי הגוף לצי מטוסי הדרימליינר (787), שחזרו לעבודה סדירה ומבצעים טיסות מטען - בעיקר לסין, מערב אירופה וארה"ב.

מניית אל על

ההרעה המסתמנת ביחסי העבודה בין טייסי אל על להנהלת החברה נובע משני אירועים: הבחירות הצפויות לוועד טייסי החברה בסוף יוני 2020, שבהם יתמודדו היו"ר המכהן רן אלקבץ וניר ראובני, שמזוהה עם הקו המיליטנטי של טייסי החברה.

גורם נוסף שמשפיע על יחסי העבודה הוא מתווה הסיוע לאל על, שהוצג שלשום על ידי משרד האוצר. המתווה עשוי בסבירות גבוהה להפוך את המדינה לבעלת השליטה באל על. אם יתממש תרחיש זה, יקטן דרמטית הסיכוי שטייסי החברה יקבלו הקצאת אופציות בתמורה להסכמתם לקיצוצי שכר מסיביים, כחלק מתוכנית ההתייעלות של החברה.

משרד האוצר התנה את הסכמתו לתת ערבות של 75% להלוואה של 250 מיליון דולר לאל על והשקעה של 150 מיליון דולר במניותיה של החברה, בחתימה על הסכמי עבודה קיבוציים שישקפו את תוכנית ההתייעלות - שתכלול פיטורים של 2,000 עובדים, ובהם ככל הנראה 150 מ-600 טייסי החברה, וקיצוץ בשכר של הטייסים הנותרים.

טייסי אל על טוענים שאין זה סביר להטיל עליהם את עיקר העול של תוכנית ההתייעלות מבלי להבטיח בתמורה הטבה, כמו אופציות למניות, כדי ליהנות מפירות ההתייעלות והבראת החברה. בתגובתם מסרו: "תמוה שהנהלת החברה שוב תוקפת את עובדיה ומאשימה אותם בכישלונה. מפרוץ המשבר הוטסו מאות טיסות על ידי טייסי אל על, העושים לילות כימים על מנת להבטיח את עתידה של החברה".

עוד מסרו: "הפעלת הטיסות ברובה נעשתה בניגוד להסכם, חברת אל על אינה מציבה כוננים לטיסות ובכל מקרה של טייס חולה, נאלץ הוועד להקפיץ טייס מביתו ומבלי כל הכנה מוקדמת. מכיוון שהחוק לא מאפשר להציב טייסים שאינם כוננים לטיסות שאורכות פחות מ-10 שעות - ייתכנו אירועים נדירים שבהם טיסות נדחות. במבחן המציאות, מרגע פרוץ המשבר נרתמו הטייסים למאמץ של החברה, בתנאים לא תנאים. בפועל, לוח הטיסות גדול על מצבת הטייסים, והחברה מסרבת להרחיב אותה. אנו מציעים להנהלת החברה להמנע מקרבות עם עובדיה, ולפעול על מנת להציל את החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה