לקראת מיזוג: פנינסולה במגעים לרכישת תיק היהלומנים של אגוד

בסוף השבוע הודיעה חברת האשראי החוץ־בנקאי פנינסולה כי היא נמצאת לקראת רכישת תיק האשראי הבנקאי לענף היהלומים של אגוד ■ היקף התיק הנוכחי הוא כ-350 מיליון שקל ■ מכירת התיק היא אחד החסמים האחרונים לקראת מיזוג של הבנקים מזרחי טפחות ואגוד

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני
מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

גוברים הסיכויים להסרת המכשול האחרון להשלמת העסקה למיזוג בנק אגוד עם בנק מזרחי טפחות. זאת לאחר שבסוף השבוע הודיעה חברת האשראי החוץ־בנקאית פנינסולה, שבשליטת מיטב דש, כי היא מצויה במו"מ מתקדם לרכישת תיק האשראי הבנקאי לענף היהלומים של בנק אגוד.

מכירת תיק היהלומים של אגוד נקבעה על ידי הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, כתנאי הכרחי להשלמת המיזוג בין הבנקים. ברשות התחרות קבעו כי כיוון שמזרחי־אגוד הממוזג היה מחזיק בכ-40% מהאשראי לענף היהלומים, הדבר היה פוגע בתחרות וכי על הבנקים המתמזגים לדאוג למכירת תיק זה. רשות התחרות דרשה כי המכירה תתבצע לגוף שיתחייב להמשיך לפעול בתחום היהלומים - וכן שיתקשר עם בנק מתפעל שיתפעל את האשראי ליהלומנים.

התקשו למצוא רוכש לתיק היהלומים

התפשטות נגיף הקורונה הביאה לפגיעה קשה בפעילות היהלומנים - שהכנסותיהם נפגעו בכ-80%. זאת, לצד חוסר התלהבות של הבנקים מהרחבת הפעילות בענף היהלומים, והסטת משאבים לעניינים אחרים - הביאו לכך שאגוד ומזרחי טפחות התקשו למצוא רוכשים לתיק זה, גם במחיר המגלם הנחה של עשרות אחוזים לעומת השווי החשבונאי של התיק בספרי אגוד.

העיכוב במציאת רוכש לתיק היהלומים אילץ את מזרחי טפחות ואת בעלי השליטה באגוד להגיש בחודש שעבר ערר לבית הדין להגבלים. הערר הוגש כדי שיאפשרו להם להשלים את המיזוג עוד לפני השלמת מכירת תיק האשראי, צעד שרשות התחרות מתנגדת לו.

לאחר פירעונות של חלק מהאשראי על ידי יהלומנים שצמצמו את פעילותם בחודשים האחרונים, היקף התיק הנוכחי הוא 100 מיליון דולר (350 מיליון שקל), וזאת מתוך סך מסגרות האשראי של אגוד ליהלומנים. בפנינסולה בשלב זה לא פרטו מה יהיה גובה ההנחה שלפיו יירכש התיק, אך אכן תהיה הנחה זו שמוערכת ב-10–20 מיליון דולר, כך שפנינסולה תוכל להכיר ברווח הון בעקבות הרכישה.

לאחר שייחתם בין הצדדים הסכם מחייב למכירת תיק היהלומים; תושלם הצעת רכש לבעלי מניות מקרב הציבור של אגוד; ויגיעו להבנות לגבי גובה הפיצויים לעובדי אגוד שיפוטרו (400–600 עובדים) - תושלם עסקת המיזוג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"