תשובה תחת לחץ: מתכוון למכור את תחנות הכוח באשקלון ושורק ב-367 מיליון שקל

דלק ישראל חתמה על מזכר הבנות עם רפק אנרגיה למכירת תחנות הכוח ■ הצדדים פועלים לחתימה על חוזה מחייב תוך 30 יום ■ דלק נדרשת להצטייד במזומנים כדי לפרוע את חובותיה הגדולים - כ-2 מיליארד שקל עד לסוף השנה, ועוד 1.7 מיליארד שקל ב-2021

ערן אזרן
ערן אזרן
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, ממשיכה לממש את נכסי דלק ישראל, במטרה לפרוע חובות בנקאיים בסכום של כ-900-800 מיליון שקל. דלק דיווחה כי חתמה עם רפק אנרגיה מזכר הבנות לרכישת תחנות הכוח באשקלון ושורק תמורת 367 מיליון שקל.

רפק אנרגיה היא חברה בת (50%) פרטית של רפק תקשורת ותשתיות הציבורית. החברה מוחזקת בחלקים שווים עם קרן התשתיות ג'נרישיין קפיטל של יוסי זינגר וארז בלשה. רפק אנרגיה ודלק ישראל פועלות לחתימה על חוזה מחייב תוך 30 יום – תקופה שבה תינתן לרפק בלעדיות, ובה תוכל לצרף שותפים פיננסים.

רפק תשלם כ-307.5 מיליון שקל מתוך התמורה במועד השלמת העסקה, והיתרה בסך כ-60 מיליון שקל תשולם בתום שנה ממועד ההשלמה. התמורה הנדחית תישא ריבית שנתית בשיעור של 2% ותהיה צמוד למדד. במועד החתימה על החוזה המפורט, ישולם למוכרת מקדמה על חשבון התמורה, בסך 10 מיליון שקל.

מניית דלק קבוצה
מניית רפק אנרגיה

תמורת המכירה נמוכה ביחס למחיר ההתחלתי שביקשה דלק, 450 מיליון שקל. המחיר הנמוך נובע מכך שדלק מבצעת את המכירות תחת לחץ, במטרה שתוכל להצטייד במזומנים לפירעון חובותיה הגדולים – כ-2 מיליארד שקל עד סוף השנה, ועוד 1.7 מיליארד שקל ב-2021. ב-2018 מכרה קבוצת דלק את התחנות לחברה הבת דלק ישראל תמורת כחצי מיליארד שקל.

חנת הכוח שורק (IPP שורק) הינה תחנת כח במחזור משולב, הממוקמת בשטח מתקן התפלה שורק 1. התחנה בעלת הספק מותקן של 140 מגה ואט לשעה והיא מופעלת במודל BOT על פיו היא תימסר למדינה ב-2037. כמחצית מהתפוקה של התחנה מיועדת לצרכי מתקן ההתפלה, והיתרה נמכרת ללקוחות פרטיים ומינהל מערכת החשמל.

תחנת הכוח באשקלון (IPP אשקלון) פועלת בטכנולוגיה של קוגנרציה. התחנה ממוקמת בשטח מתקן התפלה אשקלון והיא בעלת הספק מותקן של 87 מגה ואט לשעה. התחנה מופעלת במודל BOT על פיו היא תימסר למדינה ב-2027. רוב התפוקה של התחנה מיועד לצרכי מתקן ההתפלה באשקלון, והיתרה נמכרת ללקוחות פרטיים ומנהל המערכת.

לאחר השלמת רכישת התחנות רפק אנרגיה תחזיק בחמש תחנות כח פעילות, בהספק כולל של כ-1 ג'יגה ואט. במקביל, רפק אנרגיה מתמודדת במכרז השני של חברת החשמל על תחנת הכח רמת חובב, וכן פועלת לסגירה פיננסית להקמת תחנת כוח חדשה של כ-200 מגה ואט נוספים באתר ייצור החשמל אלון תבור באמצעות קבוצת MRC.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות