קבוצת דלק: הבנקים הסכימו להקפאת מצב – בתמורה למכירת דלק ישראל ופירעון החובות

ההסכמות כפופות לאישור ועדות האשראי של הבנקים ■ דלק התחייבה בפני הבנקים כי 75%-50% מהתמורה ממכירת תמלוגי כריש-תנין, שטרם הושלמה, וגיוסי ההון, ישמשו לפירעון החוב הבנקאי ■ דלק נדרשת לפרוע עד לסוף השנה חובות בכ-2 מיליארד שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר
ערן אזרן
ערן אזרן

מניית קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, עולה בכ-6.5%, והקבוצה דיווחה כי גיבשה מסמך להקפאת מצב (Stand still) עם הבנקים המלווים, שלהם היא חייבת כ-1.5 מיליארד שקל. המסמך נוגע ברובו לאשראי המובטח בשעבוד יחידות ההשתתפות של החברה הבת, דלק קידוחים. ההסכמות כפופות לאישור ועדות האשראי של הבנקים.

דלק חייבת כ-1.5 מיליארד שקל לבנקים הפועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט ונמורה היפני, ויש לה חוב נוסף של כחצי מיליארד שקל לבנק BNP, שאינו חלק מההסדר (הבנק מחזיק בשעבוד על מניות החברה הבת איתקה). לפי המתווה, לבנקים ישועבדו מלוא המניות של דלק ישראל (פרו ראטה, בהתאם ליתרת האשראי של כל בנק מול החברות), בנוסף למניות דלק קידוחים המשועבדות להם.

מניית קבוצת דלק

בתקופת ההקפאה הבנקים לא ידרשו תוספת ביטחונות, לא יעמידו את האשראי שנתנו לדלק לפירעון מיידי ולא יממשו יחידות השתתפות של דלק קידוחים – וזאת חרף הזכות העומדת להם. דלק מצידה תפעל למכירת דלק ישראל, כאשר התמורה - כמו גם התמורה ממכירת תמלוגי כריש-תנין ומגיוסי ההון שתשלים החברה (עד 75% מהתמורות) - ישמשו לפירעון ההלוואות לבנקים.

הבנקים הסכימו כי חלק מהתמורה תשמש לפירעון חובותיה של דלק ישראל – כך שלא ברור עדיין מה תהיה התמורה העודפת שאותה דלק ישראל תוכל לחלק כדיווידנד לקבוצת דלק. אם דלק לא תמכור את דלק ישראל עד לתום תקופת ההקפאה, הבנקים יהיו רשאים לפעול למימוש השעבוד על דלק ישראל. תקופת הקפאת המצב נקבע עד סוף ספטמבר 2020 עם אפשרות להארכה בחודש נוסף בתנאים מסוימים.

בד בבד עם פירעון החובות לבנקים, ובהתאם למתווה לחיזוק הביטחונות שגובש עם מחזיקי האג"ח, ישוחררו יחידות דלק קידוחים המשועבדות לבנקים ויועברו כשעבוד למחזיקי האג"ח. מדובר ב-40% מיחידות ההשתתפות של דלק קידוחים. המתווה כפוף לאישור מחזיקי האג"ח, שאמורים להצביע עליו בקרוב. דלק חייבת למחזיקים כ-6 מיליארד שקל.

דלק, שדחתה את פרסום הדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון לסוף יוני, נדרשת לפרוע עד סוף 2020 כ-2 מיליארד שקל, תשלומי קרן וריבית לבנקים ולמחזיקי האג"ח. ב-2021 החברה נדרשת לפרוע חובות נוספים בסכום של כ-1.7 מיליארד שקל. כדי לעמוד בתשלומים, דלק מבצעת סדרה של מימושים וגיוס הון – בין היתר מכירת תמלוגי כריש-תנין בכ-320 מיליון שקל ומכירת נכסי דלק ישראל – שחלקם יממשו לפירעון החובות של דלק ישראל, וחלקם יועלו כדיווידנד לקבוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא