חברת החשמל תתחרה בלווייתן ותמר: תמכור גז לתעשייה ב-3.5 דולרים

רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה פירסמה קול קורא לבחירת גוף שירכוש את עודפי הגז הטבעי הנוזלי הזול שרכשה באחרונה החברה, וימכור אותם לצרכני התעשייה והחלוקה ■ כ-25% מסך הכמות שרכשה חברת החשמל לא ינוצלו – ויימכרו

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: Marc Israel Sellem / POOL New
ערן אזרן
ערן אזרן

עודפי הגז הגדולים בעולם ובישראל מעמיקים את התחרות – ולוחצים מטה את המחירים. רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה פירסמה אמש (ראשון) קול קורא לבחירת גוף שירכוש את עודפי הגז הטבעי הנוזלי (גט"ן, LNG) הזול שרכשה באחרונה חברת החשמל, וימכור אותם לצרכני התעשייה והחלוקה. בכך תהפוך חברת החשמל למתחרה ישירה של ספקי הגז בישראל – מאגרי לווייתן ותמר.

חברת החשמל רכשה באחרונה תשעה מטעני גז נוזלי, במטרה לשמור על רציפות תפקודית באספקת החשמל ויצירת יתירות כחלק מהיערכות לשעת חירום. הגז נרכש במחיר ממוצע של כ-3 דולרים ליחידת חום - הנמוך בכ–50% ביחס למחיר הגז שרוכשת חברת החשמל מתמר (6.2 דולרים) ובכ–40% ביחס למחיר הגז שהחברה רוכשת מלווייתן (4.78 דולרים). מחיר הגז הנוזלי, בתוספת עלויות תפעול (גיזוז), מסתכם בפחות מ-3.5 דולרים ליחידת חום.

כ-25% מסך הכמות שרכשה חברת החשמל לא ינוצלו על ידי משק החשמל, ולכן החליטה הרשות לייעד את עודפי ה-LNG לצרכני הגז בסקטור התעשייה המחוברים למערכת ההולכה, וכן לצרכני הגז הטבעי ברשת החלוקה. זאת על מנת שצרכני התעשייה והחלוקה ייהנו מרכישת גז טבעי במחיר נמוך מהמחיר הממוצע שלו בישראל.

תחנת הכוח בחדרה. השינוי צפוי לעודד צריכת חשמל בשעות האורצילום: מוטי מילרוד

הגוף שייבחר במסגרת הקול הקורא יידרש למכור ולשווק את עודפי הגט"ן שרכש מחברת החשמל לצרכני גז טבעי בתעשייה וברשת החלוקה. כמו כן, בקול הקורא מוגדרים התנאים למימוש הזכאות, תקופת ההתקשרות והתנאים המסחריים להתקשרות. בד בבד, פורסם לשמיעת עמדת הציבור אישור מנהל רשות הגז הטבעי לחברת החשמל למכור ולשווק גז טבעי, המאשר לחברת החשמל למכור את עודפי הגט"ן למי שיזכה בהתאם להוראות קול קורא.

חברת החשמל צורכת את הגז הנוזלי (LNG) באמצעות מצוף ימי הממוקם במרחק 10 ק"מ מהחוף, מול חדרה. המצוף הוקם ב–2013 בעלות של חצי מיליארד שקל, והוא מאפשר לגוון את המקורות לאספקת גז למדינה. בפועל, הוא יכול לספק כשליש מהצריכה השנתית של גז בישראל. עם הגעת המשלוח, המצוף מועלה ומתחבר לאונייה. לאחר סיום החיבור מתבצע תהליך גיזוז שבמהלכו מחומם ה–LNG והופך ממצב צבירה נוזלי לגז. משם, הגז מוזרם למערכת ההולכה הארצית.

משבר הקורונה הביא לירידת מחירים חובקת עולם בתחום הגז. מחירי הגז בחוזי ספוט באירופה צללו באחרונה לשפל — שמגחיך את תעריפי הגז שמשלמים בישראל. כך, למשל, בהולנד, החוזים העתידיים על הגז ליוני נסחרים כעת במחיר של 1.2 דולר ליחידת חום; בבריטניה צלל מחיר הגז ל–1.3 דולר ליחידת חום בלבד; בארה"ב, מחירי הגז ממשיכים לגרד את התחתית — 1.7 דולר בהנרי האב (Henry Hub). כלומר, מחירי הגז בעולם נמוכים ב–70%–80% ממחיר הגז בחוזה הראשי של חברת החשמל עם תמר.

אסדת הקידוח תמר, ב-2015צילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד