המשרד להגנת הסביבה יקנוס את נובל אנרג'י בשל עיכוב הליך הניטור

לטענת המשרד, נובל הפרה את היתר הפליטה לאסדת לווייתן, כאשר עיכבה את הליך החיבור הדיגיטלי של מערכות הניטור הרציף באסדה ■ נובל: מיום שהחלה הפקת הגז לא אירע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי

ערן אזרן
ערן אזרן
לוויתן. אסדת הטיפול בגז כפי שצולמה מחוף קיסריה
אסדת הטיפול בגז כפי שצולמה מחוף קיסריהצילום: JACK GUEZ / AFP
ערן אזרן
ערן אזרן

המשרד להגנת הסביבה מתכוון לקנוס את נובל אנרג'י. לטענת המשרד, נובל הפרה את היתר הפליטה לאסדת לווייתן, כאשר עיכבה את הליך החיבור הדיגיטלי של מערכות הניטור הרציף באסדה למשרד. רק באחרונה החל המשרד לקבל את הנתונים, שחוברו למערך הנתונים הארצי, אך נובל לא מילאה אחר ההוראות במועד. המשרד הודיע לנובל על המהלך הצפוי.

במסגרת היתר הפליטה לאוויר, נובל נדרשה להתקין מערכות לניטור רציף ובקרה על פליטות מזהמים לאוויר בארובות וכן בלפידי האסדה. בהמשך להתקנת מערכות אלו, נובל נדרשה לחבר את הנתונים למערכות בסיס הנתונים הארצי של המשרד, על-מנת להבטיח העברת נתונים ולאפשר למשרד פיקוח מיטבי בזמן אמת ובאופן שוטף.

אולם, לפי טענת המשרד, נובל לא מילאה אחר הוראות אלו במועדים שקיבלה, ובכך עיכבה את הליך החיבור הנתונים לצפייה רציפה של המשרד. רק לאחרונה, החל המשרד לקבל נתונים אלו לצורך פיקוח. המשרד להגנת הסביבה הודיע למנהלי החברה על כוונתו לנקוט הליכי אכיפה בנוגע להפרות בהיתר הפליטה של אסדת לווייתן והוראות החוק - בכך שלא נמסרו נתוני הניטור באופן שהמשרד דרש.

תקלה קודמת באסדת לווייתן, צילום מסך מטה המאבק נגד האסדה

היתר הפליטה של אסדת לווייתן, הממוקמת כ-10 ק"מ מהחוף, ניתן לנובל ב-6 בנובמבר 2019. הפרות החברה, כפי שהודיע לה המשרד, כוללות בין היתר: עיכוב בהעברת נתוני מצלמת הווידיאו באופן רציף לאתר אינטרנט ייעודי, ועיכוב בחיבור נתוני הניטור הרציף של הפרמטרים המנוטרים בלפידים לבסיס נתונים ארצי.

"המשרד רואה הפרות אלו בחומרה ומדגיש כי אי-קיום הוראות אלו מהווה הפרה של תנאי היתר הפליטה. הוא פוגע ביכולת המשרד לערוך בקרה ופיקוח יעיל על פליטות מזהמים לאוויר דרך הארובות והלפידים באסדה כדי לקבל תמונת מצב בזמן אמת על ההשפעה של פעילות האסדה על הסביבה", נמסר.

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי עוד מאז תחילת ההפעלה המסחרית של אסדת לווייתן ב-12 ינואר 2020, התרחשו תקלות שלוו בהפעלת לפיד תכופה. המשרד להגנת הסביבה בודק במהלך כל אירוע מסוג זה אם נשקפת לציבור סכנה - ובאף מקרה לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור באזור החוף. יחד עם זאת, המשרד מבצע בדיקה של עמידת החברה בהיתרי הפליטה, בסיומה יקבל החלטה ויפרסם אותה לציבור. כדי שלא לפגוע בהליך, המשרד מנוע מלפרסם פרטים נוספים בשלב זה על הליכי אכיפה ובדיקה נוספים.

נובל מסרה בתגובה: "לאורך העבודות על פיתוח לווייתן ומיום שהחלה הפקת הגז הטבעי, לא ארע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי. נובל מחויבת ועומדת בכל דין ובכל דרישות ההיתרים השונים שהוענקו לה על ידי המשרד להגנת הסביבה. אנחנו לומדים את המכתב שנשלח על ידי המשרד ושוקלים את צעדינו להמשך. אנחנו ממשיכים להתמקד באספקה בטוחה ואמינה של גז טבעי נקי לשוק המקומי והאזורי".

יוני ספיר, יו"ר עמותת שומרי הבית" מסר בתגובה: "אנו מברכים על מהלך האכיפה של המשרד להגנת הסביבה. יש לטפל ביד קשה במזהמים. יחד עם זאת, הודעת המשרד עמומה ולא מפורשת - האם מדובר בהשתת סנקציה פלילית כנגד מנהלי החברה? האם מדובר בקנס? אם כן, מה היקפו? האם מדובר בהשבתת האסדה עד למילוי הוראה מסוימת?

"הציבור, למוד ניסיון מר מול חברות הגז, דורש שקיפות מוחלטת. לצערי, אך למחרת אירוע הדלקת הלפיד במוצ"ש האחרון, קיבלנו את הודעת מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה כי בקשתנו לחשיפת תחקירי אירועי הלפיד תידחה ב- 60 יום נוספים, כך שנקבל התייחסות לבקשה פשוטה זו ביחס לנתונים שנמצאים בידי המשרד, רק בחלוף כחצי שנה ממועד הגשתה. לזה איננו קוראים שקיפות. מחד, אנו מחזקים את ידי המשרד כשהוא פועל נכונה. מאידך, אנו מצפים לראות מהלכים אמיצים, נחושים ושקופים, לרווחת הציבור הישראלי כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"