דרישה ממנדלבליט: פתח בחקירה נגד בכירי בנק הפועלים לשעבר

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי פנו במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולמפקח על הבנקים החדש, יאיר אבידן: "שלטונות החוק בארה"ב מיצו מבחינתם את ההליך נגד הבנק — אך לא את הדין עם יחידים המעורבים בפרשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציון קינן
ציון קינןצילום: מוטי מילרוד

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי פנו בשבוע שעבר למפקח על הבנקים החדש, יאיר אבידן, וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנק הפועלים בפרשת הסיוע בהעלמות המס בארה"ב. כן דורשים הארגונים להרחיק את המעורבים בפרשה ממערכת הבנקאות בישראל.

מדובר בפרשה שבגינה הפועלים שילם קנס עצום והגבוה במערכת הבנקאות בסך 3 מיליארד שקל, ובנוסף הבנק נשא בהוצאות של יותר ממיליארד שקל לעורכי דין, ליועצים משפטיים ולאחרים. הפרשה, שהסתיימה בארה"ב ושווייץ לפני שלושה שבועות, עלתה לבנק בסך הכל 4.5 מיליארד שקל.

יאיר סרוסי, יו"ר פרייטק צילום: תומר אפלבאום

המנכ"לים של הבנק בשנות החקירה הרלוונטיות היו אלי יונס, צביקה זיו, ציון קינן ואריק פינטו. החקירה הסתיימה כשדב קוטלר מכהן כמנכ"ל הפועלים. היו"רים של הבנק בשנות החקירה הרלוונטיות היו שלמה נחמה, יאיר סרוסי וכעת עודד ערן.

"שלטונות החוק של ארה"ב מיצו, מבחינתם, את הדין (אזרחי ופלילי) עם הבנק כתאגיד, ככל שהבנק יעמוד בתנאי ההסכם שנחתם עמם למשך שלוש השנים הבאות. שלטונות החוק של ארה"ב לא מיצו ביודעין את הדין עם יחידים המעורבים בפרשה", כותבים במכתב לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, והראל פרימק, יו"ר משותף של צדק פיננסי.

אריק פינטו, יועץ לקרןצילום: ניר קידר

הם מוסיפים ומציינים כי "נגד התאגיד הוגשו בישראל הליכים אזרחיים של תביעה ייצוגית סמוך לאחר פרסום ההחלטה הסופית של הרשויות האמריקאיות. נגד יחידים הוגשו בישראל הליכים אזרחיים של בקשה לגילוי מסמכים טרם תביעה נגזרת".

"פגיעה ברגולטור וברשויות האכיפה"

דויטש ופרימק מציינים עוד כי "עולה הצורך הברור הן לחקירה פלילית של יחידים הקשורים בפרשה הן לחקירה פלילית של התאגיד. היעדר תגובה הולמת לפרשה זו, בדומה להתנהלות הרשויות בפרשות של בנק לאומי ובנק מזרחי טפחות, תפגע באורח אנוש ביכולת ההרתעה של הפיקוח על הבנקים ורשויות האכיפה בישראל, ותשליך על מקרים נוספים בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד