רשות החדשנות תממן פיתוח טכנולוגיות להגנה מזיהומי מזיקים ב-25 מיליון שקל

המימון ניתן לקבוצה של תשע חברות תעשייתיות ושמונה מוסדות אקדמיים, שייפתחו טכנולוגיה להגנה על שתילים מפני מזיקים ומחוללי מחלות בקרקע - שמקטינים את היבול החקלאי עד 50%

יורם גביזון
יורם גביזון
שדה עגבניות
שדה עגבניותצילום: TOM.RUETHAI / Shutterstock.com
יורם גביזון
יורם גביזון

ועדת המחקר לתשתיות טכנולוגיות ברשות החדשנות אישרה תקציב של 25 מיליון שקל לשנה וחצי הקרובות, לקבוצה של תשע חברות תעשייתיות ושמונה מוסדות אקדמיים, שיפתחו טכנולוגיה להגנה על שתילים מפני זיהומי מזיקים ומחלות בקרקע. הרשות צפויה לאשר ב-2021 סכום דומה עבור השלמת הפרויקט.

קבוצת החברות מתכננת לפתח חיץ אקטיבי בין הגידולים לקרקע, באמצעות בד לא ארוג וניתן למיחזור שספוג בחומר פעיל בין שורשי השתיל לקרקע, שישלב טכנולוגיות לשחרור משופעל ומבוקר של חומרים פעילים מוכרים לבקרת פגעים בסביבת חומרי הריבוי - מהמשתלה ועד לשלב ההתבססות בשדה. פגעים אלה כוללים וירוסים, פטריות, עובשים ומיקרואורגניזמים, שמועברים דרך הקרקע באמצעות חרקים כמו כנימות ואקריות - שמקטינים את היבול החקלאי עד 50%.

קבוצת הפיתוח כוללת את החברות התעשייתיות חישתיל, יח"מ, משתלת כהן, תמה, לוקסמבורג, כרמל אולפינים מקבוצת בזן, אבגול, קל קר עין כרמל, מפל, פוליגרין ו-HZPC ההולנדי, וכן קבוצות אקדמיה ממכון וולקני, אוניברסיטת בר-אילן, הטכניון והאוניברסיטה העברית.

מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרוןצילום: עופר וקנין

ברשות החדשנות מקווים כי הטכנולוגיה החדשה שתפותח תהיה חלופה אפקטיבית וידידותית יותר לסביבה בהשוואה לריסוס חומרי הדברה. פתרון זה אינו כרוך בשחרור חומר פעיל בכמויות גדולות לקרקע.

טכנולוגיה זו עשויה להביא לגידול ביבולים ולהגדלת היקף היצוא, צמצום השטח הנדרש לגידול כמות נתונה של תוצרת, ירידה בעלויות הייצור ושיפור ברווחיות של החקלאים, ולשיפור באיכות התוצרת - ובכך תשפיע על הוזלת המחיר לצרכן.

חברת חישתיל, שמייצרת 50 מיליון שתילי עגבניות בשנה במחיר ממוצע של דולר לשתיל, סובלת מפגיעה ישירה של 10% בשתילים בתהליך הריסוס הקיים. ברשות החדשנות מעריכים כי הנזק העולמי הכולל ליבולי עגבניות כתוצאה מקיומן של זיהומי מזיקים ומחלות בקרקע מגיע ל-575 מיליון דולר בשנה, אשר מורכב מהנזק שגורם תהליך הריסוס לשתילים, והנזק הישיר ליבול כתוצאה מפגיעת מזיקים. הנזק לפקעות ליבולי תפוחי אדמה בעולם כולו מפגיעת מזיקים ומחלות קרקע מגיע ל-3 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב