"החברות שיצליחו יהיו אלה שלא יחמיצו את המשבר כהזדמנות ללמוד, להעז ולהשתנות"

רם גב, משנה למנכ"ל בנק הפועלים: "הורדתו של שיעור האבטלה צריכה להיות יעד מרכזי למדיניות הכלכלית"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם גב
רם גבצילום: אורטל מוטאי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

"כדי להשתקם ממשבר הקורונה, חברות יידרשו להיות גמישות, נועזות ולשנות את עצמן". כך אמר היום (רביעי) רם גב, משנה למנכ"ל, הממונה על החטיבה הפיננסית ו-CFO בבנק הפועלים, בוועידה הווירטואלית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים.

לדברי גב, "כלכלה ושווקים דומים לשילוב של פיזיקה ופסיכולוגיה. גם בכלכלה, כמו בפיזיקה, יש מומנטום. עד המשבר היינו במומנטום מתמשך של צמיחה, והגענו לתעסוקה מלאה. המשבר הוא אירוע אקסוגני שקטע את המומנטום. במצב כזה, המומנטום עלול להתהפך ולהכניס אותנו למעגל קסמים שלילי".

>> צפו בוועידה

גב הסביר כי "המפתח לחזרה למסלול של צמיחה הוא לבנות את העקומה הכלכלית עכשיו – לבנות ולא להשטיח. אם נחכה, העקומה עלולה להפוך לקו ישר. בכלכלה יש תופעה של זיכרון שנקראת היסטרזיס - כשאנו חווים אירוע שלילי, וחלק ממנו ממשיך אתנו קדימה ועלול ליצור השפעה ארוכת טווח על הכלכלה. צריך להכיר את האפקט הזה ולצמצמו".

לטענתו של גב, "הדרך לבניית העקומה הכלכלית היא דו-ראשית. יש להוסיף ודאות וביטחון בכלכלה, ולהחזיר את הסנטימנט החיובי. בהקשר הזה, בנק ישראל היה בשיא המשבר פרואקטיבי וקשוב. בנוסף, צריך להיות גמישים ולא מקובעים. אין לי ספק שהחברות שיצליחו יהיו אלה שלא יחמיצו את המשבר כהזדמנות ללמוד, להעז ולהשתנות".

גב אמר כי משבר הקורונה הוא "מצב ייחודי ותקדימי, שדורש תגובה לא שגרתית. מלות המפתח, לראייתנו, הן מהירות ועוצמה. כשרואים שריפה מתפשטת בשדה קוצים, לא חוסכים במים. ואכן, ממשלות ובנקים מרכזיים הגיבו בעוצמה. ראינו שממשלות הגיבו בין השאר באמצעות תוכניות של מתן ערבויות. שיעור ערבות גבוה מזה שהעמידה ישראל, 15%, היה מגביר את האפקטיביות של הכלי הזה. לרשת שהמדינה פורשׂת יש תפקיד קריטי בהתמודדות עם המשבר. המגזר הפרטי והבנקים אינם יכולים לקחת על עצמם לבדם את ההכלה של האירוע.

עסק בימי הקורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

"מערכת בנקאות יציבה כמו בישראל היא נכס אסטרטגי. המערכת היתה היחידה שהמשיכה להעמיד אשראי ואף הגדילה את האשראי במיליארדי שקלים, כדי לספק נזילות וחמצן הכרחי לפעילות המשק. במארס הגופים החוץ בנקאיים בחרו לא להעמיד אשראי, ואילו הבנקים הגדילו את האשראי לציבור. כמו כן, ניתן שירות רציף לציבור".

מדבריו של גב ניתן להבין כי התרחישים בנוגע להמשך הדרך עדיין רבים. "אנו מזהים חמישה ממדים שישפיעו על המצב: הממד הרפואי; שוקי ההון; הממד הכלכלי – האבטלה והתוצר; המדד החברתי; והממד הגיאו-פוליטי", הוא אמר, "אסטרטגיית יציאה מהירה תסייע לעסקים טובים שרמת המינוף שלהם סבירה - לצלוח את המשבר. רוב העסקים יצלחו את המשבר, אם הוא לא יתמשך. עם זאת, שיעור העסקים שייקלעו לקשיים יהיה גבוה מהרגיל. כמו כן, יהיו ענפים שההתאוששות שלהם תהיה מאוחרת יותר. החובות הממשלתיים יזנקו, ויהיו וקטורים שיתמכו בהעלאת מסים, גם אם לא בטווח הקצר. שיעור האבטלה חשוב, והורדתו צריכה להיות יעד מרכזי למדיניות הכלכלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי