מנהל רשות המסים: אנחנו מתנהלים באגרסיביות מול מי שרואה בקורונה הזדמנות להתחכם

ערן יעקב: "אין לי בשורה למי שמצפים למבצעי מס" ■ "אנו מתנהלים ברגישות רבה מול האנשים והעסקים שנפגעו במשבר" ■ "ייתכן שהממשלה תצטרך להימנע מהעלאת מסים" ■ יעקב אמר את הדברים בוועידה הווירטואלית של TheMarker ובנק הפועלים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן יעקב
מנכל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ייתכן שהממשלה תידרש לעודד את הציבור לצרוך ולהניע את גלגלי המשק בתקופה שאחרי משבר, ולהימנע מהעלאות מסים – כך אמר היום (רביעי) מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בוועידה הווירטואלית "איך מחזירים את המשק לשגרה?" שערך TheMarker בשיתוף בנק הפועלים. יעקב שוחח עם איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker. הוועידה שודרה באתר TheMarker, בפייסבוק וביוטיוב.

עם זאת, לדברי יעקב, אין לו בשורה בעבור מי שממתינים למבצעי מס שהממשלה עשויה לערוך בעקבות המשבר, כדי לאושש את גביית המסים. במשרד האוצר צופים כי גביית המסים תצלול השנה בחדות – בכ-5% מהתמ"ג, כלומר יותר מ-65 מיליארד שקל.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

משרד האוצר הצהיר שישקיע 100 מיליארד שקל כדי להציל את הכלכלה ולהחזיר אנשים לעבודה. כמה בפועל יצא מהסכום הזה, כמה עוד ייצא, ואיך נחזיר את הכסף הזה? הרי בסופו של דבר זה כסף של הציבור, שרשות המסים תגבה בחזרה.

"על רשות המסים הוטל להגיש סיוע לעסקים ולעצמאים בכמעט 10 מיליארד שקל", אמר יעקב. "עובדי הרשות עשו באמת לילות כימים כדי לעשות את מה שהוטל עלינו. אני יכול לבשר שיותר מ-225 אלף איש קיבלו את הפעימה הראשונה של המענק לעצמאים, וכ-300 אלף קיבלו את הפעימה השנייה. זה אומר שאנחנו מתחילים להתקרב למיצוי הפוטנציאל למי שנפגעו. הפוטנציאל הוא למענקים בסך 2.8 מיליארד שקל בפעימה השנייה ועוד מיליארד שקל בפעימה הראשונה. ישנו גם מענק נוסף לעסקים, עד 400 אלף שקל לעסק. אפשר כבר להגיש בקשה לקבל את המענק הזה, והוא יסתכם כבר ב-5.2 מיליארד שקל. המענק נועד לעסקים עם מחזור של 300 אלף שקל עד 20 מיליון שקל בשנה - ול-98.5% מהעסקים בישראל יש מחזור של עד 20 מיליון שקל".

>> הראיון המלא עם ערן יעקב, בוועידה הווירטואלית

המענקים האלה לבדם לא יוציאו מהמשבר מאות אלפי עסקים ומיליון מובטלים. האם יש כבר תוכניות איך לעבור את התקופה הבאה? האם אנחנו עומדים לקראת מלחמת התשה עד לחזרה לפעילות שוטפת?

"התרופה הכי טובה לעסקים היא לחזור לפעילות, אבל במאמר שפורסם באחרונה ב'אקונומיסט' על 'כלכלת ה-90%' הוסבר שגם לאחר החזרה לפעילות, העצימות אינה זו שהיתה קודם. זה אתגר לא רק למשק הישראלי, אלא לכל כלכלות העולם. אולי החשיבה צריכה להיות לא קונבנציונלית. אולי צריך לחשוב איך מעודדים את הביקוש ולא את ההיצע – איך מעודדים את האנשים להוציא כסף. יש כעת שר אוצר חדש, ואנו נתאים את עצמנו למדיניות שהוא יתווה. החזרה לשגרה אינה טריוויאלית. צריך לחשוב אם צריך להתנהל במדיניות אנטי-מחזורית כדי לאפשר לכלכלה להמשיך לצמוח. עולות שאלות רבות על הכלים שנועדו לאפשר למשק לחזור לפעילות ולצמוח".

האם המסים יעלו כדי לממן את ההוצאות הנדרשות? האם תציעו תוכניות לעידוד של תשלום דיווידנדים ולשחרור רווחים כלואים? מצד שני, ברור שהרווחים קטנו, ואנשים ידרשו הפחתת מסים והחזרים.

"ברשות המסים האצנו מתן החזרים לעסקים ביותר ממיליארד שקל. ברמה הכלכלית, ישנם כיווני התבוננות שונים. יש כלכלנים שיגידו שהעלאת מסים תדכא את הצריכה, ושבכלל לא צריך להעלות מסים, אלא לעודד ביקוש. יש בעולם דעות רבות בשאלה איך נכון לפעול. אני לא בטוח שמישהו יודע איך בדיוק נכון לנהוג אחרי משבר הקורונה, ושלמישהו יש תשובת בית ספר. למדינות שונות מתאימים פתרונות שונים".

יש אנשי עסקים שיש להם כסף בקופה, והם ממתינים. הם רוצים לדעת אם בעוד כמה שבועות יהיה איזשהו מבצע דיווידנדים, ויציעו להם לשלם פחות מס.

"אין לי בשורה לאותם אנשי עסקים. בתקופה הזאת מוטב שישקיעו את כספם במשק, ויאפשרו לו לצמוח".

מסעדה סגורה במרכז קניות בחדרה, במארסצילום: Ariel Schalit / אי־פי

נמתחת ביקורת על הביורוקרטיה ברשות המסים, על האתר שלכם, וגם על הדרישות ממי שמבקש לקבל מענק. בארה"ב, למשל, המנגנונים הממשלתיים שיחררו בתוך שבוע-שבועיים כסף רב למי שהתחייב לא לפטר אנשים. אצלנו זה חורק.

"מנקודת מבטי, הדברים לא חרקו – להפך. הוכחנו יכולת תפעולית גבוהה מאוד. רשות המסים ומשרד האוצר יודעים לאפשר לאנשים להיפגש עם הכסף מהר מאוד. מרגע שהתקבלה ההחלטה מה עושים ושהיתה חקיקה, הוקמה בזמן אפסי מערכת מורכבת מאוד שנתנה מענה לתשלום המענק לעצמאים, המאפשרות לאנשים להיפגש עם הכסף ללא מתווכים".

הדיגיטציה של רשות המסים היא הטובה ביותר שיכולה להיות בנקודת הזמן הנוכחית? אם יהיה גל שני בחורף, איך היית משפר את הממשק של הרשות עם הציבור?

"מאז שנכנסתי לתפקידי, רשות המסים משקיעה הרבה משאבים ובזמן בדיגיטציה. האם אנחנו דיגיטליים כמו שצריכים להיות? לא. יש עוד כברת דרך לעשות, וצריך עוד לשפר את יכולות המחשוב. אנחנו עושים המון מהלכים, שבתוך כמה חודשים נראה את תוצאותיהם. בתוך חודשיים העלינו מערכת CRM שתאפשר לכל אזרח שתהיה לו שאלה לרשות המסים להגיע לרשות בתוך 90 שניות. נדרשים עוד מהלכים. למשל, שתיאומי המס והחזרי המס יהיה פשוטים, ושמיליון אנשים שיש להם ממשק עם הרשות יקבלו שירותים מרחוק. בקרוב הגשת הדו"ח תהיה לגמרי ללא נייר. אני מאמין שככל שננגיש טוב יותר את שירותינו, נזכה באמון הציבור, המוכנות לשלם מסים תהיה רבה יותר – ונגבה יותר מסים".

הכלכלה השחורה לא מרימה את ראשה במצב הנוכחי? כשאנשים מרגישים "אווירת סוף העולם", הם אולי סוגרים עסקות במזומן ובלי חשבוניות.

"הרשות מתנהלת בתקופה הזאת ברגישות רבה מול האנשים והעסקים שנפגעו. תפקידנו לגלות קשב לציבור. עם זאת, אנו מגלים אסרטיביות ואגרסיביות ופועלים ביד קשה מול אלה שרואים בתקופת הקורונה הזדמנות לא לשלם מסים או להתחכם".

התפישה הרווחת בישראל היא שרשות המסים יורדת לחייהם של בעלי מקצוע, וסופרת את הקצוות של הפיתות בדוכני פלאפל כדי לדעת כמה מנות נמכרו; ולעומת זאת, עשירים – דרך תכנוני מס שהם חוקיים, על הנייר – מצליחים לשלם מעט מאוד מס.

"יש בנושא הזה אגדות אורבניות. הרשות יודעת להתמודד היטב עם הגדולים ועם המִתחכמים, והדברים האלה ניכרים בשנים האחרונות. עשינו מהלכים של סתימת פרצות וחקיקה, ששיפרו את תרבות תשלום המסים".

ובכל זאת, יש עדיין המון חורים בחוקי המדינה – כמו פטור גורף מתשלום מסים ליהודים שעולים לישראל מחו"ל.

"נכון, יש מקומות שעדיין צריך לתקן, אבל אנו רואים כחלק מתפקידנו לאפשר לציבור הנורמטיבי לשלם בצורה קלה ונגישה, כדי שלא ירגיש פראייר בתשלומי המסים, ויידע שרשות המסים תגיע גם לאלה שלא משלמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"