רשות המס בקניה תובעת 220 מיליון דולר מאורמת טכנולוגיות

חברת החשמל הקנייתית, שאחראית על כ-15% מהכנסותיה של החברה הישראלית, הפעילה בעקבות משבר הקורונה את סעיף "כוח עליון" והקטינה חד־צדדית ב-10% את התחייבותה לרכוש חשמל מאורמת טכנולוגיות ■ חברת החשמל של קניה עדיין חייבת לאורמת 38 מיליון דולר

יורם גביזון
יורם גביזון
אורמת קניה
התחנה השלישית בקומפלקס אולקריה שבקניה
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת אורמת טכנולוגיות קיבלה שומה על סכום של 219 מיליון דולר (כולל קנסות והלוואות) מרשות המס בקניה, בעקבות ביקורת שערכה הרשות המקומית על דו"חות המס שהגישה אורמת טכנולוגיות בשנים 2017-2013.

השומה המעודכנת התקבלה לפני ארבעה ימים, בעקבות שומה ראשונית שנשלחה לאורמת טכנולוגיות ב-2019 ותגובה של החברה. בשומה השלישית שהתקבלה באחרונה נדרשת אורמת טכנולוגיות לשלם 17 מיליון דולר. החברה מקיימת שיחות עם רשות המסים בנוגע לממצאים שעלו בשומות. אורמת לא ביצעה הפרשה כנגד התביעות של רשות המסים הקנייתית, משום שהיא מעריכה שיש סבירות גבוהה מ-50% שתוכל להגן על עמדת המס שלה. זאת על בסיס חוק המס בקניה (למעט סכום לא מהותי שהופרש כנגד השומה הראשונה שהגישה רשות המס).

חברת החשמל של קנייה (KPLC) היא הלקוחה השלישית בגודלה של אורמת טכנולוגיות. היא אחראית ל-15.4% מהכנסותיה ברבעון הראשון של 2020.

אורמת טכנולוגיות מייצרת חשמל בתחנת הכוח הגיאותרמית אולקריה (Olkaria) שהספקה 150 מגה ואט, ומוכרת אותו לחברת החשמל הקנייתית על פי חוזה שיפקע בשנים 2036-2033. בין השאר, אורמת מימנה את הקמת תחנת הכוח באולקריה באמצעות שתי הלוואות של 265 מיליון דולר שיתרתן 159 מיליון דולר, בריבית של 6.3%.

בהודעה שקיבלה אורמת במחצית אפריל 2020 מחברת החשמל הקנייתית, נאמר לה שבעקבות התפרצות נגיף הקורונה היא מפעילה את סעיף כוח עליון בחוזה מכירת החשמל. על פי הסעיף, הספק החשמל של התחנה הנכלל בחוזה יופחת מ-150 מגה ואט ל-134 מגה ואט. אורמת אינה צופה להשפעה מהותית על תוצאותיה.

הפעלת סעיף כוח עליון מצטרפת לבעיות גבייה מתמשכות של אורמת טכנולוגיות עם החברה הקנייתית: נכון לסוף מארס 2020 היתה KPLC חייבת לאורמת טכנולוגיות סכום של 39 מיליון דולר, שמשקף פיגור ממוצע של 61 יום, אולם באפריל שילמה החברה הקנייתית 8 מיליון דולר מחובה. אורמת טכנולוגיות מעריכה שתוכל לגבות את החוב במלואו, בהסתמך על מכתב שקיבלה מממשלת קניה ובו החתימה עם חברת החשמל הלאומית על הסכם מכירת החשמל.

אורמת טכנולוגיות מתמודדת עם בעיות דומות בהתנהלותה מול חברת החשמל של הונדורס, ENEE. החברה חייבת לאורמת 20 מיליון דולר בגין חשמל שרכשה מתחנת הכוח Platanares (שהספקה 38 מגה ואט) בין אוקטובר 2018 לאפריל 2019. אורמת טכנולוגיות, שמספקת את החשמל על פי הסכם מכירה שתוקפו עד אפריל 2020, קיבלה מכתב מחברת החשמל של הונדורס שעל פיו היא מפעילה את סעיף כוח עליון בהסכם שתוקפו עד 2047.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"