קרב הראשים בכלל ביטוח - מסמר בארון הקבורה של חוק הריכוזיות

בחסות משבר הקורונה מתנהל קרב בין יו"ר כלל ביטוח דני נוה למנכ"ל, אותו הוא מבקש להדיח ■ היו"ר טוען כי הדירקטוריון איבד אמון במנכ"ל יורם נוה, והמנכ"ל מאשים את היו"ר בריצוי בעלי מניות מיעוט דומיננטיים ■ ברקע, הישגי המאבק בריכוזיות נשחקים

עידו באום
עידו באום
ועדת חקירה הסדרי אשראי
צילום: אורן בן חקון
עידו באום
עידו באום

הנה שני כללים שכדאי לזכור היטב כשמתבוננים במשבר ההנהגה המתפתח במהירות בחברת כלל ביטוח. הכלל הראשון הוא האמירה המיוחסת לוינסטון צ'רצ'יל: "לעולם אל תבזבזו הזדמנות במשבר" (בתרגום חופשי). הכלל השני הוא: כוח השליטה לעולם אינו מתפזר, הוא רק עובר מיד ליד. מסתבר שהיד שמקבלת את השליטה אינה בהכרח היד שחשבתם עליה.

יו"ר דירקטוריון כלל ביטוח, דני נוה, יזם לפני כשבוע מהלך להדחת המנכ"ל, יורם נוה. דני נוה הכין כבר מועמד חלופי שהוא מבקש לקדם, רונן אגסי. הדחת מנכ"ל בשיא משבר פיננסי לא נשמעת כמו הצעד החכם ביותר בעולם, והצנחת מנכ"ל חיצוני ללא הליך איתור מקדים גם היא אינה מעשה מקובל לפי כללי ממשל תאגיד אופטימליים. מנגד, אנחנו לא חיים בתקופה אופטימלית, ולכן אפשר להצדיק את הדחת המנכ"ל יורם נוה אם יש בעיה בתפקודו.

משה ברקת: מנהל בכלל ביטוח שיקבל הנחיות מאקירוב או בעל מניות אחר - יפוטר | האזינו לראיון המלא

המנכ"ל, שכיסאו מתנדנד, הגיב במכתב לדירקטוריון, שבו הוא מאשים את היו"ר בפגיעה קשה בממשל התאגידי של החברה ובניהול מגעים סמויים עם בעלי מניות מיעוט, ורומז גם על חשש מפני כניעה לאינטרסים של בעלי מניות המיעוט האלה.

בעלי מניות המיעוט הפעילים בפרשייה הזו לפי יורם נוה הם אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברת אלרוב; ואייל לפידות, שהיה מנכ"ל הפניקס וכיום הוא מנכ"ל שיכון ובינוי. שניהם מחזיקים כל אחד קצת פחות מ-5% בכלל ביטוח. נדגיש, אין לנו כל מידע באשר לאמיתות הטענות של המנכ"ל.

אייל לפידותצילום: פאביאן קולדורף

היו"ר דני נוה שלח לדירקטוריון מכתב ארוך הדוחה את כל טענותיו של המנכ"ל, ומנמק את ההחלטה לבקש ממנו לפרוש באבדן אמון מצד הדירקטוריון. היו"ר נוה גם טוען כי אינו פועל בשליחות של אף בעל מניות, והגדיר טענות אלה "שקריות".

הקרב בצמרת כלל ביטוח מעורר דאגה מיוחדת, משום שהוא עלול להיות ביטוי נוסף למאמצים הנעשים בשורה של חברות, במטרה לנצל את משבר נגיף הקורונה לעקיפת ההישגים שרשם הציבור בשנים האחרונות בהגבלת כוחם של בעלי הון ובעלי שליטה במשק.

המטרה: חוק הריכוזיות

אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברת אלרובצילום: תומר אפלבאום

המטרה המרכזית שמנסים לנתץ במשבר הזה היא חוק הריכוזיות. החוק נועד בראש ובראשונה למנוע מבעלי הון ובעלי שליטה - המחזיקים בכוח כלכלי רב במיוחד, באמצעות אחזקות בענפי משק שונים - להשיג באמצעות הכוח הזה השפעה פוליטית שתביא לביצור מעמדם וכוחם בשוק על חשבון הציבור.

העובדה שנוחי דנקנר שלט על מאות המיליארדים שניהלה כלל ביטוח, ודרכם בשוק האשראי, העניקה לו את הכוח לסכל תחרות בשווקים אחרים שגם בהם החזיק ושלט בחברות רבות (בין השאר, סלולר, נדל"ן, מפעלי נייר ומלט).

זו הסיבה שחוק הריכוזיות חייב בעלי שליטה שהחזיקו במקביל חברות פיננסיות וחברות ריאליות גדולות במשק לבחור באיזו חברה להחזיק - ולמכור את האחרת. כך נפרד יצחק תשובה מאחזקותיו בהפניקס ושמר על חברת דלק. כך נפרדה קרן איפקס מתנובה ובחרה להחזיק את פסגות. כך נפרד צדיק בינו מפז ובחר להמשיך להחזיק את הבנק הבינלאומי.

כשבעלי השליטה מוותרים על השליטה, היא אינה נעלמת ואינה מתפזרת. היא עוברת לידיים אחרות. מקובל לטעון כי השליטה עוברת לידיים של המנהלים: יו"ר הדירקטוריון, הדירקטורים והמנכ"ל. אם אין בעלי שליטה בתמונה - המנהלים עשויים לפעול לקידום טובתם האישית, על חשבון בעלי המניות המפוזרים וחסרי ההשפעה.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בשנה האחרונה התקיים בשוק ההון ובמשרד המשפטים דיון ער בשאלה אם חוק החברות הישראלי כולל בתוכו מנגנונים שנועדו לרסן את שלטון המנהלים. ייתכן שהדיון כולו היה מוקדם מדי.

רק לפני שלושה חודשים השתתף דני נוה בפאנל בסיומו של קורס הכשרת דירקטורים באוניברסיטת תל אביב, שעסק ביחסים בין יו"ר למנכ"ל. בין היתר נדונה בפאנל השאלה מי באמת מנהל את החברה ואיזו השפעה יש לדירקטוריון, אם בכלל, מול בעל השליטה.

דני נוה נראה בדיון הזה נינוח במיוחד. כלל ביטוח, שבראש הדירקטוריון שלה הוא עומד כבר כשבע שנים עוד מימי נוחי דנקנר, נמצאת בשלבים האחרונים של פיזור השליטה בבורסה. פיזור השליטה הוא תולדה של חוק הריכוזיות, שלפיו קונצרן אי.די.בי אינו יכול לשלוט במקביל בחברות ריאליות גדולות וגם באחת מחברות הביטוח הגדולות במשק, השולטת על כספי ציבור בהיקף של 200 מיליארד שקל. זו גם הסיבה לכך שעל אף שהשליטה בכלל ביטוח עברה לפני שנים אחדות לידי אדוארדו אלשטיין, הוא נוטרל ממנה בפועל על ידי כך שמונה למניות השליטה נאמן, משה טרי.

המצב הזה איפשר ליו"ר נוה ולמנכ"ל נוה להתנהל בשקט יחסי, לפחות כלפי חוץ. דני נוה יכול היה להציג את כלל ביטוח כמופת למנגנון של ממשל תאגידי ראוי, שבו מתקיימת חלוקת תפקידים ברורה בין הדירקטוריון, שמתווה את האסטרטגיה של החברה, לבין המנכ"ל - שמנהל את היומיום של החברה.

האשמה מדאיגה של המנכ"ל יורם נוה

מסתבר שמה שנראה כמו אידיליה, בפועל רחוק מכך מאוד. אם קוראים את מכתבו של המנכ"ל נוה ניכרת בו האשמה מדאיגה. לפי המנכ"ל, בעלי מניות המיעוט הדומיננטיים, אקירוב ולפידות, שיש להם די קולות כדי להשפיע על הארכת הכהונה של היו"ר נוה וגם על הארכת הכהונה של הדירקטורים האחרים, הם הגורמים לכך שדני נוה פועל להדחת המנכ"ל נוה. השליטה נראית מפוזרת, אבל פועל כאן הכלל הידוע: מי ששולט במינויים - שולט בארגון כולו.

אם התיאור של המנכ"ל נוה נכון, חברה שמניותיה מפוזרות ונראית כאילו אין לה בעל שליטה, היא יעד לניסיונות להפעלת שליטה מקבוצה של בעלי מניות מיעוט, שאף לא אחד מהם נחזה להיות בעל שליטה. המציאות הזו מטרידה במיוחד כשמדובר בשליטה על כספי החיסכון ארוך הטווח של הציבור, כספי פנסיה.

במכתב התגובה שלו מגדיר עצמו דני נוה "יו"ר פעיל", דוחה את הטענה כי שוחח על מינוי רונן אגסי למנכ"ל עם אקירוב - אך מאשר כי אגסי עלה בשיחות עם בעלי המניות מורי ארקין ולפידות. היו"ר מדגיש כי לא פנה לאגסי ביוזמתם. את חשאיות המהלך מסביר היו"ר באי־רצון לפגוע במנכ"ל. בסוף מדגיש היו"ר את הזינוק של 9.4% במחיר המניה אחרי פרסום ההודעה, כחיזוק לצדקתו.

חוק הריכוזיות נועד למנוע מצב שבו כספי הציבור ישמשו בעלי שליטה למינוף האינטרסים הפרטיים שלהם. הגורם שבאחריותו לברר, ובמידת הצורך לבלום, ניצול כזה של משאבי הציבור הוא הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת. במיוחד בתקופת משבר כזו, אסור לברקת להישאר אדיש למתרחש בכלל ביטוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"