הראל ויזל: "אישה, בשביל 100 דולר מרגישה שהיא מפצה עצמה על הרבה דברים אחרים"

מנכ"לים של רשתות קמעונות שוחחו עם משקיעים ושיתפו אותם בציפיותיהם לתקופה הקרובה ■ הראל ויזל: "אם הקורונה מאחורינו, תוך כמה חודשים העולם יחזור לעצמו" ■ איתן יוחננוף: "לא ניצלנו את המשבר להעלות מחירים" ■ רמי לוי: "כשיש מחסור במלאי אי אפשר למכור מוצרים במבצע"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הראל ויזל
בעלי פוקס, הראל ויזל. יכול להשיג שכר דירה זול יותר מהקניוניםצילום: דימה טליאנסקי
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"אם תתרחש קטסטרופה עולמית לא רק פוקס תיפגע - אין חברה שלא תיפגע", כך אמר היום (חמישי) הראל ויזל, מנכ"ל קבוצת פוקס ומבעליה. ויזל אמר את הדברים בשיחת ועידה וירטואלית שנערכה מטעם הבורסה לניירות ערך, בניהולו של יניב פגוט, עבור יועצי השקעות ומנהלי תיקים.

ויזל נשמע אופטימי, לאחר שלדבריו צפה בתור של קונים שחיכו בימים האחרונים בחנויות הרשת שנפתחו במתחמי פאואר סנטר. "אני לא צופה שאנשים יפסיקו לעשות ספורט או לאכול", אמר. "ולכן הם ימשיכו לרכוש נעלי ובגדי ספורט ולקנות צלחות".

ויזל סיפר כי קבוצת פוקס הכינה את עצמה ליום החזרה לשגרה: "היה לנו שבוע עמוס. התחלנו להכין את החנויות לקראת פתיחת הקניונים היום. ביום שהחל המשבר בנינו צוותי עבודה לתכנן את החזרה בצורה מסודרת. בנינו תיקייה לכל חנות, כך שביום שקוראים לחנות או למגזר לחזור לעבוד - נוכל להקפיץ מיידית 50% מכוח העבודה, תוך מעקב אחרי הפדיון. לשמחתי, הפדיון בפאוור סנטרים הוא 100%. כעת חזרו לעבוד 3,000 עובדים, ואנו נמשיך להחזיר עובדים בהתאם למחזור המכירות בחנויות.

מניית פוקס

"אין לי כל ספק שרק הוראות משרד הבריאות יכולות לפגוע בפדיונות שלנו, שכן למרות הפגיעה הכלכלית במשקי הבית - אנשים חוזרים כעת לחנויות עם רצון עז לקנות. במשך תקופה ארוכה הם לא יצאו להופעות ולמסעדות ולא יודעים מתי ייפתחו השמים לטיסות, ולכן להערכתי הם ירצו להמשיך ולרכוש. אם הקורונה מאחורינו, תוך כמה חודשים העולם יחזור לעצמו אם לא יהיו הרבה ענפים בסיכון".

ויזל אמר כי כי הוא צופה דעיכה בתחרות בתחום הקמעונות. "למזלנו, הפעילות של קבוצת פוקס מבוזרת להרבה קטגוריות, להערכתי התחרות על הצרכן ושטחי המסחר תדעך", אמר. "הרבה חנויות לא הגיעו למשבר הנוכחי חזקות פיננסית, ולכן הן לא יישרדו. הקריסה הזו תשפיע על עלות השכירות של שטחי הנדל"ן, שלדעתי צפויה לרדת ב-6%-5%, שכן אני לא רואה חברות חדשות שיחפשו שטחי נדל"ן להשכרה כעת ולא רואה נהירה של מותגים מחו"ל לישראל".

ויזל התייחס למותג ללין: "זה לא מותג יוקרה, אלא יותר מותג אמצע", אמר. "בתחום הקוסמטיקה, אישה, בשביל 100 דולר מרגישה שהיא מפצה עצמה על הרבה דברים אחרים. ללין לא מוכרת מוצרי יוקרה, אני לא רואה סיבה כלכלית שללין אמורה להיפגע".

"אני לא רואה מישהו שמצליח לנגוס בביסלי"

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברהצילום: אילן אסייג

איתן יוחננוף, מנכ"ל קבוצת יוחננוף ובניו ובעליה, נשאל האם רשתות הקמעונות ניצלו את המשבר לעלות מחירים. לדבריו, "המשבר תפס את כל השוק בהפתעה ודרש מאיתנו לתת מענה ותמיכה מהירה למוצרי מזון מסוימים, ולהתנהגות לא רציונלית של קהל הלקוחות. מתוך הבנה שזו השעה שלנו, נדרשנו לזהות במהירות את התנהגות הצרכנים, שלא הלכו כעת למסעדות ולא יצאו מהבית, ולתת לה מענה. לכן, אני לא מסכים שניצלנו את המשבר לעליית מחירים. השחקנים הגדולים המשיכו להתחרות על ליבו של הצרכן, והמחיר לא היה שם בשיקולים".

רמי לוי, מנכ"ל רמי לוי שיווק השיקמה ובעליה, הוסיף: "יש מחסור במוצרים לא ניתן לספק את המוצרים במחירי מבצע". לשאלה האם המחויבות למחיר תחרות לא מייצרת לרשת תקרת רווח, השיב לוי "לא. אני מאמין שנוכל לגדול גם ברווח הגולמי, גם לאור העובדה ששנה מול שנה אנו מוכרים יותר מהמתחרים".

האונליין נהפך להיות כוכב המשבר בעבר אמרת שזאת פעילות לא כדאית האם שינית את דעתך?

יוחננוף: "הכניסה שלנו לאונליין נבעה רק מהמשבר - הרצון לעשות כל מאמץ כדי לספק לצרכן את מה שהוא צריך. לדעתי, הפעילות באינטרנט עדיין הפסדית וקשה מאוד לצמוח בה. אם המגזר הזה היה מדווח באופן נפרד בדו"חות, הייתם רואים שהעגל רוצה לינוק יותר ממה שהפרה מסוגלת להניק. ראינו במשבר שמהסל הראשון שנקנה - נהיה פקק".

רמי לויצילום: בר אפרים

מנגד, לוי אמר עבור הרשת שבבעלותו - "מנוע הצמיחה הוא האונליין. בזמן הקורונה הגענו למצב שהיה לנו גידול של מאות אחוזים ביום".

ויזל צופה כי פעילות האינטרנט של פוקס תצמח בחדות: "כבר כיום, טרמינל איקס היא חברת האינטרנט הכי גדולה בישראל, ואת זה עשינו בשנתיים. בהתעלם ממשבר הקורונה, קצב הצמיחה שלנו מכפיל את עצמו בכל שנה. אם מכרנו ב-80 מיליון שקל ב-2019, אני צופה שבעוד ארבע שנים זה יגיע ל-640 מיליון שקל".

מניית יוחננוף

האסטרטגיה של לוי ויוחננוף שונה גם לגבי המותג הפרטי. לדברי יוחננוף, "במציאות, הציפייה לראות רווחים במותג הפרטי אינה מתגשמת. בשביל להציג רווח אני צריך להגיע לנתח שוק של 25% במוצרי המותג הפרטי, ואז זה מתבטא בעוד 3% לשורת הרווח הנקי, ולכן לדעתי המותג הפרטי אינו עונה לצורך שלשמו הוקם. הקמעונאים יודעים איפה הכסף נמצא - בקטגוריות המובילות. אני לא רואה מישהו שמצליח לנגוס בבמבה או ביסלי, ההשקעות שהוא יצטרך לבצע מאוד גדולות. לכן אני בוחר להשקיע בהגדלת נפח המכירות בחנות".

רמי לוי: "התעייפתי? צריך להיות מטומטם כדי להגיד את זה"

לוי חשף כי למרות הכישלון של רכישת קופיקס על ידי הרשת שבבעלותו, הוא מתכוון להתרחב לחו"ל: "יש לנו פעילות בינלאומית במסגרתה בכוונתנו להקים 250 סניפים ברוסיה שלא נפתחו עדיין בגלל הקורונה, ואנו מתכננים גם פעילות בפולין ובלונדון. אנחנו מתכננים לחבר את קופיקס לחברה הבינלאומית, כך שהיא תגיע ל-2,000 סניפים ברחבי העולם. סטארבקס נסחרת לפי 100 מיליארד דולר, אם יהיה לנו 10% מבתי הקפה שלה בעולם - הפעילות הזאת שווה גם אם ניסחר באחוז אחד משווי זה".

פגוט הקשה על לוי ושאל האם לא כדאי שקודם כל קופיקס תעבוד כמו שצריך בחיפה, לפני שהוא לוקח את המשקיעים להרפתקה בלונדון. לוי הבהיר: "אנחנו לא מסכנים אגורה. עוד כמה שנים אתה תדבר אחרת".

איך אתה יכול לכבוש את העולם בשקל?

לוי: "תראה שנעשה את זה".

אומרים שהתעייפת ולכן שיעור ההחזקות שלך בחברה יורד.

מניית רמי לוי

לוי: "זה פתטי להגיד את זה. רק מי שלא מבין או מטומטם אומר זאת. כשנכנסתי לבורסה, שווי החברה היה 300 מיליון שקל ואני החזקתי 80% מהמניות. כיום החברה נסחרת לפי שווי של יותר מ-3 מיליארד שקל, ולי יש 40% מהמניות. האם 1.2 מיליארד זה פחות מ-240 מיליון?"

עד כמה אתה מחובר כיום לרצפת הייצור? האם אתה באמת יודע מה קורה ברשת?

"את העסק מנהלים עמי אנשים שעובדים לצידי עשרות שנים, ובזכותם אני מנהל את הרשת ביד רמה. כך הצלחנו לחלק דיווידנד של יותר ממיליארד שקל, ולהותיר את החברה לא ממונפת, ועם קופת המזומנים הגדולה מבין החברות בתחום. השותפים שלנו הם רשתות בינלאומיות שמרוצות מהשותפות, ורוצות להמשיך להשקיע בנו. הם באים למרלוג להבין איך העסק עובד, ומרוצים. מי שיעבוד לפי כותרות בעיתונים לא יגיע רחוק, ולכן אני מזמין את המשקיעים המוסדיים לבוא לקפה".

ויזל: "העולם לא השתנה"

לשאלה האם פוקס עומדת לבצע מחיקות ענק על המלאי, השיב ויזל: "המלאי שלנו כיום יותר קטן ממה שהיה לנו בסוף 2019. אני מעריך שנקטין את ההזמנות בעתיד ונדע להתמודד באופן הולם. יכול להיות שיהיו לנו עלויות גדולות יותר של מימון ואחסנה, אך החברה יציבה ותדע להתמודד עם זה".

האם המיתון הכלכלי שדופק בדלת יוביל לכך שהמוצרים של פוקס ייחשבו מותרות?

ויזל: "היו שנים של מיתון בישראל שבהן פוקס הצליחה, ואז אמרו שאנו מצליחים בגלל שאנו מוכרים בגדים זולים. היו ימים של גאות כלכלית, ואז אמרו שאנו מצליחים כי אנשים עשירים קונים אצלינו. עם כל הצער, גם אם המשבר יהיה כאן לתקופה ארוכה, אנחנו עם מספיק מזומנים בקופה בשביל לצלוח אותו. אני לא חושב העולם השתנה".

יש לכם תוכניות לנצל את המשבר לרכישת עסקים שקרסו?

"זה יהיה לא אחראי לפסול על הסף הזדמנויות מעניינות, אבל כעת אין לנו תוכניות גרנדיוזיות. לא נשנה את המיקוד לפני שנבין לאן העולם הולך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"