עמותת עוגן מבקשת לתת הלוואות לעסקים בערבות מדינה

מנהלי העמותה כתבו למשרד האוצר: "עסקים רבים לא מצליחים לממש את הסיוע שהמדינה התכוונה לתת להם כי הם לא עומדים בקריטריונים העסקיים של הבנק" ■ המנכ"ל: "העמותה פועלת מתוך מוטיבציה חברתית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסעדה סגורה בחדרה
מסעדה סגורה בחדרה. האופן שבו שותקו חלקים גדולים במגזר העסקי היה לא מידתי, וצילום: Oded Balilty / AP

"אנו עדים בימים האחרונים למקרים רבים שבהם עסקים אינם מצליחים לממש את הסיוע שהמדינה התכוונה לתת להם, מכיוון שהם אינם עומדים בקריטריונים העסקיים של הבנק" - כך נכתב במכתב ששלחו אתמול (ב') מנהלי קבוצת עוגן לשר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה, אלי כהן, והחשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו.

במכתב שעליו חתומים עו"ד אופיר עוזרי, יו"ר הקבוצה, ושגיא בלשה, המנכ"ל, הם מוסיפים כי "בנק הוא גוף עסקי-פרטי שמטרתו להשיא רווח לבעלי מניותיו. אין בלבנו ולו צל של ספק, שאילו היו יכולים לקבל הלוואות בערבות מדינה מארגונים שפועלים מתוך מטרה חברתית וללא כוונת רווח, הרי שהשיקולים בבחינת בקשות האשראי היו שונים באופן מהותי, וכך גם התוצאה היתה שונה".

במשרד האוצר מוטרדים מכך שעסקים מסוימים, כמו מסעדות, לא זוכים למענה מהקרן ולשם כך מתוכננת הקמתה של קרן נוספת שתיתן מענה לעסקים אלה, שנדחו על ידי הקרן בערבות המדינה.

"עוגן, קרן להלוואות חברתיות" היא ארגון פיננסי הפועל ללא מטרת רווח שמחזיק ברשיון של נותן אשראי מורחב של רשות שוק ההון. קרן ההלוואות של עוגן מציעה הלוואות לעסקים זעירים וקטנים ולמלכ"רים מתוך ראיה חברתית, כשמקור הכספים הוא ממקורות פילנתרופים וממשקיעי אימפקט. בעוגן מדגישים שיש להם ניסיון של שנים רבות במתן הלוואות לאוכלוסיות שנחשבות בסיכון גבוה יחסית במערכת הבנקאית, וכי אף על פי כן שיעור החוב האבוד לאורך 30 שנה עמד על 0.7% בלבד.

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

היקף המקורות שעומד כרגע לרשות עוגן הוא בהיקף של 100 מיליון שקל, כסף קטן יחסית להיקפי ההלוואות שמעניקים הבנקים, אבל ככל שבקשתם לקבל את ערבות המדינה תאושר, זה יאפשר להם לגייס כספים נוספים.

לדברי בלשה, "עוגן פועלת מתוך מוטיבציה חברתית כדי לעזור למוחלשים ושורת הרווח היא לא פונקציה". לדבריו, "ערבות המדינה תאפשר לארגון לקחת קצת יותר סיכונים ולעזור ליותר עסקים, במקום להעלות להם את הריבית. הבנקים אומרים ש-15% ערבות זה לא מספיק, אבל אצלנו אין אפילו את זה".

בעוגן מצטרפים לביקורת הנשמעת על כך שהענקת ההלוואות בערבות המדינה מרוכזת בעיקר בבנקים, בניגוד לרפורמות שקודמו בשנים האחרונות, שנועדו לייצר תחרות עם הבנקים ולעודד גופי אשראי חוץ בנקאיים להנגיש אשראי שיתחרה באשראי שמעניקים הבנקים.

"העמדת ערבות מדינה להלוואות שייתנו גופים חוץ בנקאיים, ובמיוחד העמדת ערבות כזאת לעוגן שהוא גוף אשראי חוץ בנקאי ללא מטרת רווח, היתה מגדילה את רוחב הפס ומזרזת את הטיפול בעסקים קטנים ובמלכ"רים בתקופת משבר. העמדת הערבות כאמור אף תגדיל את המקורות הפילנטרופיים שיועמדו לטובת האשראי החברתי", נכתב במכתב.

לפי נתונים שפירסם אתמול משרד האוצר, הוגשו לבנקים עד כה כ-50 אלף בקשות להלוואות מעסקים שנפגעו במשבר הקורונה, בסכום כולל של כ-32.8 מיליארד שקל. עד כה, לפי נתוני משרד האוצר, טופלו כ-23.2 אלף בקשות. מתוך הבקשות שטופלו אושרו כ-15.7 אלף (כ-68%) בסכום כולל של כ-5.9 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה