כנסת בהזמנה: סוכני הביטוח לחצו, והח"כים ידונו בכוונה לאפשר לחברות האשראי למכור ביטוח

אף שרשות שוק ההון טרם הצהירה על כוונה להתיר לחברות כרטיסי האשראי למכור ביטוח, לשכת סוכני הביטוח כבר פועלת כדי למנוע מהלך כזה, מחשש לפגיעה בהם ■ בלחץ הלשכה תתכנס היום ועדת הכספים לדיון בנושא ■ האם הוועדה תדגיש את התחרות שתיווצר ותיטיב עם הצרכנים?

ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח
ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוחצילום: שלומי דעי

בשבועות האחרונים היה קשה להחמיץ את הלחץ שלשכת סוכני הביטוח הפעילה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, וכן על חברי הכנסת — בשאלת כניסתן של חברות האשראי לתחום הביטוח. התוצאה של הלובי הפוליטי החזק של הלשכה היא שהבוקר צפויה להתכנס ועדת הכספים של הכנסת לדיון בנושא. כותרתו היא "כוונת הממונה על שוק ההון להעניק רשות לחברות אשראי למכור מוצרי ביטוח", על אף שלא ברור שזו כוונתו, והנושא נמצא בבדיקה של הרשות.

מאז שיש כנסת, הדיונים בוועדת הכספים עסקו בנושאים רלוונטיים לקורונה בלבד, וזהו הדיון הראשון שאינו קשור במשבר. הכל החל כשבאוגוסט 2019 הגישה חברת כרטיסי האשראי מקס בקשה לקבלת היתר ביטוח מרשות שוק ההון. בכוונתה של מקס להקים יחד עם חברת הביטוח AIG סוכנות חדשה, שתציע תחילה ביטוחים אלמנטריים, כמו ביטוח רכוש; וכן מוצרים פיננסיים, כמו פוליסות חיסכון. גם בכוונת ישראכרט להיכנס לשוק הביטוח, לאחר שהושלמה הפרדתה מבנק הפועלים. כניסת חברות האשראי לתחום הביטוח היא חלק מרפורמת שטרום, מתוך כוונה לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להתחרות בבנקים, והסוכנויות שלהן יהוו תחרות נוספת לסוכני הביטוח.

בתגובה החלה לשכת סוכני הביטוח ליצור התנגדות למהלך. טענתם העיקרית היתה כי קיים חשש לניצול כוחן של חברות האשראי והמידע הרב שברשותן בנוגע להרגלי צריכה ודפוסי רכישת ביטוח של הלקוחות. הם גם הביעו דאגה לעתידם ופרנסתם של הסוכנים.

נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד, כתב בעבר לממונה על שוק ההון, משה ברקת, בעניין זה: "לסוכני הביטוח אין את חוות המוקדים הטלפוניים שמהן נהנות חברות האשראי. כניסה של חברות האשראי משמעותה פגיעה אנושה ביחס לעתידם הכלכלי של אלפי בתי אב בישראל — הפועלים לשווק מוצרי ביטוח. חברות האשראי עלולות, לכאורה, לנצל את כוחן העודף כדי לייצר אילוצים מרומזים כלפי הלקוחות לרכוש דרכן ביטוח".

החשש הוא שכתוצאה מכוחן של חברות האשראי, ייווצר מונופול חדש שידחק החוצה מהשוק את סוכני הביטוח העצמאים. עם זאת, גם היום יש לא מעט סוכנויות ביטוח ענקיות שנמצאות בבעלות חברות הביטוח. מבטח סימון שבבעלות מגדל היא הסוכנות הגדולה ביותר, וגם מופיעה ראשונה בדירוג של DUN'S ל–2020 של הסוכנויות עם העמלות הגבוהות ביותר. ב–2019 גבתה מבטח סימון פרמיות בסכום של 6.3 מיליארד שקל, והכנסותיה מעמלות היו 230 מיליון שקל.

שתי סוכנויות בבעלות הפניקס, אגם לידרים (60%) וקבוצת שקל (100%), גבו פרמיות בסך 4.3 מיליארד ו–3.7 מיליארד בהתאמה ב–2019. סכום הפרמיות שנגבו ב–2018 בענף היה 23 מיליארד, כך שחלקים לא מבוטלים מהשוק מרוכזים בסוכנויות בודדות. זאת כשחמש סוכנויות הביטוח הגדולות גובות 80% מהפרמיות בענף, ומעסיקות 400–700 עובדים כל אחת.

אז מי צריך להכריע?

הסמכות הקבועה בחוק לתת רישיון להקמת סוכנות ביטוח, כמו גם רישיון לחברת ביטוח חדשה, נמצאת בידי הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון. החוק מגדיר גם חלק מהתנאים שעל הממונה לשקול בעת החלטה על מתן הרישיון, ובהם "תרומת מתן הרישיון לתחרות במשק הביטוח ולרמת השירות בו". בחוות דעתה של הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, שניתנה בינואר השנה, נכתב כי אין חשש לפגיעה בתחרות עקב כניסתה של מקס לתחום הביטוח.

הממונה על שוק ההון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

לטענת רוזנפלד, "רעידת אדמה לא מאשרים בידי פקיד באוצר, אלא בידי נבחרי ציבור. צריך להיות דיון ציבורי מעמיק בנושא". בשבוע שעבר הגיש יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הצעת חוק שמטרתה לסכל את הניסיון של חברות האשראי להיכנס לענף.

מקור ברשות שוק ההון הדגיש בהקשר זה כי "החוק קובע כי מי שנותן את הרישיון הוא הממונה על שוק ההון. בבחינת הבקשה של מקס, המטרה שעומדת לנגד עינינו היא הגברת התחרות בענף".

בלשכת סוכני הביטוח לא סומכים על האובייקטיביות של הרשות, וטוענים כי היא פועלת מתוך לחץ של בעלי הון. עם זאת, האינטרס של לשכת סוכני הביטוח ברור: דאגה לפרנסת הסוכנים.

כעת יש לראות אם ועדת הכספים תיכנע ללובי של סוכני הביטוח או שתשמור על האינטרס הציבורי בתחרות והוזלת מחירים. בסופו של יום, טובתם של הצרכנים בישראל היא השיקול המרכזי שצריך להכריע אם לאפשר לחברות האשראי להיכנס לתחום הביטוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"